Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Wójt gminy Buczek o drożyźnie

Wójt gminy Buczek o drożyźnie

buczek-urzad-informacjePodwyżki gonią podwyżki. Oglądając TVP i czytając internet wygląda, że nic się złego nie dzieje, a rzeczywistość jest całkiem inna. W ostatnich dniach musiałem podpisać umowę na dostawę prądu dla gminy z zakładem energetycznym, która zakłada wzrost ceny o 600 procent. Kiedy zapytaliśmy czy możemy cenę negocjować padła odpowiedź - NIE.

 

Co za tym idzie, wzrost opłat dla gminy za oświetlenie uliczne, kanalizację, a w szczególności wodę, gdzie prąd stanowi 70-80 procent kosztów. W tym momencie trzeba się zastanowić skąd wziąć pieniądze żeby nie podnosić cen wody, kanalizacji, które od przeszło 20 lat nie były podnoszone i cena wody brutto jest 2,06 zł a kanalizacji 4,14 zł (jedne z najniższych w Polsce - razem 6,20 zł). Od nowego roku będziemy starać się ich nie podnosić z zastrzeżeniem, że nie wiemy co nam czas przyniesie.
Dużym wzmocnieniem mieszkańców gminy Buczek jest hybrydowe oświetlenie na dwóch osiedlach w Buczku i Czestkowie, a także fotowoltaiki na oczyszczalni w Buczku i Czestkowie, na ujęciach wody w Brodni i w Buczku, a także przy budynku gminy co zaniża nam opłaty znacząco za drogi prąd, ale również dofinansowań dla mieszkańców przez gminę Buczek instalacji fotowoltaicznych w ilości 200 sztuk. Następne będą w ilości 160 sztuk. Pojawią się raczej na pewno w 2023r. o mocy 3,5 kW za odpłatnością 1000 zł za kW. Mamy nadzieję na kolejne programy, do których przystąpią niezdecydowani do tej pory i skorzystają z możliwości pozyskania dofinansowania do fotowoltaiki.
Kończąc informację chcę zaznaczyć, że w tej kadencji, ze względu na duże obciążenia mieszkańców z różnych stron, nie planujemy jakiś znaczących podwyżek, lecz wręcz minimalne, a zmniejszamy inwestycje, bo większość mamy rzeczy zabezpieczonych i możemy sobie na to pozwolić. Przypominam też, że bardzo dobrze funkcjonuje dofinansowanie do wymiany pieców, docieplaniu domów, wymianie okien prowadzonym przez Panią Ratajczyk Iwonę, prosimy dalej zgłaszać się po taką pomoc do pokoju nr 5. Dofinansowanie w zależności od dochodów waha się od 30 - 60 proc. całej inwestycji. Wójt Gminy Buczek Bronisław Węglewski

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama
Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipy...i ćwicz zdziwienie

Wakacje. Przed wyjściem na plażę żona mówi do męża:
– Chciałabym założyć coś, co wszystkich zadziwi!
– Załóż łyżwy...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u