Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Jeden Pan Bóg wie, gdzie są zaginione obrazy z szadkowskich kościołów?

Jeden Pan Bóg wie, gdzie są zaginione obrazy z szadkowskich kościołów?

tz180705Są pierwsze ekspertyzy obrazów z szadkowskich kościołów. Prowadzą je na zlecenie Prokuratury Rejonowej w Zduńskiej Woli biegli rzeczoznawcy. Tak, jak podejrzewali już w ubiegłym roku proboszcz parafii WNMP i św. Jakuba Apostoła w Szadku ks. Maciej Korczyński oraz przedstawiciele sieradzkiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, w światyniach zabytkowe obrazy zastąpiono współczesnymi kopiami. Na pewno nie z XVII wieku pochodzą obrazy Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i koronacji Marii. W kościele nie wisi także oryginalny obraz świętego Idziego z roku 1861, autorstwa I. Strzałkowskiego. To bardzo dobre, współczesne kopie. Dla laika raczej nie do odróżnienia. Jednak dla specjalisty różnice są widoczne nawet gołym okiem....

 

Potwierdza to opinia biegłego rzeczoznawcy, która właśnie dotarła do zduńskowolskiej prokuratury. Postępowanie w sprawie zaginięcia zabytków z kościoła p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jakuba Apostoła oraz z kościoła św. Idziego na tzw. Podgórzu, trwa od stycznia tego roku. O wszczętym dochodzeniu pisaliśmy na łamach siewie.tv 2 lutego. W świątyniach brakuje co najmniej 14 zabytków, w tym, poza obrazami, dwóch zabytkowych foteli. Już w grudniu przedstawiciele sieradzkiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków mieli niemal pewność, że część zabytków została zastąpiona kopiami, stąd doniesienie w tej sprawie do prokuratury. 30 stycznia przeszukano mieszkania osób, co do których istaniało podejrzenie, że mogły mieć coś wspólnego ze zniknięciem zabytków z Szadku. Nie znaleziono jednak szadkowskich zabytków, ale takie, które skradziono z innych budowli sakralnych w regionie. W świątyniach w Szadku brakuje m.in. gotyckiej rzeźby świętej Anny Samotrzeć, obrazu koronacji Marii z XVII wieku, czy barokowego kielicha z połowy XVII w., wykonanego z pozłacanego srebra. Szadek stracił też rzeźbę nieznanej świętej z późnego gotyku, rokokową rzeźbę św. Wawrzyńca, obraz św. Jadwigi, barokowe fotele oraz kilka innych cennych obiektów. Na razie jest pewne, że trzy obrazy o których była mowa powyżej to współczesne kopie zabytkowych oryginałów. Badane są inne obrazy. Nie jest wykluczone, że kolejne espertyzy będą znane jeszcze w marcu. Prokuratura powołała biegłych eskpertów wytypowanych przez Ministerstwo Kultury i Dzedzictwa Narodowego.
Równolegle trwa śledztwo w sprawie zaginięcia sakralnych zabytków. Przesłuchanych zostało już kilkadziesiąt osób, związaych z parafią i poprzednim proboszczem ks. Andrzejem Ciapcińskim. Dziekan zmarł w lipcu 2012 roku. Istnieje podejrzenie, że to właśnie wtedy, kiedy kierował parafią mogło dojść do zamiany zabytkowych obrazów na współczesne kopie.
Sprawa zaginięcia obrazów, które od wieków zdobiły szadkowskie świątynie, wciąż budzi wielkie emocje. Parafianie zachodzą w głowę, jak mogło do tego dojść. Lokalna społeczność jest w tej sprawie wyraźnie podzielona. Jedni nie wierzą w jakąkolwiek winę zmarłego proboszcza. Inni z kolei uważają, że mógł mieć związek z zamianą obrazów. Poprzedni proboszcz był bowiem z wykształcenia historykiem sztuki.
- Kto jak kto, ale właśnie zmarły dziekan najlepiej znał wartość kościelnych obrazów. I pewnie też znał środowisko, gdzie takich zabytków można się pozbyć za dobrą cenę. A przecież tajemnicą nie jest, bo i nowy proboszcz o tym mówił z ambony, że jego poprzednik zostawił parafię z długami. Obracał się wśród złych ludzi. Zbyt wielu miało dostęp do kościołów. Mógł sam je podmienić, a mogli to zrobić inni, jak chorował i po szpitalach się tułał - twierdzi pan Ryszrad z Szadku. Zapytany, dlaczego jego zdaniem wcześniej, za życia proboszcza Andrzeja, nikt nie zwrócił uwagi na możliwą podmianę odparł: - Pzecież był kapelanem policji i straży. Mówiło się, że jest ustawiony. Nawet po pijaku jeździł bezkarnie. Ludzie nabrali wody w usta, a teraz pewnie żałują. Ale to małe środowisko. Wcześniej czy później, ktoś się wygada. I złodziei znajdą. Tylko, czy obrazy też? Jeden Pan Bóg wie!

Więcej na:
http://sieradz.po.gov.pl/I%20A%20061-10-13.pdf
http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/1286-a-jednak-w-szadkowskim-kosciele-wisza-falsyfikaty
http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/1112-zniknely-zastapione-przez-falsyfikaty-byly-proboszcz-z-szadku-zabral-tajemnice-xvii-wiecznych-obrazow-do-grobu
http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/771-odszedl-ksiadz-andrzej-ciapcinski

Tekst i fot.: ED

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipySynku, jak mogłeś...

Matka strasznie beszta syna, który wybrał się do klubu ze striptizem.
- Jak mogłeś! To straszne, to obrzydliwe! Pewnie widziałeś tam rzeczy, których nie powinieneś zobaczyć!
- Tak. - odpowiada syn - Widziałem tam ojca!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u