Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Dyrektor Chrzanowski robi swoje, a nawet więcej

Dyrektor Chrzanowski robi swoje, a nawet więcej

rocznica_stanuChoć w Zduńskiej Woli od kilku miesięcy nie milknie dyskusja na temat zmian planowanych przez władze Zduńskiej Woli na stanowisku dyrektora Muzeum Historii Miasta, to wciąż tę funkcję sprawuje Jerzy Chrzanowski. Szefujący placówce od dwóch dekad nie kryje, że atmosfera wokół sprawy na pewno nie jest dla niego miła. Nie chce jednak komentować ani działania członków specjalnej komisji, która przez kilka miesięcy badała działalność placówki, ani innych działań władz. Nie chce także komentować wypowiedzi prezydenta Piotra Niedźwieckiego, który jeszcze we wrześniu nakreślał w mediach plany zmian w zduńskowolskim muzeum. - Robię swoje - ucina temat Jerzy Chrzanowski.  
Sympatycy dyrektora, a tych w mieście ma wielu, twierdzą, że wrodzona skromność dyrektora i to, że przez całe lata nie skarżył się na warunki, skromne fundusze i nadmiar pracy, jaką wykonywał - zostały wykorzystane przeciwko niemu w trwającej w mieście nagonce.
- To pasjonat, możena powiedzieć muzealny wariat, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Zarzuca mu się nadmiar eksponatów! To chore zarzuty! - zauważa jeden z sympatyków Chrzanowskiego. - Zawsze myślałem, że zadaniem muzeuów jest gromadzenie pamiątek. Utrwalanie przez to historii dla potomnych. To, że muzeum nie jest z gumy, wiadomo od lat. Poprzedni prezydenci też obiecywali większą siedzibę. Była mowa o rozbudowie. Skończyło się na gadaniu, na czczych obietnicach - przypomina nasz rozmówca, od lat związany także z Towarzystwem Przyjaciół Zduńskiej Woli.
A dyrektor Chrzanowski, jak zwykle się nie żali. Pracuje nad kolejnym przedsięwzięciem. Tym razem będzie to spotkanie z cyklu "Ze Zduńskiej Woli ku narodowej tradycji, w 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce." Odbędzie się 12 grudnia. Na godz. 10 Chrzanowski zaprosił współtwórców zduńskowolkiej "Solidarności". Swój udział potwierdzili m.in. Grażyna Barton i Jan Brzozowski oraz Józef Janowski. Publicznie zaprezentowana zostanie także kolejna pozycja z serii "Zduńskowolska Biblioreka Historyczna". Będzie to już ósmy tytuł z tego cyklu. Tym razem autor, niedawno upieczony magister Damian Trzeszczak, poświęcił ją i zatytułował "NSZZ Solidarność w Zduńskiej Woli w latach 1980-1989". Początkowo, jak inni studenci, napisał dzieło w kilku egzemplarzach. Dyrektor Chrzanowski podjął jednak wyzwanie i postanowił wydać książkę drukiem w ramach wspomnianej serii.
- To doskonała praca, która bardzo rzetelnie oddaje czasy działania związku w mieście w tych latach. Książkę będzie można nabyć tylko podczas prezentacji - zachęca muzealnik.
Na postkaniu będzie można także obejrzeć druki, fotografie i pamiątki związane z działaczami "Solidarności". Jest otwarte dla mieszkańców. Dyrektor zachęca także uczniów, dla których samo wporwadzenie stanu wojennego to obecnie jeden z rozdziałów współczesnej historii Polski.


Ewa Dobrowolska

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipySynku, jak mogłeś...

Matka strasznie beszta syna, który wybrał się do klubu ze striptizem.
- Jak mogłeś! To straszne, to obrzydliwe! Pewnie widziałeś tam rzeczy, których nie powinieneś zobaczyć!
- Tak. - odpowiada syn - Widziałem tam ojca!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u