Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności 75. rocznica wybuchu II wojny światowej w Wieluniu

75. rocznica wybuchu II wojny światowej w Wieluniu

2008anny1 września, w najbliższy poniedziałek minie 75. rocznica zbombardowania Wielunia przez niemieckie lotnictwo - miasta położonego wówczas w pobliżu granicy z III Rzeszą. Wieluń był jednym z pierwszych miast zbombardowanych w czasie II wojnie światowej. Wcześniej niż jak przez całe dekady mówiono, ze o godz. 4.45 zbombardowano Westerplatte. Te fakty przebiły się do ppinii publicznej dopiero kilka lat temu, dzięki staraniom lokalnych historyków!

 

Wieluń został zaatakowany przez jednostki Luftwaffe podlegające dowódcy lotnictwa do zadań specjalnych gen. Wolframowi von Richthofenowi. W pierwszych godzinach wojny, na miasto spadło 380 bomb o łącznej wadze 46 ton. Atak niemieckiego lotnictwa trwał do godziny 14. Miasto zostało prawie doszczętnie zniszczone. Według różnych źródeł, zginęło od 1.200 do ponad 2 tys. osób.

Pierwszym celem nalotów stał się wieluński szpital im. Wszystkich Świętych. Miały w nim zginąć 32 osoby - pacjenci i personel. Były to pierwsze ofiary niemieckich nalotów podczas II wojny światowej. Kolejnym celem był najstarszy wieluński kościół parafialny, pw. św. Michała Archanioła, zbudowany na początku XIV wieku. Po bombardowaniach na starym rynku ocalało jedynie kolegium o. Pijarów.

Według ustaleń historycznych sprzed kilku lat to na Wieluń miały spaść pierwsze bomby - o godz. 4.40, a więc kilka minut wcześniej niż na Westerplatte. Jednak dr Grzegorz Bębnik z katowickiego oddziału IPN twierdzi, że bombardowanie Wielunia rozpoczęło się godzinę później, czyli o godz. 5.40. Według niego, różnica wynika z błędnego przyjęcia, że w Niemczech obowiązywał tzw. czas letni, z godziną przesuniętą do przodu w stosunku do stosowanego w Polsce czasu środkowoeuropejskiego.

Kilka lat temu IPN wznowił umorzone wcześniej przez prokuratury niemieckie śledztwa w sprawie zbrodni wojennej popełnionej na mieszkańcach Wielunia. Sprawę badali łódzcy śledczy, którzy wyjaśniali m.in. przyczyny dokonania nalotów, czasu kiedy je przeprowadzono, liczby nalotów i jednostek Luftwaffe, które uczestniczyły w bombardowaniu Wielunia oraz liczby ofiar bombardowania.

O traumie, jaką przeszła ludność Wielunia w pierwszych godzinach II WŚ przypominają już w mieście sitodruki dużych rozmiarów, informujące o 75. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. Zawieszono je w Wieluniu na budynku PSS Tęcza oraz na kamienicy przy ul. Śląskiej 13, nieopodal nowej ścieżki pieszo-rowerowej. Zawierają zdjęcie Wielunia , herb gminy Wieluń oraz tekst : "1 września 1939. Wieluń 4.40. Pamiętamy". Jak podają RZW rozmówcy:

- Widzę tylko ten plakat. Duży, duży. Myślę, że dużo osób go zobaczy, bo dużo tędy wychodzi.

- To pamięć o wybuchu wojny.

Józef Ząbecki:
- Faktycznie robi wrażenie imponujące. Naprawdę widać, że się miasto przygotowuje do 75. rocznicy wybuchu wojny. Pomnik Wieczna Miłość – alejki pięknie wykonane, ławeczki ustawione, elewacja kamieniczek, kino nabiera kształtów, Sawikon też odnowiony - widać zmiany.

Władysław z Wierzchlasa:
- Wszystko odnawiają, elewacje, drogi, parki. Wszystko się robi szybko i estetycznie. Wyjątkowe widowisko multimedialne przygotowano w Wieluniu właśnie także na 1 września w związku z obchodami 75. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. Zapowiada je Sylwia Kniazińska z Wieluńskiego Domu Kultury:
- W miejscu ołtarza na farze będzie zbudowana wieża o wymiarach 5 na 5 metrów i wysokość 10 metrów. Ona stworzy ekran, na którym będą wyświetlane zdjęcia Wielunia z czasów przedwojennych, jak toczyło się życie, a na koniec zdjęcia Wielunia, który się podniósł, odbudował i przekrój od lat 60-tych do dziś. Mapping 3 D polega na tym, że będziemy widzieć obrazy i słyszeć dźwięki. Będziemy słyszeć odpalaną pirotechnikę, fara będzie podświetlona. Jeśli chodzi o utrudnienia to będzie zdemontowanie jednej lampy i wyłączenie świateł w mieście na około 5 minut. Dla uzyskania najlepszego efektu jest to konieczne. Początek widowiska o godz. 21 na ruinach wieluńskiej fary.

W Wieluniu odbędzie się także dzień przed uroczystością rocznicową koncert "Panny wyklęte". Oprócz Kasi Kowalskiej na placu Legionów zaśpiewają także: Paulina, Anna i Natalia Przybysz, Ifi Ude, Marcelina, Mona, Lilu, Ania Brachaczek i Dore.

- To projekt frontmana Maleo Reggae Rockers, Dariusza Malejonka. Są to piosenki patriotyczne dotyczące dziewcząt, które poświęcały swoje życie w Powstaniu Warszawskim. Koncert przemawia do młodych ludzi, myślę, że spodoba się publiczności - podkreśla Sylwia Kniazińska z Wieluńskiego Domu Kultury. Początek tego koncertu o godz. 20

ED

źródło: onet.pl. radiozw.com.pl.

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u