Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Wieruszowianie zagłosowali w prawyborach. PiS zdecydowanym zwycięzcą

Wieruszowianie zagłosowali w prawyborach. PiS zdecydowanym zwycięzcą

71912929_2395941547119530_398122367164874752_nW niedzielę 6 bm. blisko 2 tys. wieruszowian i mieszkańców tej gminy wzięło udział w Prawyborach' 2019. Odbywały się na zasadach podobnych, jak te, które obowiązywać będą za tydzień 13 października. Tyle, że wybierano nie konkretną osobę - kandydata na posła czy senatora, a jedynie jeden komitet wyborczy.

 

Na portalu prawybory.wieruszow.pl wczoraj wieczorem opublikowano pełne wyniki z niedzielnego głosowania. 46,5 procent zagłosowało na Prawo i Sprawiedliwość. Drugie miejsce z 23,49 procent ważnych głosów przypadło Komitetowi Koalicji Obywatelskiej, który wystawia wspólnie kandydatów z .Nowoczesnej PO IPL i Zielonych. W czasie wieruszowskich prawyborów nie obowiązywała cisza wyborcza. Do Wieruszowa przyjechali przedstawiciele wszystkich komitetów wyborczych zarejestrowanych w okręgu sieradzkim. Łącznie organizatorzy odnotowali udział niemal 40 kandydatów zarówno z Sieradzkiego jak i różnych krańców polski. W pikniku wyborczym wzięli udział m.in. Paweł Kukiz, Robert Winnicki, Cezary Grabarczyk, Grzegorz Schetyna, Paweł Bejda, Cezary Tomczyk, Bartosz Arłukowicz, Joanna Lichocka. Mogli na przygotowanych przez siebie stoiskach prezentować swój program wyborczy i zachęcać do oddania na siebie głosu. Dodatkowo organizatorzy umożliwili zabranie głosu na scenie. W dwunastu komisjach obwodowych oddano łącznie 1.957 głosów w formie papierowej oraz w formie elektronicznej. Magnesem dla mieszkańców, aby przybyć na głosowanie były cenne nagrody, które mogli wygrać za udział w prawyborach. Walczyli m.in. o pralkę, lodówkę, telewizor, blendery, wycieczki czy meble przekazane przez lokalnych przedsiębiorców. Wyborcy byli szczęśliwi, a i sponsorzy nie szczędzili nagród, bo o prawyborach mówiła cała Polska. A więc była i nagonka wyborcza, i reklama w mediach.. Na mieszkańców czekało sporo atrakcji. „Kiełbasą wyborczą” była także ogromna patelnia, na której znani kucharze – Karol Fijołek z programu Hell’s Kitchen oraz Zbigniew Harężlak, szef kuchni w Tawernie POD Żaglem, przygotowali potrawę dla uczestników pikniku. Na najmłodszych czekały atrakcje przygotowane przez Fundację Happy Kids, która przeprowadziła jednocześnie zbiórkę funduszy na swoją działalność. Gwiazdą wieczoru był zespół MIŁY PAN. Organizatorzy podkreślają, że Prawybory nie promują żadnej z partii politycznych, są jedynie sondażem preferencji wyborczych i okazją do dobrej zabawy. To także powrót do prawyborów zorganizowanych w tej miejscowości w 1997 roku. Wieruszowskie prawybory organizowane są przy współpracy z Marcinem Palade, politologiem, ekspertem do spraw sondaży i analiz z zakresu preferencji społeczno politycznych i geografii wyborczej w Polsce.

Oto wyniki głosowania w formie tradycyjnej / karty wrzucano do urn/:

- 7,86% Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe i Kukiz '15
- 46,50% Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość
- 13,08% Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej
- 7,02% Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość
- 23,49% Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni
- 2,05% Komitet Wyborczy Koalicja Bezpartyjni Samorządowcy.

