Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Zduńska Wola, Wieluń a nawet Sieradz w gronie 122 miast, którym grozi marginalizacja i zjawiska kryzysowe

Zduńska Wola, Wieluń a nawet Sieradz w gronie 122 miast, którym grozi marginalizacja i zjawiska kryzysowe

zduniadronaAż się wierzyć nie chce! Jak podaje Serwis Samorządowy PAP, niemal połowie z 255 średnich miast w Polsce grozi marginalizacja i zjawiska kryzysowe. Tak przynajmniej wynika z analiz Polskiej Akademii Nauk (Wiecej na: http://samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/176441/Upadek-miast--PAN-122-miastom-w-Polsce-grozi-zapasc-spoleczno-gospodarcza ). Analizę wykonał Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN.

W gronie 122 miast tracących znacznie w ostatnich latach funkcje społeczno-gospodarcze znalazła się m.in. Zduńska Wola (pozycja 109, liczba mieszkańców: 43,3 tys., nasilenie problemów gospodarczo-społecznych w skali od 1 do 100 - 69), Wieluń (poz. 95, liczba mieszkańców 23.3 tys., nasilenie problemów gospodarczo-społecznych - 64 ) oraz Sieradz (poz. 43, liczba mieszkańców 43,1 tys., nasilenie problemów gospodarczo-społecznych - 59). Zdaniem naukowców miastom z tej niechlubnej listy, jeśli nie podejmą szybko działań prospołecznych i progospodarczych, grozi brak perspektyw i większe wyludnienie. Młodzi ludzie je opuszczą, a w dalszej perspektywie będą to miasta seniorów! Średnie miasta w ekspertyzie PAN zostały zdefiniowane jako miejscowości poniżej stolicy województwa i powyżej 20 tys. mieszkańców (powyżej 15 tys., jeśli było to miasto powiatowe).

W ekspertyzie PAN wskazano między innymi na problemy rozwojowe tych miast. A dotyczą one m.in. drastycznego spadku liczby ludności, zwłaszcza wśród osób młodych i lepiej wykształconych. Towarzyszą temu narastające problemy społeczne; atrofia, rozpad więzi społecznych, a także patologie. Zachwianie równowagi na rynku pracy, czy też ich brak w miejscu zamieszkania powoduje nadmierne dojazdy w celach zarobkowych do większych miejscowości, na przykład do stolic województw, które czasami są dodatkowo utrudnione z uwagi na peryferyjność tych miejscowości.

Jak wyjaśnia autor analizy prof. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, niezależnie od metody i przyjętych wskaźników, a tych stosowano nawet kilkanaście, trzon miast, w których występują niekorzystne tendencje, zawsze był ten sam. - Najważniejsze wyzwanie rozwojowe Polski niewątpliwie związane jest z demografią. Stąd też, ze względu na duże prawdopodobieństwo wyludnienia się, skrajnie zła pozycja takich miast jak na przykład Prudnik – podkreślił. Analiza Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN powstała na potrzeby rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zapowiedziano w niej pakiet działań dla średnich miast, który ma pomóc odwrócić niekorzystne tendencje. Ministerstwo Rozwoju planuje przeznaczyć na wsparcie średnich miast w najbliższych latach ponad 2,5 mld zł, skupiając się szczególnie na 122 ośrodkach zidentyfikowanych przez PAN.

W krajowych programach operacyjnych, którymi zarządza minister rozwoju, przewidziano preferencje dla miast średnich, m.in. poprzez dedykowane nabory. Możliwe jest też zdobycie kapitału na wkład własny do projektów finansowanych ze środków unijnych. Resort chce również stymulować lokalizację nowych inwestycji prywatnych na terenie średnich miast poprzez preferencyjne warunki pomocy publicznej dla inwestorów.

Pełna lista 122 miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze: --> http://samorzad.pap.pl/depesze/redakcyjne.praca.akty/176437/122-miast-srednich-tracacych-funkcje-spoleczno-gospodarcze druk poleć znajomemu

KaMi S

Fot. https://www.facebook.com/search/top/?q=miasto%20z%20drona

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyWspominki myśliwych

W parku na ławce siedzą dwaj starsi panowie i rozmawiają:
- Miał pan w młodości jakieś hobby? - pyta jeden z nich.
- O, niejedno! Ale najważniejsze to kobiety i polowanie.
- A na co pan polował?
- Na kobiety, szanowny kolego, na kobiety...!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u