Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Czy rząd pomoże uniejowskim przedsiębiorcom? W tym Termom? Wiele firm jest bliska bankructwa

Czy rząd pomoże uniejowskim przedsiębiorcom? W tym Termom? Wiele firm jest bliska bankructwa

TermyBurmistrz Uniejowa wraz z Radą Miejską wysłali do premiera Mateusza Morawieckiego i wojewody łódzkiego swoje stanowisko w sprawie niezbędnej pomocy dla samorządu oraz przedsiębiorców działających w branży turystycznej na terenie gminy. Bez rządowego wsparcia wiele podmiotów gospodarczych już ledwo zipie i będzie zmuszonych zakończyć działalność. A po upadłości, nawet jeśli nie będzie pandemii, odbudowa straconego dorobku będzie bardzo trudna! Samorząd nie godzi się także z tym, że rząd obecną pomoc skierował tylko do samorządów na terenach górskich!

 

W związku z wprowadzonymi w ostatnim czasie dodatkowymi obostrzeniami w walce z COVID-19, rząd zapowiedział wsparcie z naznaczeniem południa Polski i kurortów górskich, które z racji odwołanych ferii zimowych i wprowadzenia zakazu zimowej turystyki poniosły dotkliwe straty. Zapowiedź uruchomienia tzw. tarczy branżowej dla gmin Południa w kwocie do miliarda złotych jest jednak rażąco krzywdząca wobec samorządów pozostałych części Polski, w tym gminy Uniejów, która spośród gmin województwa łódzkiego, a patrząc szerzej centralnej Polski, poniosła największe straty. Kryzys wywołany pandemią i związanymi z nią obostrzeniami sprawił, że uniejowska turystyka znalazła się nad przepaścią. Rada Miejska wspólnie z burmistrzem Uniejowa Józefem Kaczmarkiem zaapelowali zatem do premiera i wojewody łódzkiego o pilną pomoc, aby nie dopuścić do zaprzepaszczenia wielu lat aktywnej i wytężonej pracy samorządu i przedsiębiorców. Niestety, branża turystyczna, hotelarstwo, gastronomia w tej gminie nie poradzą sobie bez rządowego wsparcia.
- Pandemiczna agonia budowanego z tak wielkim trudem uzdrowiska, a wraz z nim kapitału społecznego, byłaby ogromną tragedią, nie tylko w skali lokalnej, ale także ogólnopolskiej. Uniejów jest bowiem nie tylko najmłodszym, ale i jedynym uzdrowiskiem termalnym w Polsce – podkreśla burmistrz Uniejowa.
Uniejów, mimo, że jest położony z dala od gór i morza był i wciąż jest modnym i atrakcyjnym punktem na mapie turystycznej Polski. Goście cenili sobie tutejszą atmosferę, atrakcje i wysoki standard oferowanych usług. Gmina funkcjonuje w oparciu o lecznictwo uzdrowiskowe, wykorzystując posiadane zasoby wody geotermalnej i leczniczy klimat. Drugą podstawą działania gminy Uniejów jest turystyka, której kołem zamachowym jest Kompleks Basenowo – Termalny powstały w 2008 roku i rozbudowywany w 2012 roku i 2019 roku. Choć brak tu naturalnych walorów takich jak: jeziora, morze czy góry niwelowany jest przez budowę i rozwój infrastruktury uzdrowiskowej, turystycznej i komunalnej, która przy normalnym funkcjonowaniu cieszyła się dużym uznaniem mieszkańców, kuracjuszy i gości. Działalność samorządu wspierali w tym kierunku lokalni przedsiębiorcy.