Co ciekawe, gdyby całe prawybory odbyły się tylko w formie elektronicznej zyskałyby w ich m.in. KO i PSL oraz SLD, a straciłoby PiS.

Wyniki głosowania w formie elektronicznej przeprowadzonego w godz. 10-18:

- 9% Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe
- 40% Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość
- 15% Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej
- 7% Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość
- 25% Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni
- 3% Komitet Wyborczy Koalicja Bezpartyjni Samorządowcy
- 1% głosy nieważne

W tej 14-tysięcznej gminie od wielu lat wynik lokalnego głosowania jest bardzo zbliżony do wyników z ogólnopolskich wyborów parlamentarnych, prezydenckich czy do Unii Europejskiej. Różnica wyników z reguły mieści się w granicy błędu statystycznego. Ten fenomen został dostrzeżony już w 1997 roku. Wtedy właśnie zorganizowano pierwsze w tym mieście prawybory, które mocnym echem odbiły się w mediach i mogły wpłynąć na wynik oficjalnych wyborów. Już kilka dni przed tym wydarzeniem do Wieruszowa przyjechały sztaby wyborcze i dziennikarze z najważniejszych redakcji. W dniach poprzedzających prawybory w Wieruszowie politycy zorganizowali zmasowaną i agresywną kampanię wyborczą. Oprócz premiera Włodzimierza Cimoszewicza na ulicach pojawili się m.in. Marian Krzaklewski, Janusz Onyszkiewicz, Wiesław Walendziak, Józef Oleksy, Janusz Szmajdziński, Janusz Korwin-Mikke, Władysław Frasyniuk, Waldemar Pawlak i Jan Olszewski.
Przypomnijmy, że kiedy podobne prawybory odbyły się w Wieruszowie przed 22 laty, wówczas ich wynik niemal co do joty przełożył się na ostateczne wyniki do Sejmu i Senatu. Czy tak też będzie w tym roku? Trudno na razie wyrokować, gdyż mimo licznych zachęt frekwencja w lokalach wyborczych była w minioną niedzielę słaba. Na godz. 15 około 11 procent (więcej na: --->http://prawybory.wieruszow.pl/frekwencja-godz-1500/ ). A ostatnie sondaże mówią, że 13 października pójście dodo urn deklaruje grubo powyżej 54 procent Polaków. Jedno jest pewne niedzielne prawybory w lokalach wyborczych niewiele różnią się - jeśli chodzi o zajęte miejsca - od tych, jakie w miniony piątek 4 bm. przeprowadzono w klasach VII i VIII w wieruszowskich szkołach podstawowych w gminie oraz w szkołach średnich. Wzięło w nich udział w sumie 586 młodych ludzi. Na PiS zagłosowało 208, na KO - 108, na SLD - 72, na Konfederację - 104, a na PSL - 41. To przekłada się odpowiednio na poparcie procentowe: dla PiS - 37 procent, Koalicja Obywatelska - 19 procent, Konfederacja - 18 procent, SLD 13 - procent, a dla PSL 9 procent. Pełny raport z tych głosowań dostępny jest: --> http://miasto.wieruszow.pl/wp-content/uploads/2019/10/Protok%C3%B3%C5%82-1.pdf

Opr. Leon

Fot. Cezary Tomczyk, Andrzej Owczarek, Wiktor Idzikowski/FB

NA KOGO BĘDZIEMY GŁOSOWAĆ 13 PAŹDZIERNIKA DO SENATU/ OKRĘG NR 27, OBEJMUJE POWIATY: pajęczański, sieradzki, wieluński, wieruszowski, zduńskowolski/.:
1. Sałata Radosław. KOMITET WYBORCZY KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ. Miejsce zamieszkania: Kalinowa. Partia: Ruch Narodowy. Zawód: rolnik.
2. Seweryński Michał. KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ. Miejsce zamieszkania: Łódź. Partia: nie należy do partii politycznej. Zawód: profesor prawa.
3. Urbaniak Andrzej. KOMITET WYBORCZY SAMOOBRONA Miejsce zamieszkania: Osjaków. Partia: Samoobrona. Zawód: technik budowlany.
4. Walczak Jacek. KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI Miejsce zamieszkania: Sieradz. Partia: nie należy do partii politycznej. Zawód: ekonomista.

