Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Wieluń włączył się w Narodowe Czytanie "Pana Tadeusza"

Wieluń włączył się w Narodowe Czytanie "Pana Tadeusza"

ksiazka200 lat po tym, jak Podkomorzy miał wraz z Zosią poprowadzić poloneza, poemat Adama Mickiewicza "Pan Tadeusz" zostanie przeczytany na głos w 32 polskich miastach, w tym także w Wieluniu, jedynym poza Łodzią miastem w naszym województwie. Już w najbliższą sobotę, 8 września.

 

Akcję "Narodowe czytanie "Pana Tadeusza" zainauguruje oficjalnie w stołecznym Ogrodzie Saskim prezydent Bronisław Komorowski. Później prezydenta zastąpią znani aktorzy, którzy będą czytali po jednej księdze "Pana Tadeusza". W wydarzeniu wezmą udział m.in. Andrzej Seweryn, Andrzej Chyra, Krystyna Janda, Sonia Bohosiewicz i Jerzy Trela. Czytaniu będą towarzyszyły utwory Chopina, wykonywane przez Janusza Olejniczaka, Andrzeja Jagodzińskiego, Joannę Ławrynowicz oraz Pawła Wakarecego. Impreza zakończy się o w pół do pierwszej w nocy. Mija 200 lat od momentu, w którym toczy się akcja "Pana Tadeusza". W Narodowe Czytanie "Pana Tadeusza" włączyła się gmina Wieluń. Na skwerze przed biblioteką wieluńskie czytanie rozpocznie się już od godz. 15.
Biblioteka przy Narutowicza jest koordynatorem tej ogólnopolskiej akcji, którą wpiera wieluński magistrat. Epopeję czytać będą zaproszeni goście oraz wielunianie, którzy przybędą na spotkanie. Jego zwieńczeniem o godz. 17.00 będzie epilog w wykonaniu burmistrza Janusza Antczaka. Będą też muzyczne niespodzianki. Cały czas w tle będzie się przewijał "Polonez" z "Pana Tadeusza". Usłyszeć będzie można skrzypcowe wykonanie tego utworu. Zagra Eryka Rzepka. Bibliotekarze przygotowali także test dla uczestników, sprawdzający wiedzę z "Pana Tadeusza". Oczywiście z nagrodami. Lektorzy ubrani będą w stroje z epoki Mickiewicza, a charakteru czytania mają nadać specjalne rekwizyty. O godz. 15 czytanie "Pana Tadeusza" rozpocznie się także we wszystkich szkołach prowadzonych przez gminę Wieluń, czyli trzech gimnazjach i dziewięciu podstawówkach.
Organizatorami wydarzenia są Narodowe Centrum Kultury, Stołeczna Estrada i Kancelaria Prezydenta RP. - Pan prezydent Komorowski postanowił zainicjować tę ogólnopolską akcję i poprosił Narodowe Centrum Kultury o zorganizowanie warszawskiej edycji. Wszystkie miasta biorące udział w projekcie będą organizowały swoje czytania lokalnie. Wezmą w nich udział prezydenci tych miast, władze lokalne, szkoły, harcerze, wolontariusze. W każdym miejscu będzie to miało inny wymiar - zapowiada Kazimierz Monkiewicz, zastępca dyrektora ds. rozwoju kultury w NCK. - W różnych miastach ciągle trwają rozmowy na temat dokładnego programu wydarzenia. Znani aktorzy na pewno pojawiają się w Krakowie - dodał.
Osoby, które przyjdą do Ogrodu Saskiego z własnymi egzemplarzami "Pana Tadeusza", otrzymają na pamiątkę specjalne certyfikaty z przesłaniem prezydenta.
Poza Warszawą i Wieluniem w projekcie "Narodowego czytania Pana Tadeusza" równolegle weźmie udział 31 innych polskich miast. Będą to: Biała Podlaska, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Częstochowa, Elbląg, Gorzów Wielkopolski, Jelenia Góra, Kalisz, Kazimierz, Kielce, Koszalin, Kraków, Łódź, Malbork, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Przemyśl, Radom, Rzeszów, Sandomierz, Słupsk, Sopot, Szczecin, Tarnów, Toruń, Wałbrzych, Włocławek, Wrocław i Zakopane. "Narodowe czytanie Pana Tadeusza" organizowane jest z okazji dwusetnej rocznicy wydarzeń opisanych w dziele Adama Mickiewicza.

Ewa Dobrowolska

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u