Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Zduńska Wola wśród gmin najbardziej innowacyjnych w Polsce

Zduńska Wola wśród gmin najbardziej innowacyjnych w Polsce

wh1_6821Gminy Czerwonak i Szprotawa, Zduńska Wola, Katowice, powiat tarnowski i województwo kujawsko-pomorskie - to zwycięzcy konkursu Innowacyjny Samorząd 2022, zorganizowanego przez Serwis Samorządowy PAP. W sumie, podczas czwartkowej gali, 26 bm. nagrodzono 18 projektów i przyznano 49 wyróżnień - poinformowała Polska Agencja Prasowa.

 

Konkurs Innowacyjny Samorząd jest projektem Serwisu Samorządowego PAP, w którym nagradzane są najbardziej innowacyjne gminy, miasta, powiaty i województwa. Celem konkursu jest promocja kreatywnych samorządów, które są inspiracją dla pozostałych jednostek samorządu terytorialnego do podejmowania działań na rzecz innowacyjności.
Wiele projektów zgłoszonych do tegorocznej edycji konkursu było pokłosiem rozwiązań wdrożonych lub rozbudowanych w związku z ograniczeniami spowodowanymi pandemią koronawirusa. W ciągu ostatnich miesięcy samorządy udoskonaliły projekty związane z poszerzeniem zakresu e-usług, wprowadziły innowacyjne usługi społeczne i realizowały nowatorskie zadania z dziedziny ekologii i ochrony środowiska. Obecny na gali minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zaznaczył, że innowacyjny samorząd nie oznacza konieczności stosowania nowych rozwiązań technologicznych, ale może wyróżniać się nowoczesnym podejściem np. do spraw społecznych. - „Innowacyjny to wcale nie oznacza, że musimy stosować absolutnie najnowocześniejsze cyfrowe technologie. Myślę, że jest wiele przykładów, że innowacyjne podejście wiązało się z nowoczesnym myśleniem” – mówił minister. Podkreślał też, że samorządowcy często korzystają z rozwiązań stosowanych w innych gminach, co jest dobrą praktyką, jednak czasami warto wdrażać własne pomysły. „Warto jest co jakiś czas zastanowić się jak się wyróżnić, w tym pozytywnym tego słowa znaczeniu. Na tym mogłaby polegać ta innowacyjność, żeby do jakiegoś zadania samorządu, przypisanego w ustawie, podejść w sposób nietypowy, nowoczesny, inny. Myślę, że to jest gwarancją dobrej oceny mieszkańców” – powiedział Buda. Jak informuje PAP Zduńska Wola zajęła I miejsce wśród gmin miejskich za program "Stop Smog".
W uzasadnieniu lokaty czytamy: "Stop Smog to dostępna w Internecie, intuicyjna w obsłudze aplikacja, która mieszkańcom Zduńskiej Woli umożliwia sprawdzenie, czy mogą podłączyć nieruchomość do sieci cieplnej lub gazociągu. Szacuje ponadto koszty budowy przyłącza, zakupu kotła i wymiany instalacji. Porównuje je z wydatkami na ogrzewanie elektryczne, biomasę i ciekły gaz. Podpowiada też mieszkańcom, z jakich dotacji mogą skorzystać, promując dopłaty miejskie i rządowe w ramach programu Czyste Powietrze. Aplikacja umożliwia wypełnienie on-line wniosku o dotację z miejskiego programu Stop Smog. Wszystkie wykonane przez system kalkulacje użytkownik może wysłać na swój adres e-mail. Może też zostawić numer telefonu, by otrzymać SMS z informacjami o naborze do programów dotacyjnych." II miejsce w kategorii gmin miejskich zajęło Opole za program „ReUżytkownia” w Opolu, a III miejsce: Rzeszów - za Atlas Rzeszowskiej Edukacji (ARE). Więcej o laureatach na: --> https://samorzad.pap.pl/kategoria/aktualnosci/poznalismy-najbardziej-innowacyjne-samorzady-2022-roku

Opr. KaMi S, źródło PAP

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyKiedy przychodzi Matka Boska...

Na religii dzieci uczą się o Matce Boskiej.
- A do mojej mamy Matka Boska często przychodzi w nocy - chwali się Stasiu.
- Jak to możliwe? - pyta katechetka.
- Jak idziemy spać i gasimy światło, to po jakimś czasie mama woła: O Matko Boska, znowu ty?

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u