Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Ciężar tornistra Marysi, odczuje kręgosłup Marii!

Ciężar tornistra Marysi, odczuje kręgosłup Marii!

DSCN2506Zmiany w stawach kolanowych czy skokowych, barku, boczne skrzywienia kręgosłupa - to wszystko grozi uczniom, którzy noszą za ciężkie plecaki i tornistry. Zmiany zwyrodnieniowe - jak wyjaśnia Dariusz Gabrysiak, z Przychodni Rehabilitacyjnej ,,Remed'' w Zduńskiej Woli - mogą się pogłębiać i powodować większe dolegliwości w dorosłym życiu. Na przykład dolegliwymi bólami kręgosłupa. Noszące dziś ciężkie tornistry dzieci są potencjalnymi pacjentami poradni rehabilitacyjnych za 10-20 lat! Czy można temu zapobiec? Można! Ale w praktyce dotyczy to garstki uczących się w polskich szkołach dzieci.

 

Tornistry uczniów są za ciężkie. Zduńskowolscy uczniowie nie są tu żadnym wyjątkiem. Wykazało to ważenie tornistrów, jakie przeprowadził zduńskowolski PiS. Na wagę trafiło 308 plecaków uczniów w wieku od 6 do 12 lat. Łącznie o wadze 1.849 kg, czyli jeden ważył ponad 6 kg. Jak sprawdzono przeciętny 7-latek nosi do szkoły średnio 5-kilogramowy tornister, a ten na plecach 10-latka ważył już 7 kg. Zdarzały się także plecaki o wadze 11 kg! Wnioski z akcji działacze PiS zamierzają po zebraniu podpisów wśród rodziców wysłać do sanepidu, zduńskowolskiego magistratu, Starostwa Powiatu Zduńskowolskiego i kuratorium oświaty. Mają ku temu podstawy, aby głośno informować o nieprawidłowościach w tym, co dzieci noszą na plecach! Według siatek centylowych 7-letnie dziecko przy wzroście ok. 120 cm powinno ważyć od 20 do 25 kg. Zaś 10-letnie przy wzroście 130 cm w dolnej granicy normy 30 kg. Najlepiej, gdyby to było o 5-6 kg więcej.

Zgodnie z normami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ciężar na plecach ucznia nie powinien przekraczać 10 proc. wagi dziecka. A zatem plecach 7-latka nie powinien być cięższy niż 2,5-3 kg, a starszego o 3 lata powinien się mieścić w granicach 3-3,5 kg! Tymczasm Państwowa Inspekcja Sanitarna stwierdziała, że 44 proc. uczniów z obszarów miejskich i 38 proc. z obszarów wiejskich dźwiga za ciężkie tornistry, co skutkuje trwałymi wadami postaw. W zeszłym roku szkolnym przeprowadziła ocenę obciążenia uczniów plecakami i tornistrami. Z badań wynika, że 36,3 proc. uczniów nosiło tornistry lub plecaki, których waga przekraczała zalecaną. Czasam nawet dwukrotnie!

Już ponad trzy lata temu, bo 1 września 2009 roku weszło w życie rozporządzenie, nakładające na szkoły obowiązek zapewnienia uczniom klas pierwszych szkoły podstawowej i gimnazjum możliwości pozostawienia w szkole części podręczników i przyborów szkolnych. Zgodnie z tymi przepisami, dyrektor szkoły lub placówki musi co najmniej raz w roku być przygotowany do przeprowadzenia kontroli w zakresie bezpieczeństwa i higieny w obiektach należących do placówki. Dotychczas obowiązujące przepisy nakładały na niego obowiązek kontroli po każdej przerwie w działalności, trwającej co najmniej dwa tygodnie. Praktyka pokazała, że takie określenie częstotliwości kontroli jest niewystarczające w stosunku do potrzeb. - Tak naprawdę rozporządzenie jest wiążące dla szkół jedynie na papierze - uważa matka drugoklasisty ze Zduńskiej Woli. W pierwszej klasie syn zostawiał podręczniki w szkolnej szafce. Ale teraz już się tego nie praktykuje. Obawiam się, jak poradzi sobie moja młodsza córka, która ma iść od września do szkoły w wieku 6 lat? Ciężki tornister przegnie ją w drugą stronę - dodaje matka. Kobieta nie kryje, że zazdrości dzieciom swojej siostry, która mieszka w gminie Zduńska wola. - Tam w szkołach każde dziecko ma swoją szafkę. Dlaczego nie mają takiego komfortu dzieci w mieście?

ED

FOTO: Najmłosi uczniowie ze zduńskowolskiej "dziewiątki" wyglądają jak tragarze. Jakby nosili do szkoły worki ze zbożem. Oni też mają przeciążone plecaki

Fot. ED

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u