NA KOGO BĘDZIEMY GŁOSOWAĆ 13 PAŹDZIERNIKA DO SEJMU w okręgu wyborczym nr 11. /Granice tego okręgu to obszary powiatów: kutnowski, łaski, łęczycki, łowicki, pabianicki, pajęczański, poddębicki, sieradzki, wieluński, wieruszowski, zduńskowolski, zgierski/:
1: KOMITET WYBORCZY POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE+ Kukiz 15 : Bejda Paweł Jan, Łowicz, inżynier mechanik Zięba-Gzik Jolanta, Zduńska Wola, pedagog Nowak Adam Paweł, Marzęcice, inspektor ochrony przeciwpożarowej Nawrocka Elżbieta Renata, Wieruszów, inżynier technologii żywności Jarota Bogdan Ryszard, Karnków, nauczyciel Woźniak Tomasz, Wągłczew, nauczyciel Stasiak Zbigniew Marek, Żytowice, ekonomista Pacholski Michał Tomasz, Łęczyca, inżynier geodeta Krawczyk Marek Jan, Kamostek, rolnik Bednarek Ewa, Chodaki, rolnik Jankowski Marek, Kamilew, rolnik Karniszewski Andrzej, Kaczkowizna, doradca rolniczy Plewiński Paweł Krzysztof, Zagórzyce, inżynier budownictwa Terka Michał Waldemar, Sieradz, syndyk Kaczorowska Maria, Brużyczka Mała, ekonomista Łabędzki Marcin, Biały Ług, rolnik Błach Alina, Bieniec, specjalista administracji publicznej Żóraw Andrzej, Walichnowy, doradca zawodowy Krawczyk Ewa Anna, Stemplew, nauczyciel Romanow-Przybylak Justyna Agnieszka, Zgierz, prawnik Morga Agnieszka, Stara Brzeźnica, rolnik Czupryniak Danuta, Brodnia Górna, rolnik Grzegory Adam, Łaźniki, rolnik Stępień Andrzej Paweł, Przywóz, rolnik

Lista kandydatów nr 2: KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ: Lichocka Joanna Katarzyna, Warszawa, dziennikarz Polak Piotr Stanisław, Grabinka, parlamentarzysta Woźniak Tadeusz Jacek, Mieczysławów, historyk Mateusiak-Pielucha Beata Anna, Posmykowizna, parlamentarzysta Ciebiada Krzysztof, Pabianice, parlamentarzysta Rzymkowski Tomasz Piotr, Kutno, prawnik Rychlik Paweł Piotr, Wieluń, farmaceuta Matuszewski Marek, Zgierz, parlamentarzysta Wieczorek Iwona Małgorzata, Zgierz, nauczyciel akademicki Górczyński Andrzej Robert, Wola Kałkowa, inżynier rolnik Rzymkowska Ewa, Kutno, prawnik Nowak Krzysztof Jan, Piaski, ekonomista Krzak Michał Bazyli, Lututów, lekarz dentysta Kołoszczyk Olga Anna, Maciszewice, dyrektor ds. administracyjnych Paprota Katarzyna, Złoczew, logopeda Gałka Mariusz, Sadowiec Niwa, rolnik Walczak Sławomir, Brodnia Górna, leśniczy Chadryś Iwona, Dzietrzkowice, nauczyciel Twardowska Monika Malwina, Błonie, urzędnik państwowy Ratyńska Elżbieta Beata, Pabianice, nauczyciel Wrzała Sylwia Marianna, Wierzchlas, kierownik biura rachunkowego Kaźmierczak Wieńczysław Jerzy, Poddębice, lekarz Kaleta Paweł Tomasz, Chełmce, historyk Wojciechowski Waldemar Jan, Wicie, rolnik

