Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Koncert karnawałowy nauczycieli PSM w Sieradzu

Koncert karnawałowy nauczycieli PSM w Sieradzu

22W sobotni wieczór 27 bm. po raz pierwszy na scenie Sali Koncertowej PSM I st. w Sieradzu, ale już po raz dwudziesty pierwszy zagrali dla mieszkańców Sieradza nauczyciele szkoły muzycznej.

 

W latach ubiegłych koncerty odbywały się w Teatrze Miejskim lub w zabytkowych wnętrzach dworu Walewskich w Tubądzinie. Pomysłodawcą Karnawałowego Koncertu nauczycieli sieradzkiej szkoły był jej założyciel, jak zwykło się mawiać w szkole, Ojciec Dyrektor – Eugeniusz Sej. W tegorocznym koncercie wzięli udział prawie wszyscy nauczyciele, a obok nich wystąpili również absolwenci sieradzkiej PSM oraz zaproszeni goście. Koncert odbywał się (zupełnie przypadkowo) w 262 rocznicę urodzin Wolfganga Amadeusza Mozarta. Muzycy tym samym złożyli hołd temu wielkiemu kompozytorowi. W tym dniu swoje urodziny obchodził również jeden z wykonawców. Przebiegający w radosnym nastroju, pełen energii koncert rozpoczął rozszerzony do septetu kwintet fortepianowy. W ich wykonaniu usłyszeliśmy znany Ragtime Scotta Joplina „Cleopha” ( Ewa Pławska, Małgorzata Twardowska – Fronczak, Jolanta Jaros, Monika Wrzesińska, Krzysztof Łatwiński, Katarzyna Michaluk, Izabela Rudzka). Potem było już bardziej energetycznie - „Prawy do lewego”( Ewa Pławska, Małgorzata Twardowska – Fronczak, Jolanta Jaros, Monika Wrzesińska, Krzysztof Łatwiński, Katarzyna Michaluk), po czym publiczność została porwana w podróż po basenie Morza Śródziemnego – usłyszeliśmy Sholem – alekhem, rov Feidman! (Jacek Kaleta – klarnet, Katarzyna Antoniak - fortepian), „Brehme” Hermosy (Sylvia Csefalvayova – akordeon, Marek Matuszczak - fortepian). Za sprawą utworów Piazzolii i Galliano („Tango pour Claude” Richarda Galliano – Sylvia Csefalvayowa, Marcin Wieczorek, Jakub Toboła, Emil Jarząb, Przemysław Pawlak, Sławomir Cieślak) powędrowaliśmy do Ameryki Południowej, aby na koniec wylądować w Stanach Zjednoczonych przy dźwiękach „Count Bubba” Gordona Goodwina ( Jacek Kaleta – saksofon, Damian Michaluk – trąbka, Emil Jarząb – gitara basowa, Dominika Wojnowicz – gitara, Paweł Krasiński – perkusja). Ale zanim zabrzmiał standard jazzowy, muzycy swojskim „Sto lat” przy wokalnym udziale publiczności, złożyli urodzinowe życzenia Emilowi Jarząbowi, absolwentowi naszej szkoły,na co dzień inżynierowi, multiinstrumentaliście, który od wielu lat wspomaga karnawałowe występy sieradzkich nauczycieli.

Program koncertu był bardziej obszerny. Uzupełniły go kompozycje Sebastiana Yradiera - „Gołąb” w wykonaniu gościa – sopranistki Pauliny Gocałek. Damian Michaluk przy akompaniamencie Marka Matuszczaka wykonali „Fantazję” J. E. Barata, oryginalną kompozycję Romualda Erenca - „Empty Nest” zagrana przez trio Romuald Erenc – gitara, Krzysztof Łatwiński – wiolonczela i Marek Matuszczak – fortepian. Występy muzyków uzupełnił taniec Marii Sznyk, a połączenie stylów barokowego z jazzem zafundowali melomanom Ewa Pławska – skrzypce, Krzysztof Łatwiński – wiolonczela i Ewa Wlazło – fortepian wykonując znakomicie „Suitę” C. Bollinga.
Dech w piersiach zaparło wykonanie „Marimba musik” Eckhard`a Kopeztki`ego przez Pawła Krasińskiego z towarzyszeniem absolwentów naszej szkoły – Amelii Sobanek i Patryka Boczkowskiego.
W zupełnie inny świat przeniósł słuchaczy zespół wykonujący „Milonga del Angel” Astora Piazzolli. To nastrojowe tango wykonał zespół w składzie Ewa Pławska – skrzypce, Dariusz Wlazło – akordeon, Małgorzata Łacwik – gitara i Ewa Wlazło – fortepian. „Kankana” z „Orfeusza w piekle” Offenbacha zagrał na fortepianie na 4 ręce duet Izabela Rudzka i Ewa Wlazło, a „Duet kwiatów” L. Delibesa wykonały goszczące w naszej szkole wokalistki Paulina Gocałek i Paulina Szymańska.
Koncert prowadzili Izabela Rudzka i Eugeniusz Sej. Wielkie podziękowania należą się również panom obsługującym scenę, którymi kierował nauczyciel gitary Adam Czyżak. Dochód ze sprzedaży cegiełek będzie przeznaczony na zakup małych, lutniczych skrzypiec.

Sławomir Cieślak

Foto: PSM w Sieradzu

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyDziadek przestał chrapać...

Zakłopotany syn zwraca się do ojca:
- Mam dwie wiadomości...
- Pewnie dobrą i złą?
- ...tak jakby, ale dwie w jednej...
- Jak to?! - Ano, dziadek przestał chrapać...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u