Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Talent na miarę Europy

Talent na miarę Europy

grygarodzinaSiewie.tv rozmawia z Iwetą i Dariuszem Gryga, rodzicami Natana, utalentowanego wokalnie ośmiolatka ze Zduńskiej Woli

 

Siewie.tv: - Państwa syn, zaledwie ośmioletni Natan już został okrzyknięty dziecięcym odkryciem wokalnym tego roku. Nie tylko w Zduńskiej Woli, powiecie, regionie, ale i w kraju. Co Państwo na to?

Iweta Gryga :-- Myślę, że dla każdego rodzica zauważenie jego dziecka jest czymś wyjątkowym, czymś co powoduje ogromną radość i daje siłę, by wspierać go dalej w rozwijaniu jego pasji i zamiłowania do śpiewu. Nazwanie Natana odkryciem wokalnym mnie jako mamę niezmiernie cieszy, ponieważ wiem ile na to pracuje i jak każde najmniejsze miłe słowo z zewnątrz i od obcych ludzi motywuje go dalszej nauki i umacnia w tym co robi i kocha, czyli w śpiewaniu.

Dariusz Gryga: - Jako rodzice jesteśmy dumni z syna i jego osiągnięć, ale już na wstępie naszej rozmowy muszę podkreślić, że jest to zasługa nie tylko jego talentu, ale przede wszystkim ciężkiej pracy nauczyciela Natana - Pana Tomka Marciniaka oraz mojej żony.

Siewie.tv: - Bo można powiedzieć, że w ostatnich tygodniach spadł na niego grad nagród. Jak młodzieniec znosi te splendory?

- Każdy sukces i każde najmniejsze jego osiągnięcie powoduje, że na jego buzi pojawia się wielki uśmiech i zazwyczaj z tej radości zaczyna nucić coś pod nosem - taka charakterystyczna jego reakcja, jaką zauważyliśmy w domu. Zwłaszcza po ogłaszaniu wyników z festiwali online, o których informujemy go my rodzice. Przy ogłaszaniu werdyktu jury na żywo jest już inaczej...pojawia się stres, który zaczynamy u niego zauważać. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że jego radość jest "radością dziecięcą", spontaniczną i dającą mu dużo satysfakcji z tego co robi, a jednocześnie nie szczyci się tym, nie chodzi z przysłowiową głową w chmurach i zachowuje swoją skromność. Mamy nadzieję, że tak będzie zawsze.

Siewie.tv: - Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury "Na Pięterku" w Zduńskiej Woli w licznych ostatnio komunikatach o kolejnych sukcesach Natana podkreśla, że gdyby nie rodzice i ich determinacja to zwłaszcza teraz, w czasie pandemii niewiele by syn osiągnął? Jak to wygląda w praktyce? Czy to tylko Państwo szukają konkursów i festiwali, w których Natan mógłby brać udział? Czy ktoś Państwu w tym wyszukiwaniu pomaga. Bo analizując laury ośmiolatka nie da się ukryć, że ten młody człowiek podbija już wokalnie Europę. Tylko we wrześniu na międzynarodowych i krajowych festiwalach doliczyliśmy się ośmiu prestiżowych nagród. Czy Państwo liczą te nagrody?

DG: - Tak, zgadza się...ale cała ta praca spada na moją żonę. Po mojej stronie jest tylko logistyka, w sytuacji gdy trzeba gdzieś dojechać na festiwal czy przesłuchanie. Wszystkiego wyszukuje moja żona i jest w tym bardzo dobra. A jeżeli chodzi o jego nagrody i osiągnięcia, to faktycznie ostatnio jest ich sporo więc zupełnie tego nie ogarniam.

