Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Zmiany w Urzędzie Stanu Cywilnego, Ewidencji Ludności i Dowodach Osobistych

Zmiany w Urzędzie Stanu Cywilnego, Ewidencji Ludności i Dowodach Osobistych

dowod_osobistyOd 1 marca 2015 weszła w życie nowa ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego, ustawa o dowodach osobistych oraz ustawa o ewidencji ludności. Zmiany w niej dokonane mają na celu uprościć obieg i dostęp do różnych dokumentów oraz ułatwić mieszkańcom załatwianie spraw w urzędzie.

 

Najważniejsze ze zmian to:

REJESTRACJA STANU CYWILNEGO

Nowa ustawa nakłada na kierowników USC obowiązek prowadzenia elektronicznej rejestracji aktów urodzeń, małżeństw i zgonów. Dzięki informatyzacji obywatele będą mogli otrzymać odpis aktu stanu cywilnego w postaci papierowej w dowolnym urzędzie stanu cywilnego. Jeżeli akt znajduje się w miejscowym USC - otrzymają go w terminie 7 dni, natomiast jeżeli akt przechowywany jest w innym USC – otrzymają go w terminie 10 dni. Jeśli obywatel zgłosi zapotrzebowanie na odpis aktu w postaci elektronicznej, to kierownik urzędu prześle mu potrzebny dokument drogą elektroniczną. Obywatel otrzyma więc akt bez wizyty w urzędzie. W przypadku urodzenia dziecka, należy w terminie 21 dni zarejestrować urodzenie w USC właściwym ze względu na miejsce urodzenia dziecka, natomiast w przypadku urodzenia martwego dziecka – w terminie 3 dni. Jeżeli nie dokonano zgłoszenia urodzenia w wymaganym terminie, Kierownik USC sporządza z urzędu akt urodzenia na podstawie karty urodzenia dziecka oraz informuje rodziców dziecka o jego sporządzeniu. Wraz z rejestracją nowo narodzonego dziecka, w urzędzie dokonywać się będzie jego zameldowania a System Rejestrów Państwowych wygeneruje dla dziecka Nr PESEL. Zgodnie z nową ustawą możliwe będzie zawarcie związku małżeńskiego poza urzędem stanu cywilnego, jednak w miejscu gwarantującym zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa wszystkich uczestników. Jednak za zorganizowanie takiej uroczystości trzeba będzie zapłacić 1 tys. zł. W USC może nastąpić konieczność zastosowania procedury awaryjnej, tj. pracy w dotychczasowej aplikacji. Wtedy zameldowanie noworodka lub nadanie numeru PESEL nie będzie możliwe do sfinalizowania podczas jednej wizyty w urzędzie. Aby otrzymać odpis aktu stanu cywilnego znajdującego się w rejestrach poza Sieradzem, wymagane będzie, zgodnie z ustawą, kilka dni, potrzebnych na wprowadzenie do centralnego rejestru stanu cywilnego aktu, przez właściwy urząd stanu cywilnego. Ostatecznie o sprawności działania nowego systemu zadecyduje realne działanie.

DOWODY OSOBISTE

Od 1 marca 2015 r. będzie obowiązywał nowy wzór dowodu osobistego. Dokument nie będzie już zawierał informacji o:
- adresie zameldowania,
- kolorze oczu i wzroście,
- nie będzie też zeskanowanego podpisu posiadacza.

Format i wymiary nowego dowodu pozostaną takie same jak dotychczas Wniosek o wyrobienie dokumentu będzie można zgłosić w dowolnej gminie w kraju lub drogą elektroniczną, wykorzystując podpis elektroniczny lub profil zaufany ePUAP. Odebrać dokument należy w tej gminie, w której był składany (przesyłany drogą elektroniczną) wniosek. Wypełniając wniosek o wydanie dowodu osobistego, będzie trzeba podać adres korespondencyjny, opcjonalnie adres poczty elektronicznej lub numer telefonu. Do wniosku trzeba będzie dołączyć jedną kolorową fotografię, która powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku. Uwaga – zmieni się sposób wykonania zdjęcia. Będzie musiało być zrobione tak samo, jak to, które składa się we wniosku o paszport. Dowód wydany dzieciom poniżej 5. roku życia będzie ważny przez 5 lat. Dokumenty osób starszych będą ważne przez 10 lat. Dowody osobiste, które zostały wydane przed 1 marca 2015 r., a więc przed wejściem w życie nowych przepisów, zachowają swoją ważność, aż do terminu podanego na dokumencie. Zgodnie z nową ustawą będzie możliwość dokonania zgłoszenia utraty lub zniszczenia dowodu osobistego drogą elektroniczną, wykorzystując podpis elektroniczny lub profil zaufany ePUAP, w organie gminy, który wydał dowód osobisty. Informacja o serii i numerze unieważnionego dowodu osobistego wprowadzona zostanie do wykazu unieważnionych dowodów osobistych, prowadzonego przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych w formie elektronicznej. Możliwość odbioru dowodu osobistego przez pełnomocnika legitymującego się pełnomocnictwem szczególnym do dokonania jego odbioru, w przypadku, gdy wnioskodawca jest osobą niepełnosprawną, chorą, a przyjęcie wniosku nastąpiło w miejscu pobytu tej osoby.

Od 2010 r. nie trzeba płacić za wydanie dowodu – ta zasada będzie zachowana.

EWIDENCJA LUDNOŚCI

możliwość dokonania wymeldowania lub zgłoszenia wyjazdu za granicę drogą elektroniczną,
możliwość uzyskania numeru PESEL przez cudzoziemca bezpośrednio po dokonaniu zameldowania.

Uwaga! Utrudnienia, jakie mogą wystąpić po 1 marca 2015 r. w czasie obsługi klientów w zakresie rejestracji stanu cywilnego, dowodu osobistego czy ewidencji ludności mają związek z tworzonym przez MSW od kilku lat systemem opartym na budowie centralnych rejestrów. Aplikacja informatyczna, która wspierać będzie System Rejestrów Państwowych jest nadal modyfikowana i mogą wystąpić utrudnienia w jej pracy. Prosimy mieszkańców o wyrozumiałość w tym trudnym, pierwszym okresie funkcjonowania nowych rozwiązań. Deklarujemy, że nie zaniedbujemy staranności dla najlepszej realizacji nowych zadań leżących po stronie naszego Urzędu. Opracowane na podstawie informacji UM w Sieradzu

foto: UM Sieradz

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u