Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Nowy herb gminy Sędziejowice to już nie obrazek

Nowy herb gminy Sędziejowice to już nie obrazek

flaganowaZ dniem 25 lutego br. obowiązuje nowy herb Gminy Sędziejowice, uchwalony przez Radę Gminy 28 grudnia 2012 r. Za uporządkowaniem tej sprawy w kontekście dotychczas używanego herbu (fotografie poniżej), ustalonego na podstawie zapisów w kolejnych statutach Gminy Sędziejowice od 1990 r. przemawiał fakt, że zgodnie z opiniami fachowców był heraldycznie niepoprawny, nie uwzględniał zasad heraldyki i weksylologii oraz nie posiadał wymaganej w obecnym stanie prawnym opinii komisji heraldycznej. Choć społeczność zaakceptowała i przyzwyczaiła się do dotychczas używanego herbu, zawierającego pewne symbole nawiązujące do rolnictwa, tradycji i korzeni historycznych powstania styczniowego, to przedstawione argumenty przemawiały za kompleksowym rozstrzygnięciem problemu.

 

 

Kolejne projekty, opracowane przez specjalistów z dziedziny heraldyki; Kamila Wójcikowskiego i Roberta Fidurę, konsultowane w trybie roboczym z komisją heraldyczną, aktualnie proponowane symbole gminy przedstawiane były do oceny radnych i sołtysów, podczas sesji i komisji Rady Gminy, spotykając się z akceptacją. Projekty te zostały pozytywnie zaopiniowane uchwałą Komisji Heraldycznej z dnia 16 listopada 2012 r. działającej przy Ministrze Administracji i Cyfryzacji. Gmina Sędziejowice jest dużą gminą z ciekawą historią, dlatego też symbolika zawarta w herbie jest bogata. Dwie skrzyżowane kosy przypominają o bitwie, jaka rozegrała się tutaj w w czasie Powstania Styczniowego w1863 r., a w której ważną rolę odegrali kosynierzy. Do bitwy tej nawiązywał także dotychczasowy herb gminy.

Potrójona lilia pochodzi z herbu Kapituły Gnieźnieńskiej, która była właścicielem Marzenina, Sędziejowic, Kamostka i Żaglin. Kapituła ufundowała także dwa z trzech historycznych kościołów parafialnych na terenie gminy (Sędziejowice i Marzenin). Wąż pochodzi z herbu, jakim pieczętowała się rodzina Wężyków. Miejscowość na terenie gminy, Wola Wężykowa, była gniazdem sieradzkiej gałęzi Wężyków. Tutaj urodził się Jan Wężyk, późniejszy arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski. Stylizacja węża w herbie pochodzi właśnie z jednej z jego pieczęci.

W latach 1991-2013 gmina używała innego herbu. Został on opracowany z okazji obchodów 850-lecia Sędziejowic. Projekt stworzył artysta malarz Karol Owczarek. Herb przedstawiał wizerunek mężczyzny ubranego w strój ludowy z kosą na sztorc w ręku na tle dębu, obok którego stoi stylizowany snop zboża. Tło w 2/3 żółte, w 1/3 zielone, pień drzewa i konary niebieskie, liście zielone. Mężczyzna z kosą to kosynier, który przypominał o bitwie, jaką stoczono w pobliżu Sędziejowic w roku 1863 z Rosjanami. Snop symbolizował tradycje rolnicze, dąb lokalną przyrodę, w szczególności pomnikowe drzewa w Sędziejowicach. Herb ten nie spełniał podstawowych zasad heraldyki, w polu tarczy znalazł się bardziej obrazek niż godła herbowe. Obecny herb został przyjęty w dnia 28 grudnia 2012 r., po uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji Heraldycznej. Projekt opracowali Kamil Wójcikowski i Robert Fidura. Gmina ma także nową flagę, baner i pieczęć.
Flaga gminy Sędziejowice jest flagą heraldyczną, w której płat wypełniają godła herbu, zniekształcone tak, aby dopasować je do kształtu płata. Baner gminy Sędziejowice jest pionowym odwzorowaniem flagi. Pieczęć gminy Sędziejowce jest okrągła, o średnicy 36 mm, z godłem herbu w części centralnej i legendą otokową na skraju.


FOTO: Aktualny herb gminy oraz herby gminy w wersji alternatywnej, eksponowany na witrynie internetowej do 25 lutego 2013 roku

ED

FOTO: Aktualny herb gminy oraz herby gminy w wersji alternatywnej, eksponowany na witrynie internetowej do 25 lutego 2013 roku

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipySynku, jak mogłeś...

Matka strasznie beszta syna, który wybrał się do klubu ze striptizem.
- Jak mogłeś! To straszne, to obrzydliwe! Pewnie widziałeś tam rzeczy, których nie powinieneś zobaczyć!
- Tak. - odpowiada syn - Widziałem tam ojca!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u