Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Festiwal Kolorów w Wieluniu napiętnowany przez radnych z PiS i księży z okolicznych parafii

Festiwal Kolorów w Wieluniu napiętnowany przez radnych z PiS i księży z okolicznych parafii

holi4Ważyły się losy zaplanowanego na sobotnie popołudnie (17 bm.) Festiwalu Kolorów Holi w Wieluniu. Kilkoro radnych z Klubu Prawa i Sprawiedliwości, wspieranych przez proboszczów wieluńskich parafii oraz rzekomo setki wiernych domagało się od burmistrza Wielunia Pawła Okrasy, aby zabawa kolorowymi proszkami, skierowana głównie do dzieci i młodzieży w parku im. Żwirki i Wigury się nie odbyła.

 

Domagając się jej wstrzymania, jako bałwochwalczej i poświęconej hinduskich bóstwom, skierowali do włodarza apel, bo takie wydarzenie jest ich zdaniem niezgodne z obyczajami chrześcijańskimi. Napisali w nim m.in.: "Hinduistyczne święto Holi jest nie do pogodzenia z polską tradycją i wartościami chrześcijańskimi. Chociaż zabawa wygląda bardzo efektownie i daje sporo śmiechu i radości, ale jej treść i przesłanie są sprzeczne z wiarą w Jezusa Chrystusa. Dekalog mówi wyraźnie: „Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną”. Uczestnictwo w święcie Holi to dla osoby ochrzczonej bezmyślne odejście od Prawdy Objawionej. Jeśli ktoś zaangażuje się w to głębiej to będziemy mieli do czynienia z bałwochwalstwem, które niesie zagrożenia natury duchowej.'' - Mieszkańcy sami zgłosili swoje obawy. Pierwsze, co zrobiłam, to zaczęłam czytać z czym się to wiąże. To jest oddawanie czci obcym bóstwom. To nie jest nasze święto, to jest święto hinduistyczne. Myślę, że jeżeli w tamtej religii się takie rzeczy obchodzi, to zostawmy to tamtej religii. To mniej więcej to tak, jakby dzieciom tamtej religii kazano sypać kwiatki na procesji Bożego Ciała – uważa radna miejska PiS, Anna Dziuba-Marzec. Burmistrz Wielunia, do którego, poza Wieluńskim Domem Kultury, organizatora wydarzenia skierowano apel, szybko nań odpowiedział w mediach społecznościowych (cyt. z FB, pisownia oryginalna - przyp. siewie.tv):
"OŚWIADCZENIE GMINY WIELUŃ:
W związku z pismem "domagającym się odwołania imprezy Holi Święto Kolorów" informujemy:
1) Impreza nie zostanie odwołana.
2) Impreza nie jest poświęcona bałwochwalstwu, czy kultowi jakiegokolwiek bóstwa.
3) Impreza będzie nosić nazwę "Wieluńskie Święto Kolorów".
4) Wydarzenie jest dedykowane dzieciom z naszej Gminy, jako element zabawy, radości i integracji. Wiemy, że przez praktycznie cały miniony rok na skutek lockdownu, dzieci miały ograniczony kontakt ze swoimi rówieśnikami. Nie wiemy także czy nie zostanie wprowadzony kolejny lockdown, zatem chcemy wykorzystać ten czas poluzowania obostrzeń, by dzieci wróciły - być może tylko na chwilę - do normalnych relacji międzyludzkich.
5) Impreza nie ma związku z żadną ideologią i żadną religią. Ma charakter świecki i odpowiada oczekiwaniom społecznym.
6) Zamierzeniem organizatorów jest, aby ta radosna forma rekreacji i zabawy miała charakter spotkania rodzinnego, ponieważ od lat z dziećmi przychodzą na nią rodzice i wyrażają wielkie zadowolenie.
Zatem nie szukajmy konfliktów tam, gdzie ich nie powinno być. Radość i zabawa powinna być wpisana w życie wszystkich mieszkańców naszej Gminy, aby mogli budować relacje międzyludzkie oparte na autentycznej radości i szacunku. Paweł Okrasa, Burmistrz Wielunia."
Sprzeciw na organizację Festiwalu Kolorów w Wieluniu odbił się wielkim echem w mediach w całej Polsce. Ale chyba nie o taką promocję miastu chodziło: żeby pokazać zaściankowość, strupiały klerykalizm i zacofanie oraz brak otwarcia na naprawdę fajną, rodzinną zabawę. Jeśli pomysłodawcy wstrzymania organizacji Wieluńskiego Festiwalu Kolorów, bo przy takiej nazwie ostatecznie pozostano, liczyli, że się nie odbędzie, grubo się pomylili. Ogólnopolskie nagłośnienie sprawy spowodowało, że nań przybyło więcej osób, w tym by bawić się kolorowymi proszkami całe rodziny z dziećmi, niż w poprzednich edycjach. No cóż, jak śpiewał Wojciech Młynarski "Róbmy swoje"! A posiłkując się z języka francuskiego WIELKIE FAUX PAS!!!

KaMi S Fot. WDK/FB

holi

holi2

holi5

holi8

holi6

holi7

holi9

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyCoś na dobry rok szkolny

--------------------------

Nauczycielka przechadzała się po klasie obserwując rysujące dzieci. Od czasu do czasu zaglądała, jak idzie praca. Podeszła do dziewczynki, która w skupieniu coś rysowała. Nauczycielka spytała ją, co rysuje.
- Rysuję Boga - odpowiedziała Zosia.
- Ale przecież nikt nie wie, jak Bóg wygląda - powiedziała zaskoczona nauczycielka.
Zosia mruknęła, nie przerywając rysowania:
- Za chwilę będą wiedzieli.

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u