Lista kandydatów nr 3: KOMITET WYBORCZY SOJUSZ LEWICY DEMOKRATYCZNEJ+Wiosna Biedronia :Matysiak Paulina, Kutno, kierownik działu finansowego Olejniczak Cezary Roman, Stary Waliszew, rolnik Idzikowski Wiktor, Sieradz, informatyk Kaźmierska-Małyska Iwona Monika, Mieleszynek, pedagog Waluda Henryk, Grabowiec, kierownik działu Sikora Anna Iwona, Sieradz, publicysta Pietrzak Michał Damian, Chechło Pierwsze, pedagog Lewicka Zdzisława Teresa, Miedźno, główny księgowy Lorenc Patryk, Korczew, specjalista ds. jakości Karpiński Marcin, Szczawin Duży, rolnik Błaszczyk Anna Maria, Wieluń, nauczycielka Walczak Sebastian Bartosz, Kutno, księgowy Kościan Monika, Zduńska Wola, księgowa Raj Przemysław, Sieradz, lekarz weterynarii Bundzylak-Dąbrowska Agnieszka Czesława, Zgierz, bankowiec Wolska Anna Maria, Kutno, technik rachunkowości Zięba Piotr, Lichawa, administratywista Ciuborski Piotr Krzysztof, Kąty, inżynier geodeta Jędrysiak-Urbańska Olga, Działoszyn, nauczyciel Płóciennik Marek, Waszkowskie, pracownik administracji państwowej Skoczylas Adrian, Zgierz, politolog Borkiewicz Kinga, Zduńska Wola, student prawa Grabski Rafał, Sobień, filolog polski Gryglewski Marek Józef, Pabianice, pracownik administracji

Lista kandydatów nr 4: KOMITET WYBORCZY KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ :Walczak Izabela Anna, Łódź, wykładowca akademicki Owczarek Łukasz Mikołaj, Sieradz, rolnik Kaniewski Andrzej, Zduńska Wola, przedsiębiorca Ożadowicz Łukasz Artur, Sworawa, informatyk Dyoniziak Dariusz, Wola Chruścińska, technik rolnik Matusiak Ewelina, Łódź, specjalista ds. exportu Kędziak Joanna, Dąbrowa, finansista Sobczak Justyna, Aleksandrów Łódzki, architekt Nowak Wojciech Damian, Ogroble, student historii Gogulska Malwina Anna, Sieradz, konsultant Wolniewicz Adam Jan, Pabianice, specjalista ds. produktu Skowronek Angelika, Krępa, student ochrony środowiska Kociński Konrad Piotr, Łódź, student gospodarki przestrzennej Gackowska Weronika, Kutno, konsultant infolinii Hejniak Sebastian Patryk, Łódź, ekonomista Szcześniak Katarzyna Dorota, Łódź, programista Kardas Rafał Andrzej, Łódź, mechanik Wasiewicz Magdalena Ewa, Łódź, nauczyciel Zając Mateusz Mariusz, Brzeziny, student rachunkowości Rosińska Natalia Paulina, Łódź, rejestratorka medyczna Ziemba Aleksandra Anna, Łódź, pomoc przedszkolna Gierowski Rafał, Pełczyska, logistyk

