Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Kolejny oddział geriatryczny dla seniorów

Kolejny oddział geriatryczny dla seniorów

szpitalzdwolaOd 1 marca seniorzy w Łódzkiem mają do dyspozycji kolejny oddział geriatryczny. Łódzki NFZ podpisał umowę ze Zduńskowolskim Szpitalem Powiatowym na prowadzenie takiego oddziału. Umowa została zawarta do 30 czerwca 2026 r.

 

W wyniku przeprowadzonego konkursu ŁOW NFZ zawarł 2 umowy – ze Zduńskowolskim Szpitalem Powiatowym oraz z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym im. Biegańskiego – tu zwiększona została kwota kontraktu na istniejącym oddziale geriatrycznym, co pozwoli na przyjęcie większej liczby pacjentów. Oddział w Zduńskiej Woli dołączy do trzech oddziałów geriatrycznych; w Zgierzu, w szpitalu im. WAM w Łodzi i właśnie w Biegańskim.
Dyrektor Łódzkiego NFZ: cieszymy się, że leczenie geriatryczne zostało zdecentralizowane i będzie lepiej dostępne dla seniorów w regionie. Przypomnę, że nasi seniorzy mają do dyspozycji także poradnie geriatryczne – jest ich 9, m.in. w Łowiczu, Sieradzu, Tuszynie. One zapewniają kontynuację leczenia po pobycie na takim oddziale. Oddział geriatryczny to oddział, który pacjentom powyżej 60. roku życia zapewnia opiekę geriatry, fizjoterapeuty, a także psychologa oraz pielęgniarek wyspecjalizowanych w opiece geriatrycznej lub internistycznej. Konsultant wojewódzki w dziedzinie geriatrii dr n. med. Robert Błaszczak podkreśla: Stworzenie i uruchomienie bazy łóżkowej geriatrycznej w Szpitalu Powiatowym w Zduńskiej Woli oraz wcześniej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Biegańskiego w Łodzi pozwoli na lepszą opiekę pacjentów w wieku podeszłym w naszym województwie, które należy do jednych z najstarszych województw w Polsce pod względem statystycznym. Jednym z zadań oddziałów geriatrycznych jest holistyczne spojrzenie na pacjenta, ocena jego stanu zdrowia w stosunku do wieku jak i poprawa samopoczucia pomimo posiadanych chorób przewlekłych, bardzo często po wypisaniu z oddziału pacjent w wieku podeszłym ma znacznie zmniejszoną liczbę przyjmowanych leków. Hospitalizacja pacjenta w wiek podeszłym na oddziale geriatrycznym bardzo często pozwala odciążyć system opieki specjalistycznej, ponieważ pacjent po wypisie jest kierowany do opieki w poradni geriatrycznej, gdzie staramy się jako geriatrzy „zaopiekować” wszystkimi schorzeniami, nie kierując pacjenta do poradni specjalistycznych. Dlatego też, każdy nowo powstały oddział geriatryczny czy też wydzielenie łóżek, dedykowanych do leczenia i diagnostyki osób w wieku podeszłym jest na wagę złota ponieważ w kwestii opieki geriatrycznej mamy dużo do nadrobienia.
Dyrektor Zduńskowolskiego Szpitala Powiatowego Małgorzata Majer: Cieszymy się z nowych świadczeń geriatrycznych, chcieliśmy wzmocnić świadczenia geriatryczne dotąd udzielane na oddziale internistycznym. Jeśli otrzymamy pieniądze na remont planujemy stworzenie przy oddziale sali do samodzielnej rehabilitacji, z której będą korzystali podopieczni oddziału pod opieką rehabilitanta.

Anna Leder
rzeczniczka prasowa Oddziału NFZ w Łodzi

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u