Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Będą szukać dawców szpiku kostnego

Będą szukać dawców szpiku kostnego

szpikBezpłatne usługi fryzjerskie, darmowa kosmetyka, nauka salsy czy gratisowy przelot motolotnią - tak w Zduńskiej Woli organizatorzy zachęcać będą do udziału w akcji Dzień Dawcy Szpiku Kostnego. Zaplanowano ją na najbliższą środę, 28 września. Dawcą szpiku może zostać każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 55 lat, która waży przynajmniej 50 kilogramów. Rejestracja polega na wypełnieniu formularza i oddaniu zaledwie 4 mililitrów krwi, potrzebnej do przeprowadzenia badania genetycznego. Krew będzie można oddawać w godz. 11-17 w siedzibie Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Zduńskiej Woli, przy ulicy Komisji Edukacji Narodowej 3/5. To właśnie ZDZ we współpracy z fundacją DKMS organizuje Dzień Dawcy Szpiku Kostnego. Białaczka to choroba, która może dotknąć każdego z nas. Co godzinę jedna osoba w Polsce słyszy straszną diagnozę: białaczka. Co drugi chory nie znajduje dawcy szpiku! Dla wielu z nich ostatnią nadzieją jest przeszczep.

Tych, którzy nie mogą zostać dawcami, organizatorzy zachęcają do przyłączenia się do akcji, która będzie polegała na uczestnictwie w cyklu wykładów, prowadzonych przez doświadczonych lekarzy oraz personel medyczny. Dodatkowo będzie można dokonać pomiaru poziomu cukru we krwi, ciśnienia tętniczego oraz poddać się zabiegom stylistów w zakresie zmiany fryzury i makijażu, bądź wziąć udział w lekcjach salsy. Spośród osób oddających krew, zostaną wylosowane trzy osoby, które będą miały możliwość odbycia lotu motolotnią nad Zduńską Wolą. Podczas Dnia Dawcy Szpiku będzie również możliwość podpisania oświadczenia woli, by w przypadku śmierci narządy zostały przekazane do transplantacji. Nie bądźmy obojętni! Może akurat ktoś będzie zawdzięczał nam swoje życie.

Szczegółowy harmonogram:

11.00 - 17.00 rejstracja dawców

Podczas Dnia Dawcy Szpiku w ZDZ w Zduńskiej Woli będzie można skorzystać bezpłatnie z:

usług świadczonych przez pracownię fryzjerską,

usług świadczonych przez pracownię kosmetyczną,

nauki podstaw pierwszej pomocy:

- od 11.00 do 14.00 szkolenia przeprowadzą strażacy Komendy Powiatowej

- od 14.30 do 17.00 szkolenia będą prowadzone przez lekarzy specjalistów

pomiaru poziomu cukru we krwi;

pomiaru ciśnienia tętniczego;


Ewa Dobrowolska

korespondent siewie.tv ze Zduńskiej Woli

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyPolityczny i sentymentalny

Dawno, dawno temu kancelaria Sejmu zorganizowała wycieczkę autokarową dla liderów partii, które stały wysoko w rankingach popularności. Do podstawionego pod gmach Sejmu autokaru dwupokładowego jako pierwsi wsiedli posłowie płci obojga z Samoobrony i zajęli miejsca na piętrze. Na dolnym pokładzie zasiedli posłowie Platformy Obywatelskiej.
Kiedy autokar ruszył, jak to bywa na wycieczkach, wyciągnięto butelki z bajkowymi napojami wszelkiej maści. Po kilkudziesięciu minutach zapanował pełny luz.
Ale działo się tak tylko na dolnym pokładzie. U góry grobowa cisza. Po przejechaniu kilku kilometrów któryś z platformersów postanowił zajrzeć na piętro, aby "zasięgnąć języka". Wchodzi patrzy, a wszyscy siedzą równo jak w samolocie z głowami opartymi o zagłówki.
- Co się dzieje?! - pyta siedzącej najbliżej Renatki B.
- Co? Wy macie kierowcę, a my nie... - wyszeptała drżącym głosem posłanka.

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u