Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Są prokuratorskie zarzuty wobec prezydenta Zduńskiej Woli. Piotr Niedźwiecki odniósł się do sprawy

Są prokuratorskie zarzuty wobec prezydenta Zduńskiej Woli. Piotr Niedźwiecki odniósł się do sprawy

niedxwieckiProkuratura Okręgowa w Piotrkowie Trybunalskim w poniedziałek 15 stycznia postawiła zarzuty prezydentowi Zduńskiej Woli Piotrowi Niedźwieckiemu. Chodzi o sprawę rzekomego złamania prawa przez prezydenta, poprzez przekroczenia uprawnień i popełnienie nadużyć w obsadzaniu funkcji prezesa w spółkach miasta (http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/7679-prokuratura-bdzie-bada-spraw-prezydenta-zduskiej-woli-do-koca-marca-2018-roku#comments).

 

Śledztwo w tej sprawie trwało od grudnia 2016 roku (http://www.siewie.tv/artykuly/aktualnosci/6174-zatrudnienie-grzegorza-szmyta-pod-lup-askiej-prokuratury; http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/5864-grzegorz-szmyt-i-prezydent-piotr-niedwiecki-zamali-prawo-radni-powiadomili-o-tym-wojewod-a-ten-prokuratur; http://www.siewie.tv/artykuly/aktualnosci/6832-prokuratura-w-piotrkowie-i-cb-maj-ustali-zakres-przewinie-prezydenta-piotra-niedwieckiego-do-koca-czerwca).

Dotyczyło lat 2011-2016 i prowadzone było o czyn z art. 321 par. 1 KK. Chodziło w nim m.in. o to, że Piotr Niedźwiecki jako prezydent miasta, a zarazem Jednoosobowe Zgromadzenie Wspólników miejskich spółek powierzył swego czasu jednej osobie funkcje prezesa w trzech spółkach. Mowa o Grzegorzu Szmycie, który w jednym czasie kierował: Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji, Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji oraz zlikwidowanym w ubiegłym roku Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji Relaks. Do tego Szmyt będąc prezesem wspomnianych spółek w swoim oświadczeniu majątkowym oznajmił, że prowadził także działalność gospodarczą w rodzinnej spółce. Tym samym naruszył zapisy tzw. ustawy antykorupcyjnej. Zdaniem prokuratury podejrzanym w tej sprawie jest właśnie prezydent Zduńskiej Woli. Ten czuje się niewinny i zarzuty odpiera. Postanowił się do nich także dość obszernie odnieść. Specjalne oświadczenie opublikował na Stronie Urzędu Miasta Zduńska Wola oraz na swojej oficjalnej stronie na FB. Czytamy w nim (zachowano pisownię oryginalną - przyp. siewie.tv):

"Od półtora roku, od zakończenia koalicji i odwołaniu prezydenta Czesława Rybki stałem się wrogiem publicznym nr jeden PiS w Zduńskiej Woli. Natychmiast spotkały mnie z tego powodu liczne szykany. Radni obniżyli mi pensję, zablokowali, ze stratą dla mieszkańców, wszystkie prezydenckie inicjatywy, łącznie z budową mieszkań. Dzisiaj znalazłem się w doborowym towarzystwie prezydentów Lublina, Zamościa i pani prezydent Łodzi, którzy zostali wzięci na celownik prokuratury. Sprawa nie ma charakteru korupcyjnego, była wielokrotnie opisywana już przez media i wyjaśniana. Związana jest z formalnym nadzorem nad spółkami i sięga kilka lat wstecz. Od tego czasu w urzędzie przeprowadzono kilkanaście kontroli, sprawa nie budziła podejrzeń w okresie kiedy pozostawałem w koalicji z PIS. Czuję się całkowicie niewinny, nie zrobiłem nic złego. Ani miasto, ani żadna ze spółek nie poniosła jakiejkolwiek szkody. Chcę Państwa zapewnić, że urząd będzie funkcjonował normalnie, moje kompetencje nie są w żaden sposób ograniczone. Nie mam jednak wątpliwości, że sprawa będzie politycznie wykorzystywana. PiS wykorzystując wszystkie możliwe środki, będzie dążyć do wyeliminowania prezydentów i burmistrzów w miastach, w których nie są w stanie wygrać wyborów w normalny sposób. Dlatego apeluję do wszystkich Państwa o zaufanie. Znacie mnie państwo od wielu lat. Wiecie, że nigdy nie zrobiłem nic złego, nigdy nie naruszyłem prawa. Piotr Niedźwiecki, prezydent Zduńskiej Woli." (https://www.facebook.com/niedzwiecki.piotr/photos/a.1392913267395244.1073741828.
1383261648360406/1796174563735777/?type=3&theater
).

Oficjalne stanowisko Prokuratury Okręgowej ma być znane jeszcze w tym tygodniu. Na razie o postawieniu zarzutów Piotr Niedźwiecki poinformował podczas konferencji prasowej.

KaMi S

Artykuł 231 KK mówi: § 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. § 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. § 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa nieumyślnie i wyrządza istotną szkodę, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. § 4. Przepisu § 2 nie stosuje się, jeżeli czyn wyczerpuje znamiona czynu zabronionego określonego w art. 228 łapownictwo pełniącego funkcję publiczną.

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyTakie tam gadki przy ognisku...

Siedzi sobie Puchatek przy ognisku i zajada pieczyste.
Widzi go Tygrysek i postanawia się przyłączyć.
Po kilku piwach i kawałkach pieczystego, Tygrysek z żalem mówi do Puchatka:
- Wiesz Puchatku, ale Prosiaczka to nie bardzo lubię.
- Jak ci nie smakuje, to nie jedz - odparł Kubuś Puchatek.

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u