Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Muzeum Projektu Pokoju Wojciecha Siudmaka powstanie w Wieluniu?

Muzeum Projektu Pokoju Wojciecha Siudmaka powstanie w Wieluniu?

wojtekWiele wskazuje na to, że w Wieluniu, rodzinnym mieście artysty powstanie Muzeum Projektu Pokoju Wojciecha Siudnmaka. Malarz rodem z Wielunia, mieszkający na stałe we Francji, chce przekazać swój dom rodzinny miastu. Wewnątrz znalazłyby się nie tylko prace z wczesnej młodości artysty, ale również historia powstania i realizacji Projektu Pokoju.

- Dla mnie to jest gest całkowicie naturalny - powiedział Wojciech Siudmak Radiu Ziemi Wieluńskiej. - Po prostu, jest zgodny z życzeniem rodziny. Rodzice byliby dumni z takiego gestu, bo zawsze wspierali to, co ja robiłem i zawsze działali społecznie. Postanowiłem zrobić muzeum, które będzie inne, bo ono będzie się łączyło z historią Projektu Pokoju. To znaczy, to wszystko, co ten projekt wnosi, a przede wszystkim to, że się rozprzestrzenia i broni imienia Wielunia. Moim celem jest pokazanie tego, co powinno przynieść społeczności Wielunia, bo są jak gdyby spadkobiercami tej smutnej historii, to znaczy szacunek na świecie. Poza tym chciałbym, myślę, że mi się to uda, przekazać to muzeum miastu, aby imię Wielunia nie przepadło, nie zostało zasypane kurzem obojętności i żeby przekazywało tę historię piękną, która niesie pokój innym pokoleniom.

(opr.KJB)

foto: http://www.siudmak.com/

Jak podaje WikipediA, Wojciech Siudmak, urodzony w 1942 roku w Wieluniu, jest uważany za głównego przedstawiciela realizmu fantastycznego w malarstwie, który łączy nadrealną wizję ze sztuką naturalistyczną i ma swoje korzenie w surrealizmie reprezentowanym przez S. Dalego i R. Magritte’a. Siudmaka łączy z Dali wirtuozeria w oddawaniu trójwymiarowego złudzenia przestrzeni, poczucie światła i cienia, perspektywy linearne i powietrzne. Ponadczasowa i głęboko indywidualna sztuka Siudmaka, daleka od teoretyzowania i mody, urzeka renesansową wirtuozerią i perfekcją oraz wykraczającą poza horyzonty wyobraźnią. Fascynuje bogactwem intelektualnym. Świat artysty jest jedyny w swoim rodzaju, pełen osobistej symboliki, fantastycznych postaci i konstrukcji opartych na dziwnych i nieoczekiwanych splotach myślowych. Rządzi w nim jego dewiza: Tylko marzenie może przekroczyć niepokonalne bariery.

Artysta jest często porównywany z Salvadorem Dali. Jest to pozorne podobieństwo bowiem u obu twórców odnajdujemy fascynacje tym samym źródłem inspiracji: sztuką Renesansu oraz Baroku. Siudmak podziwia i hołduje dziełom Giovanniego Bernini, Giovanniego B.Tiepolo, Hieronima Boscha, Giuseppe Arcimboldo, Michała Anioła. Fascynują go również malarze XIX wieku: Dominique Ingres, William Blake, Arnold Bocklin oraz surrealiści. Artysta nigdy nie odczuwał potrzeby przynależności do jakiejkolwiek formacji czy też nurtu. Ceni wolność i twórczą niezależność. Konsekwentnie podążając w obranym przez siebie kierunku, spełnia się twórczo w autentyzmie swej artystycznej wypowiedzi.

Uważa się za kontynuatora i spadkobiercę wielkiej tradycji sztuki fantastycznej. Pytany o inspiracje twierdzi, że fascynuje go Wszechświat i pytania jakie rodzi. Pasjonują go prace fizyków, astrofizyków, których uważa za swoistą awangardę naukową, artystyczną i estetyczną naszych czasów, bowiem dostarczają społeczeństwu nowego spojrzenia na Wszechświat. Artysta poszukuje piękna uniwersalnego opartego na wzorcach matematycznych i filozoficznych. Nie interesuje go pozorne piękno, lecz śladem starożytnych Greków intuicyjnie odczytuje je w matematycznych regułach harmonii kosmicznej i poglądach starożytnych wielkich myślicieli.

Jego dzieła są rozpowszechniane na całym świecie i wykorzystywane do plakatów muzycznych, spektakli teatralnych i filmowych. Stały się symbolami graficznymi tak prestiżowych imprez jak festiwale i przeglądy filmów w Cannes, Montrealu, Paryżu. Wielkie firmy wybrały jego obrazy i rzeźby, aby swój wizerunek, swe poszukiwania oraz osiągnięcia technologiczne wyrazić poprzez sztukę Wojciecha Siudmaka. Obrazy artysty pojawiają się od wielu lat na okładkach płyt i książek największych kolekcji literatury światowej we Francji, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. W Polsce znany jest czytelnikom miesięcznika Fantastyka, który przez wiele lat reprodukował jego prace a od 2004 r. miłośnikom twórczości Franka Herberta, Philipa. K. Dicka i Cervantesa, bowiem bibliofilskim wydaniom dzieł tych autorów, towarzyszą jego oryginalne, urzekające wysmakowanym pięknem rysunki.

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u