Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności A działo się to 13 grudnia 1981 roku! Inscenizacja w centrum Zduńskiej Woli. "Stan napięcia" w muzeum!
Błąd
  • [sigplus] Critical error: Image folder is expected to be a relative path w.r.t. the image base folder.

A działo się to 13 grudnia 1981 roku! Inscenizacja w centrum Zduńskiej Woli. "Stan napięcia" w muzeum!

[sigplus] Critical error: Image folder is expected to be a relative path w.r.t. the image base folder.

11grudniainscenizacjaPodobnie jak rok temu już w najbliższy czwartek zduńskowolanie będę mogli zobaczyć inscenizację historyczną na ulicach miasta. Z okazji 31. rocznicy ogłoszenia stanu wojennego. Inscenizacja nosić będzie tytuł ,,Stan wojenny - grudzień'81''.

Poprzedzi ją o godz. 10.30 zbiórka na placu przed Bazyliką Mniejszą WNMP przy ul. Kościelnej 20 oraz msza w intencji ofiar stanu wojennego i ojczyzny. Złożone zostaną także kwiaty pod tablicą upamiętniającą Ofiary Stanu Wojennego (plac przed bazyliką). Na godz. 13 zaplanowano inscenizację wydarzeń z grudnia 1981 roku, które miały miejsce w Łodzi, Warszawie i Gdańsku. Widowisko będzie odgrywane na ul. Łaskiej, dlatego zostanie ona wyłączona z ruchu od godz. 13 w samym centrum miasta: od Piwnej do al. Kościuszki. W tym roku organizatorzy zaangażowali do inscenizacji młodzież z I i II LO oraz ze szkoły w Wojsławicach. Uczniowie będą odgrywali tłum demonstrujących. Zobaczyć też będzie można kultowe samochody PRL m.in. warszawę, nysę milicyjną oraz trabanta. O godz. 14 w Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola otwarta zostanie wystawa historyczna pod tytułem ,,Stan napięcia''. Pokazane zostaną plansze ze zdjęciami i plakatami propagandowymi. Autorem historycznych już fotografii są Tomasz Misiak, jego nieżyjący brat, Zbigniew Misiak i Marian Kaczmarek. Zdjęcia ukazujące okres stanu wojennego przedstawiają przede wszystkim zwykłych ludzi, którzy zmagali się z trudami codziennego życia. Będą też plakaty propagandowe, które m.in. miały ośmieszyć etos ,,Solidarności''. Były one rozwieszane głównie w zakładach pracy. Są też takie, które podają przepis na zupę z chleba albo na świąteczne danie z chudej i starej kury dla 12-15 osób. Do oglądania będzie również prasa i literatura z tzw. drugiego obiegu, którą użyczyła Jolanta Jeziorska.  
Współorganizatorami wystawy jest Archiwum Państwowe w Łodzi Oddział w Sieradzu. Wernisaż odbędzie się w czwartek (13 grudnia) o godz. 14. Ekspozycję będzie można oglądać do końca stycznia. Organizatorami uroczystości i towarzyszącej im inscenizacji są: Stowarzyszenie Działaczy Niepodległościowych ,,Nieprzejednani'', Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli, Jednostka Strzelecka 4040 im. Płk. I. Boernera w Zduńskiej Woli. Współorganizatorami: MHM Zduńska Wola, Urząd Miasta i Starostwo Powiatowe w Zduńskiej Woli oraz Fundacja Strzelecka w Łodzi.

ED

{gallery}2012/12/31stanwojenny{/gallery}

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipySynku, jak mogłeś...

Matka strasznie beszta syna, który wybrał się do klubu ze striptizem.
- Jak mogłeś! To straszne, to obrzydliwe! Pewnie widziałeś tam rzeczy, których nie powinieneś zobaczyć!
- Tak. - odpowiada syn - Widziałem tam ojca!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u