IG: - Faktycznie, w czasie pandemii wszystko jest utrudnione, zwłaszcza dla dzieci, którym możliwość brania osobistego udziału w festiwalach została mocno ograniczona. Natan jest dzieckiem, które śpiewa non stop, czasami nawet się nie kontrolując, dlatego postanowiłam, że trzeba coś zrobić, by mógł nawet w takich czasach jakie nastały, dalej się rozwijać i próbować swoich sił... I tak się zaczęło...Mamy teraz dostęp do internetu, portali społecznościowych, więc zaczęłam po prostu wpisywać hasła "festiwale" itp. w przeglądarce Google... I tak od pierwszego festiwalu online, przez kolejne i kolejne, i trwa to dalej.... W tym momencie mogę powiedzieć, że już się tego nauczyłam i zajmuje mi to mniej czasu - bo czasami niejedną noc poświęciłam. Ale czego nie robi się dla dziecka. Poza moim samodzielnym wyszukiwaniem festiwali, Natan dzięki swoim międzynarodowym osiągnięciom wpadł w oko kilku organizatorom festiwali zagranicznych, z którymi mam kontakt i czasami od nich też dostaję bezpośrednią propozycję by Natan wziął udział w ich konkursach online, bądź przychodzą zaproszenia na przyszły rok do udziału stacjonarnego. Oczywiście nie można zapomnieć też o Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury "Na Pięterku" w Zduńskiej Woli, z którego też otrzymywaliśmy propozycje festiwali, w których syn brał udział - zwłaszcza w czasach przed pandemią. Co do jego osiągnięć w tym ciężkim dla nas wszystkich roku, to faktycznie jest ich dużo. Sama postanowiłam założyć zeszyt, by móc to kontrolować . A Natanowi generalnie brakuje już ściany w pokoju (każdy dyplom z miejscem na podium ma w ramce na ścianie - bo to jego życzenie i pamiątka). Myślę, że dość skrupulatnie prowadzę zapiski jego osiągnięć i wynika z nich, że na chwilę obecną w tym roku zdobył dziewięć miejsc w festiwalach międzynarodowych, w tym w ośmiu online i jednym stacjonarnym, który odbył się w Częstochowie. Ma już w dorobku sześć miejsc w festiwalach ogólnopolskich, w tym w czterech online i w dwóch stacjonarnych: w Ożarowie Mazowieckim oraz w Łęcznej.

Siewie.tv: - Syn śpiewa już pod okiem Tomasza Marciniaka kilka lat. Jak się zaczęła ta przygoda Natana z "Pięterkiem"? Śpiewał pod prysznicem i dalej tak poszło? Jak to było?

DG: - Żona dostrzegła w synu tę umiejętność do śpiewania. Każda usłyszana piosenka przychodziła mu z łatwością. Śpiewał, gdy tylko po nocy otwierał oczy i tak jest do dzisiaj. Potrafi nawet nucić na lekcjach w szkole, nie kontrolując tego.

IG: - Pod okiem Pana Tomka Natan uczy się już ponad trzy lata. W tym roku rozpoczął swój czwarty rok nauki. Odkrycie Pana Tomka było dla naszego dziecka strzałem w tak zwaną "dziesiątkę". Nie wyobraża sobie lekcji z kimś innym. Pan Tomek jest dla niego wzorem i kimś do kogo z chęcią i uśmiechem jeździ na każde zajęcia. A ma ich sporo. Tak, jak mąż wspomniał, syn śpiewał od zawsze, ale w momencie gdy skończył trzy lata i usłyszał przypadkowo trudny utwór śpiewany na ślubach "Alleluja" - zaczął go śpiewać i powtarzać. Tak się go wyuczył, że postanowiłam zrobić niespodziankę kuzynce i mając cztery lata Natan miał swój debiut na scenie weselnej, gdzie do podkładu muzycznego puszczonego przez orkiestrę zaśpiewał całe "Alleluja". Do dzisiaj jak słucham i oglądam to nagranie mam ciarki na ciele... Tak się to zaczęło. Podpytywałam znajomych, czy nie znają jakiegoś fajnego, dobrego nauczyciela śpiewu z podejściem do dzieci. Z polecenia koleżanki dostałam namiary na Pana Tomka i trafiłam do niego z Natanem na przesłuchanie, gdzie zaśpiewał właśnie "Alleluja" . Został jeszcze poproszony o zanucenie innych dźwięków przez nauczyciela. Po przesłuchaniu, Pan Tomek stwierdził, że widzi go w swojej grupie i zaprasza od września. Tak zaczęła się i jego, i nasza fantastyczna przygoda ze śpiewem i Panem Tomkiem.

