Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności CO, GDZIE, KIEDY W REGIONIE OD 27 MARCA

CO, GDZIE, KIEDY W REGIONIE OD 27 MARCA

10389554_341925829336376_5113380197767537942_nWielkimi krokami zbliżają się święta wielkanocne. W nadchodzący weekend już będzie można poczuć świąteczny klimat, a to za sprawą jarmarków wielkanocnych. Te odbędą się m.n. w Wieluniu, Sieradzu, Wieruszowie czy Uniejowie. Wielkanocnie będzie także w sobotę w Szadku. Tam odbędzie się pierwsza odsłona tegorocznego Turnieju Sołectw z województwa łódzkiego. Przypominamy, że nadchodząca niedziela to Niedziela Palmowa. Co poza tym będzie się działo w regionie? O tym poniżej oraz na plakatach.

 

 

ŁASK

27 marca, warto spędzić w Łaskiej Galerii pod Korabiem w Bibliotece Publicznej. O godzinie 18 rozpocznie się uroczyste zakończenie wystawy akwareli Mariusza Gosławskiego. Artysta jest człowiekiem o wielorakich zainteresowaniach i wielu twarzach. Plastyk, malarz, fotograf, poeta i teolog, a nawet niedoszły ksiądz. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zduńskiej Woli (2000 r.) i Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (2007 r.). Zamiast zostać księdzem wybrał zawód artysty. Dziś sztuka jest jego pasją, pracą i sposobem na życie. Uwielbia akwarele, plenery i ... naleśniki. Zajmuje się głownie malarstwem sztalugowym. Ulubionymi technikami malarskimi są akwarele i akryl, choć tworzy również pastelami czy olejem. Maluje przede wszystkim pejzaże i architekturę, ale w jego twórczości można też znaleźć portrety czy tematy florystyczne. Uprawia także malarstwo ścienne, pisze ikony, tworzy grafikę czy odnawia rzeźby.

1 kwietnia. Łaski Dom Kultury i Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łaskiej zapraszają na wernisaż wystawy prac artystycznych Kamili Michoń pt. "Obiekt oczywisty" dnia 9 kwietnia o godz. 18 do Galerii z Fortepianem. Wystawa będzie czynna od 1 kwietnia.

Do 4 kwietnia przyjmowane są zgłoszenia uczestników do X Jubileuszowego Biegu Pamięci św. Jana Pawła II. Szczegóły w Starostwie Powiatowym w Łasku, pokój nr 7 lub pod numerem telefonu: 043 675-68-47 oraz drogą elektroniczną na adres e-mail: CLOAKING . W przypadku indywidualnych zgłoszeń osób nieletnich wymagana jest pisemna zgoda rodziców, bądź opiekunów prawnych.

PAJĘCZNO

29 marca. Tegoroczny Turniej Tańca odbędzie się w Hali Sportowej przy Publicznym Gimnazjum w Pajęcznie w niedzielę, 29 marca pod nazwą "X Jubileuszowa GALA TANECZNA PAJĘCZNO CUP'2015 o Puchar Burmistrza Pajęczna z udziałem par zagranicznych".

SIERADZ

27 MARCA. Eliminacje regionalne 60. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Teatr Miejski w Sieradzu. W 60. OKR mogą uczestniczyć uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz dorośli. Konkurs prowadzony będzie w formie czterech odrębnych turniejów. Początek przesłuchań w ramach eliminacji o godz. 10.

27 marca. Wieczór autorski Jerzego Nadratowskiego "Gra pozorów" Centrum Informacji Kulturalnej w Sieradzu, Rynek 18. Początek o godz. 18, wstęp wolny.Więcej na: http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/3854-sieradzkie-centrum-kultury-zaprasza-na-pitki-z-grafik-poezj-i-muzyk

27 marca. Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu ul. Żwirki i Wigury 4. Dr n. med. Piotr Ruszkowski zaprezentuje wykład "Zdrowe serce w Twoich rękach". Początek o godz. 18.

28 marca. ANNA MARIA JOPEK TRIO - koncert Teatr Miejski w Sieradzu. Początek koncertu o godz. 19, cena biletu - 60 zł. W Sieradzu wokalistce towarzyszyć będą: Krzysztof Herdzin - fortepian oraz Robert Kubiszyn - bas.

27 marca. Spotkanie z cyklu "Biblioteka ze zdrowym podejściem". Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu. Wykład "Zdrowe serce w Twoich rękach" zaprezentuje dr n. med. Piotr Ruszkowski. Początek godz. 18.

27 marca. Spotkanie w ramach Akademii Obywatelskiej, Zespół Pałacowo - Parkowy w Małkowie. Spotkanie jest zatytułowane: "Groźny w Warcie 1945 r. Zapomniana historia." Podczas niego będzie można wysłuchać opowieści Tadeusza Żaka, który od dłuższego czasu bada historię tzw. bandy Groźnego i jak się okazało dotarł do historii Żołnierzy Wyklętych w okolicach Warty. Początek spotkania o godz. 19.

