Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Zduńska Wola w Światowym Forum Miejskim? No prawie...

Zduńska Wola w Światowym Forum Miejskim? No prawie...

konfaezdonzRadni z Klubu Prawa i Sprawiedliwości ze Zduńskiej Woli, czyli tak zwana opozycja miejska, na każdej niemal komisji i na sesjach twierdzi, że miasto za prezydentury Konrada Pokory znajduje się w marazmie i nic się w nim nowego nie dzieje. Często na władzach miasta i urzędnikach nie pozostawiają tak zwanej suchej nitki. A tymczasem okazuje się, że Zduńska Wola wcale takim grajdołkiem nie jest. Coś się jednak w tym mieście dzieje.

 

Zduńska Wola znalazła się bowiem po raz kolejny w elitarnym gronie, bowiem samorząd zaprezentował miasto podczas prestiżowej konferencji międzynarodowej. Taką szansę otrzymało tylko sześć samorządów z Europy. To krok do aktywnego udziału Zduńskiej Woli w Światowym Forum Miejskim ONZ. Gdzie nastąpiła prezentacja? O tym poniżej.
– Nie było łatwo się zakwalifikować – mówi Michalina Łagunionok z Biura Strategii i Rozwoju Miasta.
– Najpierw organizatorzy oczekiwali opisania projektów, które wskazują, że miasto idzie drogą zrównoważonego rozwoju. Na tym etapie nasza aplikacja została oceniona jako „imponująca” – dodaje.
Urząd ze Zduńskiej Woli przedstawił w niej kompleksowy program walki ze smogiem, który obejmuje dopłaty do wymiany pieców węglowych, termomodernizację kamienic, rozbudowę ciepło- i gazociągów. Pokazał inwestycje w energooszczędne oświetlenie uliczne, autobusy elektryczne oraz strategię przywracania miasta rowerzystom i pieszym. Ekspertów zainteresował też rozwój Kępiny oraz projekty integrujące mieszkańców, jak plac zabaw dla dzieci pełno- i niepełnosprawnych oraz międzypokoleniowy skwer na pasażu Powstańców Śląskich, a ten ma się w przyszłym roku stać miejscem spotkań dla seniorów i młodzieży z fontanną, amfiteatrem czy piłkarzykami. – Eksperci byli pod wrażeniem zmian, które zaszły w Zduńskiej Woli. Szczególnie wysoko ocenili naszą troskę o jakość życia mieszkańców i ochronę środowiska – mówi Michalina Łagunionok. By jednak otrzymać szansę zaprezentowania się na forum należało jeszcze przedstawić wyzwanie, z którym miasto się zmaga. – To dla nas idealny moment. Jesteśmy na etapie prac nad nową strategią rozwoju Zduńskiej Woli, przeprowadziliśmy konsultacje z mieszkańcami, więc mamy już wstępnie zdefiniowane problemy. Wiemy, co utrudnia naszemu miastu rozwój – dodaje M. Łagunionok. Podczas konferencji urząd zaprezentował zjawisko, które nazwał „ciążeniem miasta ku metropolii”. – Oczywiście, wspominaliśmy, że walczymy ze smogiem, że się wyludniamy, że starzeje się nasze społeczeństwo. To jednak dotyczy wszystkim średnich miast w Polsce – wyjaśnia pani Łagunionok. Zduńską Wolę wyróżnia też położenie.
– Jesteśmy na tyle blisko Łodzi, że coraz więcej osób chce tam się uczyć i pracować. Jednocześnie na tyle od niej daleko, że uciążliwe dojazdy skłaniają ich ostatecznie do przeprowadzki – dodaje Michalina Łagunionok, która reprezentowała Zduńską Wolę na forum ekspertów i tam przedstawiała miejski projekt. Na konferencji zaprezentowano tylko kilka miast Unii Europejskiej, m.in. słoweński Maribor, niemieckie Essen czy hiszpańskie Vitoria Gasteiz. Spośród polskich miast, w elitarnym gronie – prócz Zduńskiej Woli – znalazły się tylko Kielce, Jaworzno, Iława, Piaseczno i Skawina. Konferencja odbyła się on-line.
– Cieszymy się, że europejscy eksperci wysoko oceniają zmiany, które następują w naszym mieście – mówi prezydent Konrad Pokora. – Zaproszenie do tej konferencji to duże wyróżnienie, ale to dopiero początek drogi. W 2022 r. w Katowicach odbędzie się Światowe Forum Miejskie ONZ. Chcemy w nim aktywnie uczestniczyć, promując nasze miasto wśród delegatów z całego świata – mówi. Konferencję zorganizowała Europejska Sieć Wiedzy o Miastach z siedzibą w Hadze oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej. Prezentacja na tym forum to kolejne w ostatnim czasie wyróżnienie dla Zduńskiej Woli. Nie tak dawno w listopadzie Polski Fundusz Rozwoju wybrał Zduńską Wolę do prestiżowej imprezy programistycznej Hackathon dla Miast. Zakwalifikowano do niej tylko cztery samorządy z kraju spośród kilkudziesięciu zgłoszonych kandydatur.

KaMi S.

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyBieda, a ty sobie ptaszka stroisz!

To było nie tak dawno, pod koniec ubiegłego wieku. Stara chałupa na końcu wsi Brzęczyszczykowice, ubogie małżeństwo, bo przecież nie było jeszcze wtedy 500 plus, wychowujące ośmioro dzieci.
Pewnego wieczora chłop, pouczony przez lekarza, z namaszczeniem zakłada prezerwatywę. Widząc to małżonka oburzona podnosi lament:
- Jasiu, czyś ty zgłupiał do reszty? Dzieci butów na zime nie maja, a ty se ptaszka stroisz?!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u