Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Za śmieci... płacz i płać

Za śmieci... płacz i płać

Image_1A to niespodzianka pod choinkę?! Mieszkańcy sieradzkiego zachodzą w głowę, jak samorządy, które od lipca 2013 roku będą zbierały opłaty za śmieci ustalą, kto jest zobowiązany do płacenia opłaty za śmieci posegregowane, a kto za tzw. mieszane. A obawy mają chyba słuszne.

 

- Taki nam prezent na Nowy Rok zrobili. Do tej pory słyszałam, że kto segreguje śmieci, płacić ma mniej. Jakoś tego chyba nie odczuję w przyszłym roku - nie kryje oburzenia pani Zenobia z zasobów TBS. Do tej pory płaciła, bez względu na to, czy segregowała śmieci (a czyni to, odkąd pod jej blokiem postawiono pojemniki na papier, szkło i plastik) niespełna 6 zł od osoby zameldowanej w lokalu (dokładnie 5,9 zł). Teraz będzie musiała płacić 8 zł od osoby. Pod warunkiem, że jej śmieci z mieszkania będą z tych posegregowanych. Jeśli nie - bo będą mieszane, nieposegregowane, zapłaci po 14 zł od osoby.
- Szlag mnie trafia, bo widzę, jak sąsiedzi w ogóle nie segregują śmieci. Mnie tego nauczyły dzieci, które mieszkają na terenie Niemiec. Tam, jak się wrzuci do wspólnego kubła szkło z papierem, są kary. Ale tam każdy lokator ma worek z numerem swojej posesji. Do tej pory ten temat mnie tak nie mierził. Ale teraz... Zastanawiam się, jak administracja sprawdzi, kto wyrzuca segregowane śmieci, a kto nie? - dodaje zduńskowolanka. Więcej za śmieci zapłacą też mieszkańcy gminy Zduńska Wola. Do tej pory, jak mówi Jan Tobiasz, sołtys Suchoczasów, rachunki oscylowały w okolicach 27 zł za kwartał od posesji. Teraz radni gminni utstalili stawki na 23 zł za śmieci posegregowane i 44 na nieposegregowane, od gospodarstwa.
- W jednym gospodarstwie żyje, czyli śmieci jedna osoba, w innym nawet 8 osób. Dla jednych to oszczędność, dla innych drakońska stawka. Zwłaszcza, że wciąż nie wiadomo, czy przy każdym domostwie staną oddzielne pojemniki do segregowania domowych śmieci - wtrąca pani Maria z Korczewa w gm. Zduńska Wola. Podobne dylematy mają mieszkańcy całego regionu. Dodajmy, że na tę chwilę samorządy jeszcze same nie mają wykładni, jak dokładnie będę respektować od "śmieciarzy" to, co wrzucają do pojemników. Sprawa wciąż jest kontrowersyjna i wymaga dopracowań, co wiele samorządów jak się okazuje przerasta... Poniżej podajemy stawki, jakie samorządy przyjęły na 2013 rok od 1 lipca (według kolejności; posegregowane, nieposegregowane): Szadek: 7, 5 zł, 15 zł /od osoby w domostwie gm. Zduńska Wola: 23 zł, 44 zł / od gospodarstwa gm. Wieluń: 7,5 zł, 12 zł / od osoby w domostwie miasto Zduńska Wola: 8 zł, 14 zł / od osoby w domostwie.

Tekst i fot.: ED

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipySynku, jak mogłeś...

Matka strasznie beszta syna, który wybrał się do klubu ze striptizem.
- Jak mogłeś! To straszne, to obrzydliwe! Pewnie widziałeś tam rzeczy, których nie powinieneś zobaczyć!
- Tak. - odpowiada syn - Widziałem tam ojca!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u