Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Zmiany w życiu publicznym od 4 maja. Otwarte będą hotele, muzea. Powraca rehabilitacja. Co jeszcze?

Zmiany w życiu publicznym od 4 maja. Otwarte będą hotele, muzea. Powraca rehabilitacja. Co jeszcze?

4majzmianyW środę 29 kwietnia premier Mateusz Morawiecki poinformował o zniesieniu kolejnych obostrzeń, związanych z ogarniętym koronawirusem krajem. I tak od 4 maja, po weekendzie otwarte zostaną centra handlowe, sklepy budowlane będą czynne w weekendy, a hotele wznowią działalność.

 

To jednak nie koniec. Osoby chore powrócą do rehabilitacji, a biblioteki, galerie sztuki i instytucje kultury będą stopniowo otwierane po konsultacjach z sanepidem. Wprowadzono także zmiany w funkcjonowaniu przedszkoli i żłobków. Ale... ostateczne decyzje mają podejmować samorządy. A te już oprotestowały ten zapis, bo nie wiedzą, na jakich zasadach ponownie przyjmować dzieciaki. Czy wychowawcy, a nawet ponad 4-letnie dzieci mają nosić w przedszkolach maseczki? Czy mogą przyjmować dzieci starsze: pięcioletnie oraz te z zerówki? Jak je gromadzić? Czy trzymać się przestrzeni 15 metrów kwadratowych na jedno? A to spowoduje, że wszystkie wcześniej zapisane na pewno się w nich nie zmieszczą? Pytań znów jest wiele. A odpowiedzi ze strony rządu żadnej. Co jeszcze zmieni się po długim weekendzie majowym? O tych zmianach szczegółowo podaje - na razie szczątkowo - rządowy portal https://www.gov.pl/web/koronawirus/kolejny-etap:

Co się zatem ma się po 4 maja zmienić? Powrót do normalności został przez rząd PiS podzielony na etapy. Całkowite odmrożenie gospodarki i życia codziennego Polaków zależeć jednak wciąż ma od rozwoju epidemii w kraju.
- Stale obserwujemy sytuację epidemiczną, analizujemy dynamikę przyrostu zachorowań, a także monitorujemy wydolność służby zdrowia. Na tej podstawie podejmujemy decyzję - zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.
A na wieczór, w środę 29 kwietnia w kraju potwierdzono już 12.640 osób zakażonych COVID - 19, w tym tylko tego dnia 422 osoby. Od 4 marca w Polsce zmarło zakażonych osób 624. W województwie łódzkim do tej pory potwierdzono w sumie 936 chorych z wirusem COVID-19. W Łódzkiem zmarły też 27 osoby. W tym jedna 29 kwietnia. Mimo takich statystyk rząd przyspiesza niektóre zmiany. Oto najnowsze z nich według komunikatu PRP (pisownia oryginalna):
- Działalność gospodarcza – otwarte centra handlowe i hotele Od poniedziałku, 4 maja 2020 roku znosimy istotne ograniczenia w handlu. Centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe otwarte, ale z limitem osób i bez spożywania posiłków Obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 – czyli centra handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe – zostaną otwarte. Wprowadzamy jednak limit osób. Na 1 osobę musi przypadać 15m2 powierzchni handlowej. Co ważne – do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy.
Uwaga! W centrach handlowych nie mogą funkcjonować jednak kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw). Nie mogą funkcjonować także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu (tzw. food court). >> Wytyczne dla funkcjonowania obiektów handlowych o powierzchni powyżej 2000 m2 (galerii handlowych, parków handlowych i obiektów handlowych nieprowadzących przeważającej działalności spożywczej) w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce <<

Hotele i noclegi ruszą, ale bez basenów i siłowni
Do tej pory hotele, co do zasady nie przyjmowały gości – z wyjątkiem osób w delegacji i w kwarantannie. Znosimy ten zakaz. Usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa.
Ważne! W hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych. Siłownie, sale pobytu i baseny pozostają zamknięte. Natomaist restauracje hotelowe mogą wydawać posiłki gościom hotelowym do pokoju. Nie mogą jedynie serwować ich na miejscu. >> Wytyczne dla funkcjonowania hoteli/obiektów/pensjonatów w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce <<

Sklepy budowlane czynne w weekendy
Uchylamy dotychczasowy zakaz handlu w weekendy dla wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych. >> Wytyczne dla funkcjonowania sklepów meblarskich i budowlanych w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce. <<

- Życie społeczne – pójdziesz na rehabilitację leczniczą i do muzeum
Po weekendzie majowym do większej normalności wróci również życie społeczne.

Biblioteki i muzea
Uchylamy zakaz działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą.
Ważne! Instytucje kultury będą otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną. >> Wytyczne dla funkcjonowania bibliotek w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce <<

Rehabilitacja lecznicza
Osoby chore i cierpiące na dolegliwości bólowe będą mogły od 4 maja korzystać z rehabilitacji leczniczej.
Uwaga! Salony masażu nadal pozostają zamknięte! >> Wytyczne dla funkcjonowania gabinetów fizjoterapeutycznych w systemie rehabilitacji ambulatoryjnej w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce <<

- 6 maja otwieramy żłobki i przedszkola – w wyjątkowych sytuacjach samorządy mogą je zamknąć
Dzieci pracujących rodziców będą mogły wrócić do żłobków lub przedszkoli. Od środy 6 maja organy prowadzące te placówki mogą je otworzyć, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ważne! Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach.
Ważne! Jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.
- Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest wypłacany rodzicom, gdy:
*przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego,
*gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.

>> Wytyczne dla instytucji opieki nad dziećmi do lat 3: bezpieczeństwo przede wszystkim <<

- Podstawy nowej normalności – najważniejsze stałe zasady bezpieczeństwa
Stopniowy powrót do normalności nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania. O czym należy pamiętać szczególnie?
*Zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej.
*Obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych.
*Pracuj i ucz się zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe.
*Ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu).
*Kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

Opr. KaMi S

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyJak stracić na wadze?

Jak stracić na wadze? To bardzo proste. Trzeba kupić wagę za sto złotych, a sprzedać za pięćdziesiąt...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u