Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Piwo będzie się lało strumieniami. Na I Zduńskowolskiej Biesiadzie

Piwo będzie się lało strumieniami. Na I Zduńskowolskiej Biesiadzie

browarW 120. rocznicę założenia przez Zenona Anstadta Browaru Staropolskiego Zduńska Wola zamieni się w stolicę piwnej rozrywki. A to już w najbliższą sobotę, 15 września. Tym samym Zduńska Wola zostanie wpisana na listę miast, które organizację podobnych wydarzeń wzięły na swoje barki. Miesiąc temu biesiada piwna w Piotrkowie Trybunalskim zgromadziła tysiące amatorów złotego trunku.

 

Jak informuje na swojej stronie bractwopiwne.pl, w programie I Biesiady Piwnej w Zduńskiej Woli będą imprezy i wszystko, czego potrzebują piwosze i nie tylko: koncerty (m.in. grupy z Miejskiego Domu Kultury, zespół Thrudy i tancerze ognia), występy artystyczne, degustacje, pokaz warzenia piwa i wiele, wiele innych atrakcji.
Biesiada to także okazja uczczenia 120-lecia Browaru Staropolskiego w Zduńskiej Woli. Imprezę, pierwszą taką w mieście współorganizują: Browar Staropolski, Urząd Miasta Zduńskiej Woli, Muzeum Miasta Zduńskiej Woli i Miejski Dom Kultury.
Biesiada Zduńskowolska „120 rocznica założenia browaru” trwać będzie od godz. 14 do 22.
Imprezy związane z Biesiadą odbywać się będą na terenie Browaru Staropolskiego i przyległego do niego Parku Miejskiego.
To wstępne informacje przygotowane przez Urząd Miasta Zduńskiej Woli i uzyskane w Browarze Staropolskim.

Trochę historii zduńskowolskiego browaru...

Browar Staropolski został założony pod nazwą Browar Parowy Zenona Anstadta w 1892 roku. Jego pierwszy właściciel należał do znanej łódzkiej rodziny piwowarów (o założycielu browaru pisaliśmy przed rokiem na siewie.tv: http://www.siewie.tv/artykuly/aktualnosci/250-aequat-omnes-cinis-czyli-wszystkich-zrownuje-proch). W 1951 roku browar został upaństwowiony i włączony w skład Łódzkich Zakładów Piwowarskich. Browar zmodernizowano i zwiększono jego moce produkcyjne do 150 tysięcy hektolitrów piwa rocznie. W
2008 roku Browar został przejęty przez rodzinę Strzelińskich, którzy kontynuowali produkcję piwa w Zduńskiej Woli. Marka STAROPOLSKIE nie zniknęła z krajowego rynku, wręcz przeciwnie, ma wciąż przed sobą wspaniałe perspektywy rozwoju, które zawdzięcza doświadczeniu obecnych właścicieli. Ważną informacją jest fakt, że Browar Staropolski, jako jeden z niewielu warzy piwo metodą tradycyjną (fermentacja otwarta) .
O historii, sposobach warzenia, kulturze picia i rodzajach, można mówić w nieskończoność. Browary Staropolskie otworzą w sobotę swoje podwoje dla mieszkańców, a smakoszy złotego trunku czeka jednodniowa uczta.
Podczas trwania imprezy będzie możliwość zapoznania się z historią Browaru, a także zobaczenia procesu produkcji (Informacja Urzędu Miasta). Więcej o browarze na: http://www.browarstaropolski.pl/index.php?strona=filmy.

Program Biesiady Zduńskowolskiej (wstępny):

14:00 - występy zespołów przygotowane przez MDK, m.in. pokaz tancerzy ognia;
15:00-17:00 - pokaz warzenia piwa - Piwiarnia Żywiecka;
17:00 - Biesiada Bawarska;
W międzyczasie zwiedzanie Browaru Staropolskiego w małych grupach. Równolegle w Muzeum Historii Miasta (ul. Złotnickiego 7) prezentowana jest wystawa związana z historią browaru. Archiwalne zdjęcia browaru w Zduńskiej Woli, pokazywane na tej wystawie, wyświetlane mają być także na telebimie - na scenie i między parasolami i stolikami w trakcie Biesiady.

Ewa Dobrowolska

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyKiedy przychodzi Matka Boska...

Na religii dzieci uczą się o Matce Boskiej.
- A do mojej mamy Matka Boska często przychodzi w nocy - chwali się Stasiu.
- Jak to możliwe? - pyta katechetka.
- Jak idziemy spać i gasimy światło, to po jakimś czasie mama woła: O Matko Boska, znowu ty?

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u