Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Wystawa w zduńskowolskim muzeum. W niedzielę

Wystawa w zduńskowolskim muzeum. W niedzielę

wystawamuzeumW niedzielę, 1 sierpnia o godz. 17.30 zaprasza Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.Na muzealnym dziedzińcu zaprezentowana zostanie wystawa plenerowa pn. “Koniec i początek. Powstańcy Warszawscy w niewoli niemieckiej”.

Wystawa opowiada o losach grupy blisko 17 tysięcy powstańców, którzy po upadku powstania trafiają do niemieckich obozów jenieckich. Ekspozycja przybliża ich los, mężczyzn oraz kobiet i dzieci od momentu złożenia broni, aż po odzyskanie wolności.
Dzięki wystawie można zwrócić uwagę na fakt, że nigdy wcześniej w historii do niewoli nie trafiła grupa ludzi tak mocno zróżnicowana pod względem wieku, płci pochodzenia czy wykształcenia. Dla większości powstańców pobyt w obozach jenieckich był doświadczeniem nowym i niezwykle trudnym. Oznaczał rozłąkę z bliskimi, izolację, często przymusową pracę i brutalne traktowanie ze strony załogi obozowej, głód, brud i zimno, a pod koniec wojny także konieczność podjęcia ogromnie istotnej decyzji: wracać do kraju czy pozostać na emigracji? Wystawa za pomocą unikalnych zdjęć, dokumentów oraz listów przedstawia obozową rzeczywistość, jaka stała się udziałem powstańców warszawskich.
Wystawa została wypożyczona z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu. Będzie można ją oglądać do końca sierpnia. W dzień otwarcia wstęp darmowy. W pozostałe dni zakup biletów według cennika: 1 zł – ulgowy, 2 zł cały.

KaMi S

Inne wydarzenia na ten weekend także na:
WIDAWA: http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/13706-iii-rajd-pojazdow-historycznych-widawa-2021
SIERADZ: http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/13696-mobilne-punkt-szczepie-w-sieradzu- http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/13703-kathia-wystpi-nad-wart
ZDUŃSKA WOLA: http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/13686-qkolej-na-szczepionkq-w-kolejarskiej-dzielnicy-zduskiej-woli-w-karsznicach http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/13656-qwito-kwiatowq-powraca-31-lipca-do-karsznic
REGION: http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/13705-obchody-77-rocznicy-wybuchu-powstania-styczniowego-w-regionie

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyCoś na dobry rok szkolny

--------------------------

Nauczycielka przechadzała się po klasie obserwując rysujące dzieci. Od czasu do czasu zaglądała, jak idzie praca. Podeszła do dziewczynki, która w skupieniu coś rysowała. Nauczycielka spytała ją, co rysuje.
- Rysuję Boga - odpowiedziała Zosia.
- Ale przecież nikt nie wie, jak Bóg wygląda - powiedziała zaskoczona nauczycielka.
Zosia mruknęła, nie przerywając rysowania:
- Za chwilę będą wiedzieli.

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u