Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Rok Kolbiański dobiega końca

Rok Kolbiański dobiega końca

Rok 2011 hucznie został okrzyknięty Rokiem św. Maksymiliana Kolbe. Ten okres na pewno doskonale wykorzystały takie miejscowości jak Niepokalanów czy Pabianice. Ale czy Zduńska Wola? Odpowiedź na to pytanie pozostawmy mieszkańcom. Niech ocenią działania włodarzy i wszelakich placówek, które miały i mają jakikolwiek związek z organizacją obchodów.

Dziś, w piątek (9 grudnia) w mieście, w którym w 1894 roku na świat przyszedł przyszły święty Rajmund Kolbe, Rok Kolbiański zostanie uroczyście zamknięty. Co do tej uroczystości (bez urazy dla szkoły muzycznej, dla której mam pełny szacunek) mam pewne wątpliwości.
Czasem myślę, a udzielają mi się te obawy i wątpliwości najczęściej w osiedlowym sklepie, że w tym naszym zduńskowolskim grajdole - co zauważają głównie zduńskowolanki - wyrzuca się publiczne pieniądze na wiele rzeczy (zastępców, doradców, urzędników), ale nie zawsze na to, na co naprawdę byłoby warto.
- Pani Ewo, a niech Pani napisze, że miasto brudne, śmierdzi na Sieradzkiej. Tabliczka na domu urodzin świętego napisana mazakiem. Kilkanaście tygodni temu dopiero odnowili tablicę przy plebani. Miasta nie było stać na te drobne wydatki? Znajomi przyjechali latem z Niemiec i znalazł stare sześciocyfrowe numery telefonów na tablicach. Czy to nie wstyd? Tu się urodził święty Maksymilian, a wychodzi na to, że jego sylwetka żyje tylko w sloganach. Bo dla nietutejszych on nie żyje, tak jakby zmarł bezpowrotnie w obozie - nie kryje żalu pani Teresa K. z osiedla 1000-lecia w Zduńskiej Woli. Nazwiska nie chce podać, bo jak mówi, ma dzieci, które pracują w urzędach. Nie chce im zaszkodzić.

Ale wracając do końcówki Roku Kolbiańskiego. Koncert wieńczący obchody odbędzie się w... sali kameralnej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia w Zduńskiej Woli (ciekawe dlaczego nie w sali ośrodka św. M.M. Kolbego?). Wierzę, że zmieszczą się w niej wszyscy, którzy chcieliby się tam znaleźć poza włodarzami, bo tych zapewne nie zabraknie.

W pierwszej części koncertu usłyszymy m.in. utwory Chopina i Bacha w wykonaniu solistów i duetów, natomiast w drugiej odsłonie wystąpi młoda utalentowana pianistka Dominika Kowalewska, która przy akompaniamencie zespołu smyczkowego ''Eufonico'' wykona utwory Mozarta.

Początek koncertu o 17. Wstęp ma być wolny. Ufam, że dla wszystkich chętnych.


Ewa Dobrowolska

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipySynku, jak mogłeś...

Matka strasznie beszta syna, który wybrał się do klubu ze striptizem.
- Jak mogłeś! To straszne, to obrzydliwe! Pewnie widziałeś tam rzeczy, których nie powinieneś zobaczyć!
- Tak. - odpowiada syn - Widziałem tam ojca!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u