Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Było ślisko, samochód wpadł w poślizg i dachował

Było ślisko, samochód wpadł w poślizg i dachował

268-152704Samochód dachował. Kierująca trafiła do szpitala. Policja apeluje: padający deszcz miesza się z zanieczyszczeniami i olejem znajdującym się na nawierzchni, tworząc warunki sprzyjające wpadnięciu w poślizg. Najlepszym sposobem uniknięcia poślizgu jest zmniejszenie prędkości. Jazda z mniejszą prędkością zwiększa styczność bieżnika z nawierzchnią, a tym samym wpływa na lepszą przyczepność pojazdu.

 

Na prostym odcinku drogi powiatowej nr 3706E we wsi Domaniew, 46-latka kierująca pojazdem marki VW Polo na mokrej nawierzchni jezdni, nie dostosowała taktyki techniki jazdy do warunków drogowych, straciła panowanie nad samochodem, zjechała na pobocze i wjechała na pole uprawne. Samochód dachował. Kobieta została przetransportowana do szpitala.

Pamiętaj!

Dokonuj rutynowych kontroli opon

Przed wyjazdem w trasę zawsze sprawdzaj opony swojego pojazdu. Napompuj je do odpowiedniego ciśnienia. Właściwe ciśnienie opon jest zaznaczone przez producenta na wewnętrznej stronie drzwi, na słupku drzwi, na wewnętrznej stronie schowka lub drzwiczek wlewu paliwowego. Dane znajdują się również w instrukcji pojazdu. Dane widoczne na boku opony nie oznaczają ciśnienia właściwego, lecz maksymalne. Poziom ciśnienia w oponach należy sprawdzać przynajmniej raz w miesiącu. Kontroluj stan zużycia bieżnika. Pomoże ci to uniknąć poślizgu

Poznaj sposoby wychodzenia z poślizgu

Poślizg może się przydarzyć nawet najbardziej rozważnemu kierowcy. W takim wypadku należy pamiętać, żeby nie naciskać na hamulec. Nie należy pompować pedału hamulca w pojazdach wyposażonych w system ABS, lecz nacisnąć go pewnie i starać się sterować pojazdem zgodnie z kierunkiem poślizgu.

Zachowuj odpowiednią odległość od pojazdu znajdującego się przed Tobą

Jazda w warunkach deszczowych wymaga delikatnego posługiwania się przyrządami sterującymi - kierownicą, sprzęgłem, pedałami hamulca i gazu - oraz uwzględnienia większej liczby błędów i sytuacji awaryjnych. Po rozpoczęciu jazdy w warunkach deszczowych Twoje buty będą wilgotne i łatwo mogą ześliznąć się z pedałów. Przed uruchomieniem silnika wytrzyj buty o wycieraczkę lub wykładzinę samochodu. Sprawdź, czy przednie i tylne światła, światła stop i kierunkowskazów są sprawne. Pamiętaj, że hamowanie na nawierzchni mokrej jest trzy razy dłuższe niż hamowanie na nawierzchni suchej. Dlatego zachowaj odpowiednią odległość od pojazdu jadącego przed tobą. Odległość ta powinna wynosić co najmniej dwie długości twojego samochodu.

Przygotuj się do podróży

Jazda w warunkach deszczowych wymaga delikatnego posługiwania się przyrządami sterującymi - kierownicą, sprzęgłem, pedałami hamulca i gazu - oraz uwzględnienia większej liczby błędów i sytuacji awaryjnych. Po rozpoczęciu jazdy w warunkach deszczowych Twoje buty będą wilgotne i mogą łatwo ześliznąć się z pedałów. Przed uruchomieniem silnika wytrzyj buty o wycieraczkę lub wykładzinę samochodu. Sprawdź, czy przednie i tylne światła, światła hamulcowe i kierunkowskazów są sprawne.

sierż.sztab.Sylwia Kaźmierczak
Oficer Prasowy KPP w Poddębicach

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u