Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego WOLA na granicy upadłości

Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego WOLA na granicy upadłości

wolaOd 2021 roku w Zakładach Przemysłu Dziewiarskiego WOLA spółka z o.o. w Zduńskiej Woli trwa postępowanie restrukturyzacyjne. Wszystko wskazuje jednak na to, że podejmowane przez zarząd kroki, aby firmę uratować przed upadłością i oddać w ręce syndyka, nie powiodły się. Po majowym weekendzie ponad sto osób załogi skierowano na tak zwane postojowe. Kolejnym 110 zaproponowano przejście do Feraksu.

 

Obecnie w Woli zatrudnionych jest 50 osób. Załogę WOLI stanowiły głównie kobiety. Wiele z nich przepracowało na Długiej po kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat! Na wypadający za dwa lata jubileusz 80-lecia powstania fabryki, która w najlepszych czasach zatrudniała nawet dwa tysiące osób, raczej nie ma co liczyć! W najbliższych tygodniach zarząd ma złożyć do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości. Od szybkości prac sądu zależy, kiedy ta zostanie ogłoszona i majątkiem WOLI zacznie kierować syndyk. Ten z kolei uregulowałby płatności wobec załogi. Jednak - jak informuje Anna Michalska - to może potrwać.
Na trudną sytuację zakładów wpływ miał m.in. pandemia, a przez to słaba sprzedaż, sezonowość produktów oraz brak funduszy obrotowych. W tym nakładów na marketing, a przez to słabą - w porównaniu do Gatty - rozpoznawalność marki. Zarząd szukał inwestora strategicznego, który dofinansowałby firmę. Było nawet zainteresowanie, ale ostatecznie rozmowy zakończyły się fiaskiem. Poza tym, że WOLA, , która zalega z wypłatami dla pracowników, sama ma też dłużników. Od wielu nie udało się jednak odzyskać należności. Nie pomogły też promocje i wyprzedaże towaru. Już teraz część zakładów oraz pomieszczeń biurowych jest do wynajęcia. Do sytuacji w WOLI będziemy wracać.

KaMi S

ZAKŁADY PRZEMYSŁU DZIEWIARSKIEGO WOLA W PRYWATYZACJI to firma, której branża została w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) sklasyfikowana jako: Produkcja rajstop, rajtuzów, skarpet z akrylu, bawełny, poliamidu, elastanu. Powstała w 1945 roku. Forma prawna firmy ZAKŁADY PRZEMYSŁU DZIEWIARSKIEGO WOLA W PRYWATYZACJI. W pierwszym etapie od 1945 roku fabryka była państwowa i funkcjonowała jako Państwowe Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego Wola. Zaczynała od produkcji rękawiczek i grubych wyrobów dzianych, ale już w 1951 roku rozpoczęła produkcję pończoch. Pod koniec lat 80. Wola zaczęła sprzedawać swoje produkty w Niemczech i Francji oraz na rynku wschodnim. Sukces zachęcił firmę do poszerzenia produkcji w latach 90. o skarpetki, następnie nowe wzory rajstop m.in. z wypukłymi wzorami, a w 2001 roku o skarpet i rajstopy dla dzieci typu frotte. W 2005 r. fabryka przekształciła się w spółkę Wola Sp. z o.o., wchodząc w skład grupy Ferax, do której należy także marka Gatta. W 2000 roku posiadała 200 maszyn dziewiarskich, a dziś zatrudnia 450 pracowników, którzy przy pomocy 400 maszyn dziewiarskich z 700 ton przędzy wytwarzają 10 milionów wyrobów rocznie. Produkty wysyłane są do większości krajów europejskich.

Opr. KaMi S

Fot. Mariusz Ciechanowicz

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u