Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Cyprian Bazylik coraz nam bliższy...

Cyprian Bazylik coraz nam bliższy...

ruch_muzycznyOj, głośno, coraz głośniej o sieradzaninie, który urodził się w tym mieście bodaj w roku 1535 (data Jego urodzin nadal jest w pewnym sensie tajemnicą), który ma w Sieradzu ulicę, ale dopiero pomysł innego sieradzkiego muzyka, (jeszcze nie tak słynnego, ale przecież wiele jeszcze przed nim) Romualda Erenca, dyrektora Sieradzkiego Centrum Kultury, sprawił, że Cyprian Bazylik może być w Polsce sławny. Może nie tak bardzo, jak sławny na cały świat Antoine Cierplikowski., ale kto wie... Początki tej nowożytnej sławy jeden z największych kompozytorów polskiego renesansu zawdzięcza nagranej w Sieradzu i wydanej w zeszłym roku przez SCK płycie, zatytułowanej ,,Cyprian Bazylik, dzieła wszystkie, XVI wiek''. Płytę można jeszcze nabyć w Centrum Informacji Kulturalnej w Sieradzu, Rynek 18.

 

Jak nam powiedział dyrektor SCK, Riomuald Erenc, płytę wyda niedługo jedna z trzech największych i najbardziej liczących się wytwórni płytowych, specjalizujących się w publikacji nagrań muzyki poważnej. Aktualnie prowadzone są rozmowy dotyczące wydania płyty. Ich wynik zależy przede wszystkim od tego, czy 25 kwietnia w Teatrze Polskim w Warszawie płyta Sieradza otrzyma choćby jednego Fryderyka. Nominowana jest do dwóch: w kategorii Płyta roku - muzyka poważna'' i ,,Najlepsze nagranie muzyki polskiej''. Trzecia nominacja związana jest z płytą z muzyką bazylika. Otrzymał ją Zespół Muzyki dawnej ARS NOVA w kategorii ,,Artysta roku - muzyka poważna.
Jeśli będzie choć jedna nagroda dla płyty ,,Cyprian Bazylik. Dzieła wszystkie. XVI wiek'', płyta zostanie wydana w kilkutysięcznym nakładzie jeszcze w tym roku.
Tymczasem na miejscu, w Sieradzu, a konkretnie w Galerii ,,Teatr'' w Sieradzkim Centrum Kultury można zapoznać się z życiem i twórczością słynnego twórcy renesansu. Do końca kwietnia czynna tam będzie wystawa zatytułowana ,,Cyprian Bazylik - kompozytor, pisarz i drukarz z Sieradza''. Ekspozycja przygotowana jest przez Muzeum Okręgowe w Sieradzu i Sieradzkie Centrum Kultury jako część realizacji programu promocyjnego ,,Kulturalna Starówka - tu bije serce miasta'' w ramach projektu ,,Od elekcji królów Polski do epoki internetu - sieradzka starówka historycznym i kulturowym dziedzictwem regionu.
Płytę zauważyło także środowisko muzyczne. W ostatnim numerze czasopisma ,,Ruch Muzyczny'' ukazała sie recenzja płyty pióra znakomitego krytyka, Witolda paprockiego. Poniżej cytujemy tę recenzję w całości:

,,Cyprian Bazylik, zwany również Cyprianem z Sieradza, w ocenie historyków ustępuje rangą innym kompozytorom polskiego renesansu, takim jak Szamotulczyk, Gomółka czy Zieleński. Pozostawił po sobie ledwie kilkanaście utworów, które ukazują nam jednak twórcę gruntownie wykształconego, obdarzonego niepoślednim talentem i inwencją. Jego losy przypominają w ogólnym ujęciu życie Wacława z Szamotuł - podobnie jak on, po krótkiej karierze na dworze królewskim, przyjął wiarę kalwińską i wyjechał do radziwiłłowskiego Wilna. To właśnie tam najprawdopodobniej powstały wszystkie zachowane dzieła Bazylika, które reprezentują nurt protestanckich pieśni nabożnych - czterogłosowych, utrzymanych w dość prostej fakturze akordowej i opartych głównie na polskich tłumaczeniach psalmów.
Jeszcze niedawno znanych było jedenaście utworów tego rodzaju, dziś opera omnia Bazylika rozrosła się do piętnastu pozycji. Wszystkie znalazły się na omawianej płycie, będącej efektem współpracy instytucji kulturalnych rodzinnego miasta mistrza Cypriana, zainicjowanej również przez sieradzanina - Romualda Erenca, oraz grupy artystów kierowanych przez Jacka Urbaniaka. Warstwę instrumentalną wykonuje zespół Ars Nova, część wokalną - Subtilior Ensemble Piotra Zawistowskiego wsparty chórem Cantilena, działającym przy sieradzkim klasztorze Urszulanek i prowadzonym przez siostrę Alinę Kulik.
Pieśni, zapisane w typowej dla renesansu fakturze wokalnej, zostały przez Jacka Urbaniaka opracowane również instrumentalnie. Artysta uczynił to ze znawstwem i z inwencją, dostosowując aranżacje do wymowy konkretnego tekstu, starając się nie tylko ozdobić słowo, lecz również je zinterpretować. Poetyckie strofy dopełniane są więc wyrafinowanym kolorystycznie akompaniamentem, instrumenty zdwajają lub zastępują głosy wokalne, od czasu do czasu grają też sola. Szczególne uznanie budzi sposób zrekonstruowania trzech zachowanych tylko w jednogłosie pieśni: Pieśń ranna, Pożegnanie krześcijańskie, Benedictio Mense; uwspółcześniony styl tej ostatniej nawiązuje do dokonań słynnej L'Arpeggiaty. Grający w ośmioosobowym składzie zespół Ars Nova wywiązuje się z powierzonej roli znakomicie, dzięki czemu ta prosta harmonicznie muzyka staje się wielobarwna i efektowna. Podobać się może też warstwa wokalna. Śpiewacy z Subtilior Ensamble wykonują swoje partie z wrażliwością i precyzją, tak w odcinkach solowych, jak zespołowych. Ich głosy - pełne w brzmieniu, zdecydowane i artystycznie wysublimowane - nadają muzyce elitarnego, dostojnego charakteru.
Muszę przyznać, że z dużą przyjemnością wsłuchiwałem się w tę najnowszą propozycję Jacka Urbaniaka i towarzyszących mu artystów. Nagrania niosą wiele pozytywnej energii, a wielozwrotkowe pieśni Cypriana Bazylika, dość przecież schematyczne pod względem formy, stają się utworami inspirującymi, pełnymi uroku i pięknych melodii. Płyta jest świetnym przykładem na połączenie inicjatywy lokalnego środowiska z aspiracjami wysokiej klasy wykonawców. W efekcie wydawnictwo w zamierzeniu promocyjne spełnia wymagania natury artystycznej.

CYPRIAN BAZYLIK
Dzieła wszystkie
Ars Nova, Subtilior Ensemble, Cantilena - Sieradz, dyr. Jacek Urbaniak
Miasto Sieradz (2012)''

WITOLD PAPROCKI

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipySynku, jak mogłeś...

Matka strasznie beszta syna, który wybrał się do klubu ze striptizem.
- Jak mogłeś! To straszne, to obrzydliwe! Pewnie widziałeś tam rzeczy, których nie powinieneś zobaczyć!
- Tak. - odpowiada syn - Widziałem tam ojca!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u