Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w regionie

Obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w regionie

1SIERPNIAASKPoniżej oraz na plakatach informujemy, jakie uroczystości zaplanowano w regionie sieradzkim w związku z wypadającą w niedzielę, 1 sierpnia 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Co zaplanowano?

 

BŁASZKI

Realizując obowiązek prowadzenia treningów w zakresie oceny i skuteczności systemu ostrzegania i alarmowania oraz dla oddania hołdu uczestnikom Powstania Warszawskiego w 77. rocznicę jego wybuchu 1 sierpnia o godz. 17 na czas 1 (jednej) minuty w gminie Błaszki włączone zostaną syreny. Na obszarze naszej gminy powyższy zamiar usankcjonowany został Zarządzeniem Nr 164/2021 Szefa Obrony Cywilnej Województwa – Wojewody Łódzkiego z dnia 6 lipca 2021 r. w sprawie przeprowadzenia na terenie województwa łódzkiego treningu systemu wykrywania i alarmów.

SIERADZ

Sieradzanie też upamiętnią 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Charakterystyczny dźwięk syren w godzinie „W” będzie początkiem upamiętnienia powstańczego zrywu w stolicy. W niedzielę, 1 sierpnia przy pomniku, który powstał ku czci „Niezwyciężonego Miasta Warszawy” odbędą się oficjalne uroczystości. Na placu przy ul. Powstańców Warszawy odegrany zostanie Hejnał, a uroczystość zakończy występ kapeli „Pożarniki”. W trakcie uroczystości przedstawiciele władz samorządowych złożą kwiaty i wygłoszą okolicznościowe przemówienia. Rocznice upamiętnią także organizacje kombatanckie. Przywołanie wydarzeń sprzed 77 lat odbędzie się w niedzielę 1 sierpnia 2021 r. o godzinie 17. Na uroczystość zaprasza Prezydent Sieradza Paweł Osiewała.

ZDUŃSKA WOLA

Tradycyjnie obchody wybuchu Powstania Warszawskiego odbędą się przy kamienicy przy ulicy Dąbrowskiego 7. Na tym budynku znajduje się tablica upamiętniająca kilkudziesięciu zduńskowolan, którzy w tym zrywie powstańczym brali udział. Zbiórka o godz. 16.45. O godz. 17 zaplanowano syreny ku czci walczących. Będzie też wystawa plenerowa pt. "Batalion Chrobry na zdjęciach" . Więcej szczegółów na plakacie.

MARZENIN

Uroczyste obchody dnia pamięci bohaterów Powstania Warszawskiego odbędą się w niedzielę 1 sierpnia na terenie boiska przy Zespole Szkolnym w Marzeninie. W programie, m.in. śpiewanie pieśni powstańczych oraz kino plenerowe. Program:
- 16.50 - Zbiórka na boisku szkolnym przed Sceną
- 17.00 - Syreny w godzinę „W”
- 17.10 - Msza św. w intencji bohaterów Powstania Warszawskiego - Parafia pw. NMP w Marzeninie
- 17.50 - Wspólne śpiewanie pieśni powstańczych
- 20.30 - Kino plenerowe - projekcja filmu pt. „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały".

ŁASK - KOLUMNA Burmistrz Łasku oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Łasku zapraszają do udziału w uroczystości upamiętniającej 77. rocznicę Powstania Warszawskiego, która odbędzie się 1 sierpnia o godz. 17 na placu Szarych Szeregów w dzielnicy Kolumna.
Program uroczystości:
- odegranie hymnu państwowego i podniesienie flagi na maszt
- poświęcenie pl. Szarych Szeregów
- przemówienia okolicznościowe
- modlitwa w intencji poległych powstańców
- złożenie kwiatów pod pomnikiem harcerzy
- część artystyczna
Po zakończeniu uroczystości nastąpi symboliczne przekazanie mieszkańcom zrewitalizowanego pl. Szarych Szeregów w Łasku-Kolumnie, na którym odbędzie się piknik rodzinny.

WIELUŃ

Plenerową wystawą „Wieluńskie ślady Powstania 1944” zostanie uczczona 1 sierpnia. 77. rocznica Powstania Warszawskiego. Zobaczyć na niej będzie można sylwetki powstańców warszawskich związanych z Ziemią Wieluńską. Wydarzeniu będzie towarzyszyć m.in. rekonstrukcja wybuchu zbrojnego zrywu przeciwko niemieckiego okupantowi. W Wieluniu uroczystości rocznicowe będą zorganizowane przez Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej, które pozyskało na ten cel grant z budżetu województwa łódzkiego. Przygotowaniem wystawy zajęli się zaś pracownicy Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Zwiedzający poznają sylwetki kilkudziesięciu powstańców, których życiorysy splotły się z Wieluniem i okolicami. Zaprezentowane zostaną też postaci, które z Ziemią Wieluńską związały potem swoje losy zawodowe. To przede wszystkim Tadeusz Niżankowski, starosta wieluński w latach 1932-38. W powstaniu brał udział także jego syn Wiesław, który zginął w walkach z niemieckim okupantem, a jego ciała dotąd nie odnaleziono.

KaMi S

Podobne na: --> https://www.1944.pl/artykul/77.-rocznica-powstania-warszawskiego.-program-ob,5179.html

1sierpniaEZD

1sierpniamarzenin

1sierpniasieradz

1sierpnialaskkolumna

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u