Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Czarne chmury nad białym personelem zduńskowolskiego szpitala! Będą kontrakty czy zwolnienia?

Czarne chmury nad białym personelem zduńskowolskiego szpitala! Będą kontrakty czy zwolnienia?

szpitalzdwolaDo czwartku, czyli 28 lutego br. pielęgniarki i położne zatrudnione w zduńskowolskim szpitalu mają czas na podjęcie decyzji, czy decydują się na przejście na kontrakty, czy też nie. Odmowa może oznaczać zwolnienia! I utratę pracy! W miniony czwartek, 21 lutego przejście na kontrakty, co w praktyce oznacza założenie działalności gospodarczej na własny rachunek, zaproponowała pielęgniarkom i położnym prezes Zduńskowolskiego Szpitala Powiatowego spółka z o. o., Barbara Kałużewska. Biały personel sceptycznie podchodzi do projektu pani prezes, którą powołano by restrukturyzowała zadłużoną placówkę. Nie ma bowiem pewności, że na kontraktach wyjdzie "na swoje".

 

Jak podajemy za ezdunska.pl, prezes nowopowstałej spółki prawa handlowego (działa po przekształceniu od początku stycznia br. w takiej formie - przyp. siewie.tv) twierdzi, że szpital ma problemy z tzw. „obsadzeniem” godzin dyżurowych i lecznica musi nakrótki okres posiłkować się załogą z zewnątrz. Dochodzi też ponoć do przenoszenia już zatrudnionego na uwomy o pracę personelu z oddziału do oddziału. Wyjściem ma być wprowadzenie umów cywilno-prawnych pomiędzy personelem a lecznicą, czyli kontraktów. Biały personel miałby pracować na godziny jako jednoosobowe spółki i tak jak dotychczas, ustalać dyżury z oddziałową. Tyle, ile wypracuje, tyle zostanie im zapłacone. Propozycja stawki od prezes Kałużewskiej to 21 zł za godzinę. Pracownice nie są zadowolone, tym bardziej, że same będą musiały opłacać wszystkie składki. Do tego utracą uprawnienia urlopowe i stażowe. Płacić też będą za ubezpieczznie zdrowotne i społeczne nawet wtedy, gdy będą na zwolnieniu lekarskim krócej niż 35 dni. Dla wielu z obecnie zatrudnionych taka forma dalszej pracy w zawodzie oznacza łatanie końca z końcem, bez pewności, że w kieszeni zostanie im kwota porównywalna do tej, jaką otrzymują obecnie z kasy szpitala. - Lekarze też mają przejść na kontrakty, ale ich zarobki są nieporównywalnie wyższe od naszych. Oni często jeszcze prowadzą prkatyki prywatne. Będą mieli z czego płacić ZUS i podatki. A pielęgniarka z czego ma dorobić? Już część koleżanek pracuje dodatkowo w przychodniach, ale doby nie starczy, aby przy konktracie zarobić na godne życie. Już teraz jest w szpitalu cicha wojna o dodatkowe dyżury. A co będzie na kontraktach. Wygrają młodsze, bez dzieci, bez zobowiązań rodzinnych. Te starsze, które myślały, że dotrzymają do emrytury tej walki nie wytrzymają. Już robi sie nerwowo, a co będzie potem? - zastanawia sie jedna z kobiet.
- A jeśli każda będzie chciała wypracować jak najwięcej godzin, by zarobić na to wszystko? Starczy pracy dla wszystkich? - wyznała ezdunska.pl inna pielęgniarka. Pracownice otrzymały przykładową umowę. Mają się z nią zapoznać do 28 lutego i zaproponować ewentualne zmiany oraz zdecydować, czy chcą przejść na kontrakt. Jakie będą odpowiedzi personelu,wiadomo będzie w pierwszych dniach marca.
- Nadchodząca wiosna nie będzie dla nas radosna - kwituje jedna z pielęgniarek. - Szpital, dyrekcja szuka oszczędności przy obecnych długach spółki (w styczniu było to ok. 5.4 mln zł, z czego znaczna część z tytułu świadczeń socjalnych załogi - przyp. siewie.tv). A wszystko to odbywa się naszym kosztem. Już słyszałam, że część koleżanek chce iść na zwolnienia lekarskie. Żeby przeczekać i zobaczyć, co dalej będzie. Kto, jak kto, ale nasze środowisko najlepiej wie jak chorować - dodaje. Przypomnimy, że zduńskowolskiej lecznicy od czasów dyrektorowania nią przez Bożenę Woźniak przyświeca hasło: "Szpital przyjazny człowiekowi". Personel po latach ma mieszane uczucia: komu jest przyjazny? Pacjentowi czy załodze? A może tyko tym, którzy zasiadają za biurkami i nie muszą się każdego dnia zmagać z ciężką, "białą" robotą? Czas pokaże...

ED

Fot. ED

Zdunskowolski szpital bedzie spolka z o. o.

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipySynku, jak mogłeś...

Matka strasznie beszta syna, który wybrał się do klubu ze striptizem.
- Jak mogłeś! To straszne, to obrzydliwe! Pewnie widziałeś tam rzeczy, których nie powinieneś zobaczyć!
- Tak. - odpowiada syn - Widziałem tam ojca!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u