Siewie.tv: - Już w regionie jest głośno, że po swoim ostatnim występie online za zajęcie pierwszego miejsca na WORLD INTERNATIONAL ONLINE DISTANCE SONG CONTEST „BRILLIANT VOICES – 2020” w MONACO – MONTE CARLO dostał zaproszenie na Międzynarodowy Festiwal Piosenki dla Dzieci i Młodzieży w San Remo we Włoszech. O występie na tym festiwalu, który jeszcze przed laty był emitowany w Telewizji Polskiej przez całe dekady marzyło wielu małych, polskich wykonawców. Na jakim etapie są uzgodnienia co do występu we Włoszech Państwa syna?

- Sami byliśmy zaskoczeni tym zaproszeniem, ale jest nam bardzo miło z tego powodu. Na chwilę obecną wiem, że Natan nie będzie przechodził eliminacji półfinałowych. Został od razu zaproszony do samego finału, który ma się odbyć w listopadzie. Czekamy na informację zwrotną już bezpośrednio od organizatorów festiwalu w San Remo o związanych z tym wyjazdem kosztach i innych szczegółach. Mamy nadzieję, że koszty nie przerosną naszych możliwości i będziemy w stanie sfinansować synowi kolejną muzyczną przygodę.

Siewie.tv: - Wielu rodziców, którzy uważają, że także ich dzieci mają talent muzyczny zastanawia się, w jakim wieku posłać syna lub córkę na zajęcia. Co Państwo im podpowiedzą?

- Na przykładzie naszego dziecka możemy powiedzieć, że wiek nie ma znaczenia. Jeżeli nam rodzicom wydaje się, że dziecko ma jakąś wrodzoną zdolność, talent, nad którym można pracować i go udoskonalać, i dziecko chce to robić, robi to z radością i chęcią bez nacisku innych, to im szybciej tym lepiej. Ważne tylko, aby szkoła czy placówka, gdzie będzie dziecko uczęszczało na naukę była też dostosowana dla małych dzieci. I oczywiście wszystkim życzę takiego nauczyciela z jakim ma możliwość pracować Natan. Kontakt dziecko - nauczyciel odgrywa znaczącą rolę w jego bezstresowym i swobodnym rozwijaniu swojej pasji.

Siewie.tv: - Ostatnio wiele dzieciaków, uzdolnionych wokalnie wypromowały takie programy telewizyjne jak Mam Talent, The Voice Kids, czy Szansa na sukces. Czy taką drogę do wypromowania syna obierzecie też Państwo dla Natana?

IG: - Przede wszystkim chcielibyśmy, żeby takie decyzje były też decyzjami podjętymi świadomie przez dziecko, a nie tylko z woli rodzica. Natan uwielbia wspomniane programy i zawsze mówi, że chce tam iść. Ma już nawet swoich faworytów jurorów, do których chciałby trafić, gdyby się dostał. Na ten moment ma on dopiero osiem lat, więc myślimy, że za kilka lat pozwolimy i pomożemy mu wziąć udział w The Voice Kids. Natomiast uważamy, że na wszystko przyjdzie czas. Pozwólmy dziecku być też dzieckiem i dorosnąć emocjonalnie do takich programów jak The Voice Kids. Jeżeli chodzi o Szansę na sukces, to jak najbardziej... Pewnie będzie to program, od którego zaczniemy. Myśleliśmy już o zgłoszeniu Natana za rok lub za dwa lata.

Siewie.tv: - Jeśli to nie tajemnica, to proszę zdradzić, ile godzin dziennie Natan poświęca na śpiewanie?

- Nie licząc zajęć muzycznych, które ma cztery razy w tygodniu, w tym dwa razy po 45 minut zajęcia indywidualne i dwa razy też po 45 minut zajęcia grupowe oraz między trzydzieści minut a godziną różnych prób ze mną w domu, to tak jak już wcześniej wspominałam, Natan śpiewa non stop w każdym miejscu i czasie, co tylko mu się w danej chwili przypomni. Znajomi, którzy mieli okazję być z nami na wakacjach z uśmiechem na twarzy mówili, że już nas rozumieją jak czasami po prostu byśmy chcieli żeby przestał chociaż na trochę śpiewać. Zastanawiam się czasami jak można odrabiać lekcje szkolne i jednocześnie śpiewać? Natanowi nawet to nie sprawia trudności. Czasami pisząc coś w zeszycie - po prostu przy okazji wyśpiewuje różne melodie.

