Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Wieluń - strefą wolną od Funduszy Europejskich i bez 25 tysięcy euro

Wieluń - strefą wolną od Funduszy Europejskich i bez 25 tysięcy euro

wielunfreezoneW ostatnich miesiącach Wieluń nie ma dobrej sławy. W lutym tego roku miasto trafiło na niechlubną listę "Atlasu Nienawiści" (http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/11113-samorzdy-z-sieradzkiego-na-polskiej-mapie-nietolerancji-w-tak-zwanym-qatlasie-nienawiciq ) po tym, jak przyjęło Samorządową Kartę Praw Rodziny, co jest równoznaczne według autorów zestawienia z uchwałą "anty-LGBT" i pochwałą dyskryminacji ze względu na poglądy, religię i orientację seksualną. Czyli jest uchwałą dyskryminującą wszystkich, którzy żyją w związkach partnerskich i mają inne zdanie niż działacze prawicy.

 

Jeszcze zimą radni, kiedy opublikowano listę miast i samorządów w "Atlasie Nienawiści", upierali się, że przyjęta przez nich karta rzekomo nie bije w ruch LBGT, a jest jedynie oficjalnym potwierdzeniem, że rodzina to tylko związek kobiety i mężczyzny, zgodnie z zapisem polskiej konstytucji. I że o żądnej dyskryminacji nie ma mowy. Inaczej to odebrano w Brukseli.
Teraz okazuje się, że nieszczęsna uchwała związana z kartą po raz kolejny odbiją się czkawką wieluńskiemu samorządowi. Tym razem znalazł się na liście polskich gmin, którym Unia Europejska nie przyzna funduszy na realizację inicjatyw w ramach europejskiego "Partnerstwa Miast". Mowa o co najmniej 25 tysiącach euro (czyli blisko 110 tysięcy złotych), których Wieluń po prostu nie dostanie. A wniosek miasta został przez UE odrzucony, jak jeszcze kilka innych z Polski. Odrzucony wniosek Wielunia, zdaniem burmistrza Pawła Okrasy, nie wpłynie w znaczący sposób na współpracę z miastami partnerskimi, bo to kwota nie stanowiąca znaczącego zastrzyku finansowego przy całym budżecie. On sam zamierza treści związanej z uchwałą dotyczącą karty bronić i nie chce namawiać radnych, aby cokolwiek zmieniali.
Działacze Lewicy, kiedy pojawiła się informacja o wykreśleniu Wielunia z listy wnioskodawców, zorganizowali w mieście happening. Na drogach dojazdowych oraz przy siedzibie urzędu miejskiego zawiesili banery "Wieluń - strefą wolną od Funduszy Europejskich". Uznali, że skoro Wieluń jest "wolny od LBGT", to i równie dobrze może być "wolny od wsparcia unijnego". Dziwi ich stanowisko burmistrza, że da sobie radę bez dotacji w ramach "Partnerstwa Miast" i głośno pytają: - To po co składano wniosek?
Wieluń nie jest jedynym samorządem, który swoją uchwałą związaną z kartą rodziny wpisał się w Łódzkiem w szeroko pojętą nietolerancję. Posłanka Lewicy Hanna Gill-Piątek na swoim profilu na FB opublikowała, że podobne uchwały w naszym województwie przyjęły także samorządy: Skierniewice i powiatu skierniewickiego, powiat tomaszowski, powiat wieruszowski, powiat poddębicki, powiat łowicki, powiat wieluński, miasto Wieluń, powiat opoczyński, miasto Tomaszów Mazowiecki, powiat radomszczański i województwo łódzkie. - Ucierpią przede wszystkim mieszkańcy. A to przez lekkomyślną politykę samorządów, która wpisuje się w szczucie na siebie nawzajem i dzielenie ludzi. My już wcześniej ostrzegaliśmy, że uchwały anty-LGBT spowodują reakcję UE, dziwi mnie, że samorządy się nad tym nie zastanowiły. Teraz eleganckim rozwiązaniem byłoby przyjęcie uchwały o poszanowaniu praw wszystkich mieszkańców i mieszkanek i gości - napisała na swoim profilu posłanka (pisownia oryginalna - przyp. redakcja).
Działacze Lewicy przypominają, że "Partnerstwo Miast" to tylko jeden z wielu unijnych projektów, z których samorządy z całej Europy starają się o wsparcie. Może się zdarzyć tak, że Rada Europy w niedługim czasie zacznie odrzucać też inne wnioski w przypadku łamania praw człowieka, czy konwencji stambulskiej, ale opiewające już nie na 25 tysięcy euro, a na na dużo większe kwoty.

KaMi S

Fot. z posta Wiktor Idzikowski/FB

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipySąsiad, wpadając niespodziewanie,
Zwłaszcza gdy sobie ciut golnie,
Zawsze zadaje mi to pytanie:
Kiedy to wreszcie pier....?

Co dzień się zmiany wprowadza nowe,
Czyniąc to dość nieudolnie. Sąsiad się ciągle łapie za głowę: Przecież to zaraz pier......

Ja mu tłumaczę, że taką władzę
Wybraliśmy dobrowolnie,
A on mi na to: Nic nie poradzę,
Ale to wkrótce pier......

Tak jak przed laty, proces odnowy
Musi się zacząć oddolnie.
Naród po rozum pójdzie do głowy,
I w końcu wszystko pierdolnie.

Z tego powodu logiczny wniosek
Nasuwa się mimowolnie:
Gdy prawda dotrze do miast i wiosek,
Wtedy to z hukiem pie......

Koła historii, jak uczą dzieje,
Toczą się szybciej lub wolniej,
Lecz każdy reżim, mam tę nadzieję,
Wcześniej czy później pier......

Wybaczcie, proszę, że poemacik
Zakończę nieco frywolnie,
Ale pocieszyć pragnę współbraci,
Że to niebawem pier.....

autor: Wojciech Dąbrowski

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u