Lista kandydatów nr 5: KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI :Tomczyk Cezary Józef, Sieradz, politolog Joński Dariusz, Łódź, ekonomista Hanajczyk Agnieszka Małgorzata, Bełdów, prawnik Rąkowski Krzysztof Gabor, Pabianice, specjalista ds. funduszy unijnych Owczarek Andrzej, Ostrów-Osiedle, historyk Gierula Artur, Kutno, nauczyciel Pabich Michał Marian, Męcka Wola, administratywista Lewera Jacek Witold, Pajęczno, nauczyciel Seweryn Piotr Jacek, Łódź, kosztorysant budowlany Lewandowska Iwona Elżbieta, Łódź, prawnik Wróbel Katarzyna Renata, Łask, pracownik adminstracyjny Strumian Edyta Grażyna, Głowno, nauczyciel Wójcik Zbigniew, Łowicz, pożarnik Kowalczyk Michał Marcin, Huta Dłutowska, technik informatyk Lipińska Anna, Łódź, artysta plastyk Matusiak Karolina Daria, Kutno, ekonomista Zielińska Beata Maria, Wrząca, nauczyciel Kącki Tomasz Bernard, Kurów, rolnik Jesionowska Barbara Maria, Poddębice, zarządca nieruchomości Sieradzki Marcin Miłosz, Grotniki, architekt Wolna Katarzyna Kinga, Zduńska Wola, psycholog Okoń-Wyder Nina Barbara, Osiek, nauczyciel Jachimek Marek Grzegorz, Łask, emeryt wojskowy Grabarczyk Małgorzata Iwona, Aleksandrów Łódzki, przedsiębiorca

Lista kandydatów nr 8: KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KOALICJA BEZPARTYJNI I SAMORZĄDOWCY : Skupiński Przemysław Szczepan, Zgierz, przedsiębiorca Goździewicz Wojciech Stanisław, Łódź, lekarz dentysta Tobolczyk Przemysław Bogusław, Kutno, technik mechanik Pietrzak Jacek, Aleksandrów Łódzki, specjalista ds. marketingu i handlu Matusiak Emilia, Jasionka, handlowiec Baczyńska-Socha Monika Magdalena, Zgierz, specjalista administracji publicznej Klimkiewicz Jakub Marcin, Zgierz, kierowca samochodu ciężarowego Gawron Jakub Mateusz, Zgierz, nauczyciel geografii Barańska Lucyna Stanisława, Kutno, operator maszyn i sprzętu torowego Dominiak Mariusz Janusz, Pabianice, elektomechanik Klimkiewicz Edyta Zofia, Zgierz, technik analityki medycznej Chruściel Agnieszka Anna, Zgierz, specjalista administracji publicznej Furmańczyk Natalia Ewa, Łódź, specjalista ds. logistyki Borys Jerzy, Zgierz, ekonomista Kolęda Magdalena, Zgierz, pedagog Owczarek Katarzyna, Ruda Bugaj, technik rachunkowości Majkowski Marcin Tomasz, Łódź, mechanik pojazdów samochodowych Neuman Michał Andrzej, Łódź, technik mechatronik Syncerek Joanna Agnieszka, Wiktorów, grafik komputerowy multimediów Sabela Mariusz Tomasz, Łódź, specjalista zastosowań informatyki Baraniak Monika, Zgierz, specjalista administracji publicznej Robaczyński Adrian Piotr, Łódź, technik logistyk Goździk Marcin Witold, Łódź, psycholog Placek-Kujawska Beata Urszula, Dąbrówka Strumiany, ekonomista.

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyGdy mi ciebie zabraknie...

Autobus z wycieczką zbliża się do granicy.
– Piwo! Siku! – po raz któryś z rzędu rozweseleni wycieczkowicze zmuszają kierowcę do zatrzymania.
Po dłuższej chwili, gdy już z powrotem zajęli miejsca w autokarze, kierowca pyta głośno:
– Czy kogoś nie brakuje?
Cisza. Po przekroczeniu granicy do kierowcy podchodzi mężczyzna i lekko bełkocząc mówi:
– Kurde, nie ma mojej żony...
– No przecież – mówi ze złością kierowca – przed odjazdem pytałem, czy kogoś wam nie brakuje!
Na to facet:
– Ale mnie jej nie brakuje, tylko mówię, że jej nie ma...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u