Siewie.tv: - W komentarzach na mediach społecznościowych zamieszczono pod adresem syna wiele ciepłych słów. Niektórzy wręcz uważają, że ma szanse, aby za parę lat zyskać taką popularność jak Marcin Maciejczak. Czy to właśnie on, a może Wiki Gabor są dla Natana wzorem? A może Majka Jeżowska, której piosenka przyniosła niedawno mu sukces?

- Natan chętnie ogląda występy tych młodych ludzi i zawsze mówi, że Marcin Maciejczak ma bardzo ładny głos, ale nie zauważyliśmy, żeby ktoś z nich był dla niego tym jedynym wzorem do naśladowania. Mimo, że jak na swój wiek jest chłopcem dojrzałym, to jednak jest dzieckiem, u którego jakieś wzory dopiero będą się kształtować. My zawsze powtarzamy mu, że każdy jest inny i każdy na swój sposób inaczej utalentowany. Jednym podoba się czarne, innym białe. I każdy ma do tego prawo. Natan też tak do tego zaczyna podchodzić. Wie, że jest wielu innych zdolnych, młodych ludzi, a on może być jednym z nich. Ale też wie, że każdy będzie na swój sposób wyjątkowy. Myślimy, że takie ukierunkowanie dziecka chociaż częściowo wpłynie na odpowiednią reakcję przy odnoszeniu porażek. Obecnie bardzo lubi i dużo mówi o Dawidzie Kwiatkowskim i Kamilu Bednarku oraz Cleo. Majka Jeżowska jest dla syna piosenkarką, której piosenki bardzo mu wpadają w ucho i dobrze się w nich odnajduje, ale myślę, że też nie jest jego tym jedynym wokalnym wzorem.

Siewie.tv: - Jakie będą najbliższe występy Natana? Czy tylko, jak większość poprzednich online? Czy może znów przed publicznością?

- Natanowi bardzo brakuje występów przed publicznością, które uczą też walki z tremą i przy okazji obycia scenicznego. W obecnej pandemii niestety większość festiwali odbywa się online. My natomiast dzielnie będziemy wspierać syna w jego udziałach w każdym festiwalu, zarówno online, jak i przed publicznością. Obecnie Natan bierze udział online w dziewięciu międzynarodowych festiwalach za granicą i czterech ogólnopolskich. Na wyniki z nich czekamy. 10 października jedzie na finał festiwalu do Śremu, a w dniach 23-24 października weźmie udział w Festiwalu "Golden Voice" w Jędrzejowie. Poza tym jego zgłoszenia i nagrania zostały wysłane na pięć innych festiwali ogólnopolskich. Czekamy na informacje czy zakwalifikował się do finałów. Jeżeli tak, to też będzie brał w nich udział osobiście, na żywo. My, jako rodzice na pewno nie zaprzestaniemy wyszukiwania festiwali i konkursów, by móc rozwijać i pokazywać jego talent nawet w tych trudnych czasach.

Siewie.tv: - Dziękujemy za rozmowę i życzymy synowi kolejnych, spektakularnych sukcesów.

KaMiS

Fot. arch. rodzinne O Natanie z naszego archiwum:
http://www.siewie.tv/artykuly/aktualnosci/12221-8-letni-wokalista-ze-zduskowolskiego-piterka-podbija-europ
http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/12189-midzynarodowy-sukces-wokalisty-z-piterka
http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/12164-wokalici-z-qpiterkaq-obsypani-nagrodami-piewajcy-weekend
http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/12145-i-mamy-kolejny-midzynarodowy-sukces-modego-wokalisty-z-piterka
http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/12139-omiolatek-z-qpiterkaq-ponownie-wypiewa-sukces

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipySiła sugestii

----------------

Mąż był sam w domu. Zachciało mu się pić. Zajrzał do lodówki, a tam... butelka wódki. I to prawie pełna. Nieprawdopodobne, przecież żona nie pije, jemu pić zabrania, wódki nie kupuje! Cud! Wziął błyskawicznie szklaneczkę i nalał sobie setuchnę. Wypił duszkiem i... nic nie poczuł; ani smaku, ani zapachu, choć zaraz po wypiciu powąchał szklankę. Kur... - krzyknął - mam koronawirusa!
Nie miał, kiedy wieczorem zwierzył się żonie Wtedy okazało się, że ta przechowywała tak w lodówce wodę destylowaną...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u