Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Mieszkańcy gminy Złoczew protestują przeciw budowie biogazowni w Starej Hucie

Mieszkańcy gminy Złoczew protestują przeciw budowie biogazowni w Starej Hucie

protestNa jutro na godzinę 10 mieszkańcy gminy Złoczew, którzy nie zgadzają się na budowę biogazowni rolniczej w okolicach Starej Huty. Będą protestować, ponieważ są przekonani, że inwestycja ta nie przyniesie im nic dobrego. Boją się zanieczyszczeń środowiska naturalnego. Uważają, że to ważne zamierzenie inwestycyjne nie było dostatecznie konsultowane z mieszkańcami gminy.

 

Dlatego skierowali pismo do władz miasta i gminy, które złożyli wczoraj na ręce burmistrz Złoczewa, Jadwigi Sobańskiej. Oto treść tego pisma: ,,W związku z planowanym przedsięwzięciem pod nazwą "Kompleksowa budowa biogazowni rolniczej do otrzymywania biogazu na drodze fermentacji metanowej oraz urządzeń przetwarzających biogaz na prąd elektryczny i ciepło w sposób skojarzony w kogeneratorach o łącznej mocy maksymalnej do około 1,0 MW" (zlokalizowana na działkach nr ewid. 85 i 86 obręb Lesiak Stara Huta Złoczew), jako mieszkańcy Złoczewa zgłaszamy kategoryczny sprzeciw.
Zamierzona inwestycja kwalifikowana jest do grupy przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Uważamy, że:
- tego typu projekt powinien być rzetelnie opisany w Biuletynie Informacji Publicznej, a tymczasem wszelkie działania utrzymywane są, przynajmniej od kwietnia bieżącego roku, w wielkiej tajemnicy przed społeczeństwem;
- lokalizacja inwestycji zaplanowana jest w miejscu całkowicie nie do przyjęcia:
• przy budynkach mieszkalnych;
• w zbyt małej odległości od ujęcia wody (niektórzy mieszkańcy korzystają jeszcze z własnych studni, ponieważ gmina nie doprowadziła im wody bieżącej, ponadto w pobliżu przyszłej biogazowni znajduje się zarybiony staw, który jest też miejscem rekreacji wielu mieszkańców gminy);
- inwestycja narusza interes osób trzecich (smród, fetor);
- przedsięwzięcie zagraża atrakcyjności regionu, powodując jego degradację i niwecząc wcześniejsze plany zagospodarowania przestrzennego.

Poza tym zaplanowana inwestycja jest związana ze zwiększonym natężeniem ruchu ciężarówek dowożących niewiadomego pochodzenia surowiec, co może mieć wpływ na całodobowe zwiększenie hałasu, bezpieczeństwo na drodze, dewastację i tak już zniszczonych dróg. Nadmienić należy, że na Starej Hucie nie ma chodnika, a ulica Wieluńska (doprowadzająca do węzła S-8) pozbawiona jest nawet pobocza. Stan obecnych dróg w Złoczewie w ogóle wymaga kompleksowej modernizacji, o co niejednokrotnie wnioskowali już jego mieszkańcy i jak dotąd bez odzewu ze strony władz lokalnych. Złoczewianie obawiają się nie tylko smrodu, ale także wszelkiego rodzaju robactwa, a nawet szczurów. Ponadto obawy związane są również z niewłaściwą gospodarką ściekami, które mogą być wypuszczane do pobliskiego kanału. Przeraża nas ogrom smrodu, obornika, odpadów, gnojowicy, które będą przewożone do biogazowni, czy niebezpieczeństwo zanieczyszczenia powietrza metanem. Wydaje się, że inwestycja może mieć zły wpływ na zdrowie mieszkańców, przyczyniając się do wzrostu odsetka chorób nowotworowych, chorób o podłożu alergicznym i wad wrodzonych. W związku z powyższym wnioskujemy o wstrzymanie wszelkich procedur w tym zakresie. Ta wyjątkowo niekorzystna inwestycja budzi obawy o nasze zdrowie i życie oraz o przyszłość naszych dzieci i wnucząt.'' Tej treści pismo do władz miasta i gminy oraz z powiadomieniem radnych Rady Powiatu Sieradzkiego, podpisało 210 mieszkańców gminy Złoczew.

(opr. KJB)

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyTakie tam gadki przy ognisku...

Siedzi sobie Puchatek przy ognisku i zajada pieczyste.
Widzi go Tygrysek i postanawia się przyłączyć.
Po kilku piwach i kawałkach pieczystego, Tygrysek z żalem mówi do Puchatka:
- Wiesz Puchatku, ale Prosiaczka to nie bardzo lubię.
- Jak ci nie smakuje, to nie jedz - odparł Kubuś Puchatek.

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u