Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Strzelcy Kaniowscy przypomnieli bitwę w Beleniu w 80. rocznicę walk

Strzelcy Kaniowscy przypomnieli bitwę w Beleniu w 80. rocznicę walk

69478556_2629169583779990_1228183251621773312_oJeszcze wiosną tego roku nowy zarząd powiatu zduńskowolskiego podjął decyzję, iż w tym roku nie wesprze finansowo nawet symboliczną złotówką rekonstrukcji walk w Beleniu-Zagórzu, w gminie Zapolice (więcej na: -->http://www.siewie.tv/artykuly/aktualnosci/9572--powiat-zawiesza-rekonstrukcj-walk-z-1939-w-beleniu-internauci-chc-zebra-150-tys-z-aby-si-odbya-w-80-rocznic-wrzenia- ). Chodzi o nagłaśnianą i przypominaną tam od kilkunastu lat rekonstrukcję bitwy z września 1939 roku.

Mimo wielu protestów środowisk rekonstrukcyjnych i mieszkańców nowe władze powiatu zduńskowolskiego decyzji nie zmieniły. Ale członkowie Stowarzyszenia Historycznego Strzelcy Kaniowscy, którzy od 15 lat wcielali się w role żołnierzy z września 1939 roku, nie poddali się. Walki na linii Beleń-Strońsko jednak przypomnieli. Choć o wiele skromniej niż w latach poprzednich. Dokładnie w 80. rocznicę tych walk.
- W tym roku uczciliśmy ją w sposób, jaki na długo zapadnie w naszej pamięci. Rozpoczęliśmy wizytą pododdziału mundurowego na kwaterze poległych Żołnierzy Września na cmentarzu w Strońsku. Wystawiono wartę, zapalono znicze i oddano honory poległym. O godzinie 21 na polu bitwy pod schronami nr 1, 2 i 3 zapłonęło 261 zniczy, symbolizujących poległych w bitwie żołnierzy Wojska Polskiego. W różnym czasie na polu zapłonęły również ogniska, eksplodowały petardy, a w ciemnościach było można obserwować przemykających żołnierzy. Słychać było strzały, a także komendy w języku polskim i niemieckim. Od czasu do czasu okolicę rozświetlały race i wybuchy, a ogniska walk wybuchały w kolejnych miejscach. Oprawa muzyczna i audiowizualna dopełniły widowiska. Pod koniec pokazu Maciej Milak opowiedział o historii walk na odcinku, o jej obrońcach, a miejscowy ksiądz z parafii w Strońsku odprawił modlitwę - relacjonuje Piotr Gilowski ze Stowarzyszenia. Mimo braku corocznej inscenizacji Strzelcom pomagali członkowie Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli. Jedni i drudzy nie kryją, że to wszystko nie odbyłoby się bez wsparcia wielu życzliwych osób i instytucji. Zorganizowanie strony niemieckiej czyli Wehrmachtu nie byłoby możliwe, gdyby nie członkowie Sekcji WH Stowarzyszenia Złoty Krzyż. Pamiątki w postaci zestawu okolicznościowych pocztówek udało się wydać dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Ciekawostek, narracji historycznej i wielu innych atrakcji nie uświadczyliby widzowie bez zaangażowania członków TPZW.
Przypomnijmy, nocą z 4 na 5 września na pozycji 30 pSK nad Wartą w Beleniu doszło do walk o przełamanie. W dramatycznej, pełnej chaosu nocnej walce Niemcom udało się uchwycić wpierw przyczółki na wschodnim brzegu Warty, które następnie rozszerzyli zdobywając wieś Beleń z dominującym wzgórzem z wiatrakiem. Przez cały następny dzień od wczesnego ranka do zmierzchu w rejonie toczyły się krwawe walki, prawdopodobnie największe w całym pasie działania 10 DP nad Wartą. Na miejscowym cmentarzu wojennym w Strońsku spoczęło ok. 300 poległych obrońców. Dziś znajduje się tam 261 mogił żołnierzy i oficerów z różnych jednostek walczących w okolicy. Znaczna większość to żołnierze z stołecznego 30. pułku Strzelców Kaniowskich, ale znajdziemy również mogiły żołnierzy 7 i 8 kompanii 31. pSK atakujących Beleń nad ranem 5 września. Poza nimi liczne mogiły z 1. pułku kawalerii KOP, 4. pułku piechoty Legionów, a także mniej liczne z 83. pułku Strzelców Poleskich, Batalionów Obrony Narodowej "Wieluń I" i "Wieluń II", a także innych jednostek Armii "Łódź". - Wieczorny pokaz przygotowany przez w Strońsku był pierwszym tego typu. Mimo, że działamy tej w okolicy od 2004 roku, nocnej inscenizacji nie było do tej pory. Pierwszy raz również inscenizacja odbyła się w realnym czasie historycznych wydarzeń. Wydarzenie skupiło około stu pięćdziesięciu widzów, którym serdecznie dziękujemy za przybycie i pamięć o poległych żołnierzach Wojska Polskiego i naszej wspólnej historii. Te wydarzenia są częścią cyklu przedsięwzięć naszego stowarzyszenia z okazji 80. rocznicy wybuchu wojny - dodaje pan Piotr. Nie kryje, że decyzja władz powiatu pozostawiła jednak pewien niesmak. - Nie mamy nic przeciwko powiatowi, ale władze same sobie wystawiły świadectwo, zwłaszcza w tak szczególnym roku jak obecny - kwituje Gilewski. Hanna Iwaniuk, starosta zduńskowolski z kolei wciąż podtrzymuje stanowisko sprzed miesięcy, że w kasie powiatu brakowało pieniędzy na tegoroczną rekonstrukcję historyczną. Zapewnia jednak, że ten temat nie został skreślony z wydarzeń powiatu zduńskowolskiego na lata następne.
- Jesienią planuję spotkać się z członkami stowarzyszenia. Nie ukrywam, że dla idei tego wydarzenia i pozyskiwania nań pieniędzy byłoby lepiej, gdyby to właśnie Strzelcy Kaniowscy wzięli na siebie jego organizację. Ale to wymaga ustaleń i rozmów - zapowiada pani starosta. Dodajmy, że na początku tego roku szacowano w starostwie, że rekonstrukcja walk wraz z zabezpieczeniem terenu i wynajmem pojazdów militarnych miała kosztować od 150 do 200 tys. zł.

Leon

Fot. z posta Stowarzyszenia Historycznego Strzelcy Kaniowscy/FB(https://www.facebook.com/kaniowscy/);

Fot. z posta Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli/FB

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

Z krainy dowcipu

terkamichal24
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u