Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Sieradzanie działają dla świata!

Sieradzanie działają dla świata!

polska_pomocMartin Luther King zadał kiedyś pytanie, które powinno dać nam wszystkim wiele do myślenia. ''Czy pomyślałeś kiedyś, że nie możesz wyjść rano do pracy bez bycia zależnym od większości świata?'' - pytał retorycznie King. ''Skąd pochodzi kawa w twoim kubku? Skąd się wzięła gąbka? Jakim cudem na twój stół trafił bananowy jogurt? I zanim skończyłeś śniadanie już zależałeś od ponad połowy świata'' – powiedział M.L. King.

Ta zasada działa w obie strony. My również mamy wpływ na świat i to każdego dnia, dokonując tysiące, z pozoru błahych wyborów. W myśl tej zasady podczas Tygodnia Edukacji Globalnej (w tym roku przypada na 12-20 listopada) szereg instytucji stara się zwrócić uwagę społeczeństwa na globalne problemy dotyczące każdego mieszkańca naszej planety.

W Sieradzu projekt realizuje Urząd Miasta i Centrum Edukacji Ekologicznej przy wsparciu finansowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Pierwszym etapem edukacji było dwudniowe bezpłatne szkolenie dla edukatorów edukacji rozwojowej ''Kupuj odpowiedzialnie''. Warsztaty zorganizowano w oparciu o doświadczenia i materiały Związku Stowarzyszeń „Polska Zielona Sieć” – grupy zrzeszającej podmioty ekologiczne, działające w największych miastach kraju. Tak przeszkolonych 20 edukatorek i edukatorów przeprowadziło warsztaty w sieradzkich szkołach. Wykłady przeprowadzono w VI klasach szkół podstawowych oraz we wszystkich klasach sieradzkich gimnazjów. Łącznie odbyło się około 220 warsztatów.

Rozstrzygnięto też konkurs plastyczny, który cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów sieradzkich szkół. Prace młodzieży dotyczyły m.in. walki z ubóstwem stosowania zrównoważonych metod gospodarowania zasobami naturalnymi. Najlepsze prace ozdobią kalendarz wydany w ramach projektu.

Na tym jednak nie koniec działań edukacyjnych! W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej w Teatrze Miejskim w Sieradzu zorganizowany zostanie... cykl koncertów muzyki afrykańskiej. Pierwszy taki koncert pod hasłem ''Muzyka dla klimatu przeciw ubóstwu'' zaplanowano na najbliższy piątek, 18 listopada na godz. 17.00. Urząd Miasta zaprasza wszystkich. Wstęp jest bezpłatny, a przy okazji będzie można się sporo dowiedzieć (między innymi z wręczonej każdemu ulotki) jak ''Działać dla świata'' – bo takie hasło nosi tegoroczny Tydzień Edukacji Globalnej.

Kolejne działania w ramach projektu współfinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaplanowano na grudzień z okazji Europejskich Dni Rozwoju.


raw

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipySynku, jak mogłeś...

Matka strasznie beszta syna, który wybrał się do klubu ze striptizem.
- Jak mogłeś! To straszne, to obrzydliwe! Pewnie widziałeś tam rzeczy, których nie powinieneś zobaczyć!
- Tak. - odpowiada syn - Widziałem tam ojca!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u