Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności W Zduńskiej Woli i Szadku pamiętają o Żołnierzach Wyklętych

W Zduńskiej Woli i Szadku pamiętają o Żołnierzach Wyklętych

zol3W piątek,1 marca o godz. 10 prelekcją „WIN w Zduńskiej Woli” w Powiatowym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli, przy ul. Dolnej 41, rozpoczną Miejskie Obchody Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Odbędzie się także spotkanie z żyjącymi członkami WiN, AK, WAK, NSZ, a w godzinę później rozpocznie się prezentacja w wykonaniu uczniów II LO. Zaplanowano także przejście na cmentarz przy ul. Łaskiej, gdzie złożone zostaną kwiaty na grobie Józefa Przybylskiego, byłego prezesa obwodu na Zduńską Wolę łódzkiego okręgu organizacji Wolność i Niezawisłość.

 

Od godz. 13 na pl. Wolności otwarty zostanie namiot „Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Będą tam wystawione fotogramy. Odwiedzający będą mogli bliżej poznać temat żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy działali w latach 40. XX wieku oraz o represjach, jakie ich spotykały w czasach PRL-u. O godz. 18 rozpocznie się msza święta w Bazylice Mniejszej, a o godz. 19 w Ośrodku Pamięci św. Maksymiliana - spotkanie z Janem Brzozowskim i Marcelim Piątkowskim, którzy działali w WiN.
W sobotę, 2 marca o godz. 10 w Parku Miejskim zaplanowano Woli Bieg Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Ok. godz. 11 odbędzie się ognisko przy Publicznym Gimnazjum nr 1. W niedzielę o godz. 10.30 rozpocznie się nabożeństwo w intencji „Żołnierzy Wyklętych” w Bazylice Mniejszej. Po mszy w Ośrodku Pamięci św. M. M.Kolbe wystąpi z koncertem Andrzej Kołakowski, działacz opozycyjny w czasach PRL, jeden z bardów ,,Solidarności".

W organizację miejskich obchodów włączyli się: Wojewódzki Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Łodzi, Stowarzyszenie Działaczy Niepodległościowych „Nieprzejednani”, MDK, PCKSiR, II LO, PG1, Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli, Jednostka Strzelecka 4040 im. płk. I. Boernera i Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola oraz urząd miasta i starostwo.  
W piątek o Żołnierzach Wyklętych i antykomunistycznym podziemiu przypomni w Szadku Grzegorz Ignaczak. W Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej prelekcję na ich temat wygłosi o godz. 10. 1 marca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych przez Sejm przed dwoma laty.

ED

Żołnierze wyklęci – określenie żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiających opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 40. XX wieku, ostatni „żołnierz wyklęty” – Józef Franczak ps. „Lalek” z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka” – zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) prawie dwadzieścia lat po wojnie – 21 października 1963 roku.

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama
Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipy...i ćwicz zdziwienie

Wakacje. Przed wyjściem na plażę żona mówi do męża:
– Chciałabym założyć coś, co wszystkich zadziwi!
– Załóż łyżwy...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u