31 marca. Spektakl Teatru Jaracza "Ich czworo", Teatr Miejski w Sieradzu. "Ich czworo" Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej to komedia w znakomitej obsadzie. Pomimo upływu przeszło stu lat - tekst jest wciąż aktualny i podejmuje istotny temat kondycji współczesnej rodziny. Pełna komicznych sytuacji sztuka o typowym trójkącie miłosnym i walce o szczęście. Dramat bohaterów polega na tym, że - mimo łączącego ich uczucia - wciąż się ranią. Cena biletu: 25 zł

2 kwietnia. Popis piechoty Ziemi Sieradzkiej, Sieradzkie Błonia . Pierwsze, inter-stowarzyszeniowe manewry późnośredniowiecznej piechoty z obszaru historycznej ziemi i województwa sieradzkiego. Odbędą się one na sieradzkich błoniach - na przedpolach zamku, za Żegliną, tam, gdzie od XVI wieku urządzano popisy wojsk koronnych. Popisy urządzano w celu dokonania przeglądu wyposażenia i umiejętności sił zbrojnych. 2 kwietnia jest jednocześnie dniem świątecznym - to Wielki Czwartek. Uczestnicy manewrów będą mieli okazję uczcić ten dzień zgodnie ze średniowiecznymi obyczajami, podśpiewując "Chrystus z martwych wstań jest" i zagryzając wielkopostnymi potrawami, popijanymi pożywnym piwem.

ZDUŃSKA WOLA

27 marca. Miejska Droga Krzyżowa. Początek w parafii WNMP, zakończenie w parafii św. Antoniego. Początek godz. 19.

27 marca. KULTURATUSZ Centrum Integracji Ratusz. Pierwszy z recitali zaplanowanych w ramach cyklu KULTURATUSZ. Wystąpi Łukasz Majewski z recitalem "Mężczyzna z zakolami", godz. 19. Bilety: 15 zł.

27 marca, Muzeum Historii Miasta, kolejne spotkanie Otwartego Klubu Dyskusyjnego. Rozmowa będzie oscylowała wokół powstania styczniowego, jego sensowności oraz najważniejszych starć. Przyjrzymy się też bilansowi tego powstania w naszym regionie. Początek godz. 17.

27 marca. Filia MDK w Karsznicach, godz. 18. Spotkanie z cyklu Historia Jednego Eksponatu "Album Rodzinny. Karsznice 1939-1942". Spotkanie razem z Muzeum Historii Miasta współprowadzić będzie między innymi pan Ryszard Łęski - regionalista i domowy genealog, który zbiera informacje nie tylko o samym osiedlu, ale również o wsi Karsznice.Tym razem prezentować będziemy dwa albumy, które składają się z ponad 120 fotografii, na których widać budujące się osiedle kolejarskie wraz z ogrodami, wnętrza karsznickich mieszkań czy wycieczki rodzinne do pobliskich lasów. Na fotografiach przedstawiających osoby z rodziny lub przyjaciół można podziwiać modę i urodę tamtych czasów. Albumy są o tyle ciekawe, iż należą do rodziny asystentem naczelnika do spraw trakcji, przybyłego do Karsznic z Poznania. Dodatkowo albumy są cennym materiałem historycznym, ponieważ podczas okupacji zwykłym mieszkańcom Karsznic nie wolno było posiadać aparatów fotograficznych, dlatego z czasów okupacji zachowało się niewiele zdjęć ukazujących wnętrza mieszkań czy też okolicę osiedla. Albumy są swoistym zapisem rodzinnych uroczystości, podróży, przyjacielskich spotkań; służyły również wymianie rodzinnych fotografii. Zatrzymały one w sobie czas, przestrzeń i ludzkie emocje. Ciekawa jest też „wędrówka” samych albumów, gdyż o powojennych losach właścicieli wiadomo niewiele, a one same, zbiegiem okoliczności, trafiły do osieroconego chłopca, repatriowanego do miasta Łodzi. Chłopiec ten, będący już mocno dojrzałym mężczyzną, przekazał je kolejnej osobie swojemu przyjacielowi z Chrzanowa. I tak, dzięki Panu Strykowskiemu trafiły z powrotem w pobliże Karsznic Trwa nabór orkiestr do Przeglądu Amatorskich Orkiestr Detych. Więcej na: https://www.facebook.com/mdk.zdunskawola.3/photos/a.832122196834229.1073741837.494912933888492/832122300167552/?type=1&theater.

SZADEK

28 marca, godz. 14, hala szkoły w Szadku, Regionalny Turniej Sołectw. Więcej na: http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/3770-turniej-soectw-w-szadku-w-tym-roku-w-marcu-oraz-w-maju.

Mika S

Fot. organizatorzy imprez

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

Z krainy dowcipu

terkamichal24
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u