Warto zaznaczyć, że na terenie gminy liczącej niespełna 7 tysięcy mieszkańców funkcjonuje ponad 70 punktów noclegowych oferujących około 1.100 miejsc, co stanowi 40 procent liczby mieszkańców Uniejowa. Ponadto jest tu około 30 restauracji i punktów gastronomicznych, kilka zakładów kosmetycznych i fryzjerskich, kilkadziesiąt sklepów, jak również wiele podmiotów oferujących atrakcje dla turystów – np. wypożyczalnie kajaków, rowerów, lodowisko, bawialnia. A większość z nich - przez wprowadzone restrykcje - jest obecnie zamknięta. A ich właściciele nie mają żadnych dochodów. Zamknięcie największej atrakcji turystycznej nie tylko nie przyciąga turystów, ale ponadto generuje stałe koszty utrzymania pracy i obsługi. PGK „Termy Uniejów” Sp. z o.o. w Uniejowie zarządzająca Kompleksem poinformowała, że wyniku panującej w kraju pandemii COVID-19 sytuacja firmy jest krytyczna; całkowite zamknięcie branży turystycznej i uzdrowiskowej w sezonie zimowym 2020/21 dodatkowo ją spotęguje.
- Spowodowany obostrzeniami drastyczny spadek ruchu turystycznego na terenie gminy przekłada się na spadek dochodów gminy, która nie zebrała dochodów z opłaty uzdrowiskowej przeznaczanej każdorazowo na realizację nowych zadań uzdrowiskowych. Zmniejszyły się także wpływy do budżetu gminy Uniejów z tytułu opłat i podatków lokalnych, jak również z tytułu udziału samorządu w podatku PIT i CIT. Wreszcie sytuacja przedsiębiorców funkcjonujących na terenie gminy Uniejów stała się katastrofalna. Znaczna część podmiotów nie mogła w ogóle lub w mniejszym stopniu wykonywać swojej działalności przez znaczną część 2020 roku i na początku tego. Z informacji uzyskanych od przedsiębiorców wynika, że większość z nich odnotowała w tym roku znaczne zmniejszenie dochodów sięgające w niektórych przypadkach nawet 80-90 procent. Część firm, niestety, już musiała zawiesić działalność i ograniczyć zatrudnienie. Co więcej przedsiębiorcy zapowiadają, że jeśli obecna sytuacja się utrzyma i nie otrzymają pomocy, to będą musieli dalej zwalniać pracowników, a nawet zamknąć działalność. Wynika to także z faktu, że w niewielkiej gminie, jaką jest Uniejów, nie ma silnego rynku wewnętrznego. Inspirowane przez samorząd, a także samorzutne, oddolne działania nie są w stanie odmienić dramatycznie złej sytuacji firm hotelarskich, gastronomicznych i obsługi turystów. Większość firm działających na terenie naszej Gminy to firmy rodzinne, niewielkie, nie mające szans czerpać dochodów z innych źródeł. Dokonane wielkim wysiłkiem inwestycje, będące do niedawna powodem do dumy, bez pomocy rządowej nie będą w stanie funkcjonować – czytamy w liście do premiera.
W zaistniałych okolicznościach pomijanie sektora turystycznego gminy Uniejów jest mocno krzywdzące w opinii i samorządu, i przedsiębiorców, którzy apelują wspólnie o zweryfikowanie kryteriów przyznawanej pomocy i finansowe wsparcie rządowe także dla nich jako warunek konieczny do przetrwania pandemii.

KaMi S

fot. Masandro Wszołek

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyBieda, a ty sobie ptaszka stroisz!

To było nie tak dawno, pod koniec ubiegłego wieku. Stara chałupa na końcu wsi Brzęczyszczykowice, ubogie małżeństwo, bo przecież nie było jeszcze wtedy 500 plus, wychowujące ośmioro dzieci.
Pewnego wieczora chłop, pouczony przez lekarza, z namaszczeniem zakłada prezerwatywę. Widząc to małżonka oburzona podnosi lament:
- Jasiu, czyś ty zgłupiał do reszty? Dzieci butów na zime nie maja, a ty se ptaszka stroisz?!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u