Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Wiąz - ozdoba zduńskowolskiego parku umiera

Wiąz - ozdoba zduńskowolskiego parku umiera

wiazparkWiąz rosnący tuż przy siedzibie Urzędu Stanu Cywilnego w Zduńskiej Woli umiera. Drzewo, które pamięta czasy założycieli miasta, rodu Złotnickich, ucierpiało podczas orkanu "Ksawery". Wichura złamała dorodny konar. Drzewo - pomnik przyrody - jest w bardzo złym stanie. Nie wiadomo też, czy dendrologom uda się je uratować?

 

"Ksawery" nie był pierwszym kataklizmem, który dał się "we znaki" wiązowi. W okresie międzywojennym w pień uderzył piorun. Spaliła się jego część, a nadwątlone drzewo trzeba było wzmocnić specjalnymi linami i podpórkami. Podczas orkanu te zabezpieczenia nie pomogły. Ogromny konar odpadł od głównego pnia. Do tego po dokładnych oględzinach po nawałnicy okazało się, że wiąz zaatakowały szkodniki. Zaatakowała go też grafioza. To choroba, która powoduje początkowo zamieranie gałęzi, a później całego drzewa. Zwalczanie choroby jest trudne. Zasadnicze znaczenie w zapobieganiu jej rozprzestrzeniania się ma zwalczanie ogłodków roznoszących tę chorobę. W przypadku wiązów zabytkowych możliwe jest leczenie z użyciem środków chemicznych. Ale opryski na grzyby powodujące grafiozę stosuje się dopiero w marcu. I są one kosztowne.

Temat wiązu, z którym związana jest też legenda, jakoby w jego cieniu przesiadywał Napoleon w drodze na Rosję, ma się pojawić na najbliższej sesji Rady Miasta 27 października. Radni bowiem po zapoznaniu się z ekspertyzą dendrologiczną zadecydują, czy w budżecie miasta znajdą się pieniądze na ratowanie wiązu. Jeśli nie, drzewo zdobić będzie wejście do parku Złotnickiego jeszcze góra przez dwa, może trzy lata... Wiek zduńskowolskiego wiązu szacowany jest na 300-350 lat. Według pomiaru z 2014 roku obwód pnia wynosił 5,4 metra, choć w 1997 roku był o 90 cm większy. Jednak wtedy podczas burzy odłamał się jeden z konarów i fragment pnia.

Jack

Fot. Andrzej Brodzki, Jack

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyNie jest dobrze...

Nauczyciel tuż przed oddaniem uczniom prac ze sprawdzianem z matematyki mówi do uczniów:
- Opowiem wam teraz anegdotę, którą przywołuję często w takiej sytuacji. Otóż w czasach PRL-u była stosowana, jak może wiecie, dość ścisła cenzura. Zdarzyło się, że pewnej wsi chciał dać koncert zespół o zaskakującej nazwie "Przejebane".
Niestety, źle by to wyglądało na plakatach, więc w obawie przed cenzurą sprytny sołtys tejże wsi postanowił zmienić nazwę zespołu na "Nie Jest Dobrze". Historia skończyła się happy endem. Zespół się zgodził, koncert był udany. A teraz przechodzimy do głównego powodu, dla którego to słyszycie. Moi drodzy, sprawdziłem wasze prace. Nie jest dobrze...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u