Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Felietony PROJEKT Z MALEZJI ZWYCIĘZCĄ W II ETAPIE KONKURSU FUTURE NOW

PROJEKT Z MALEZJI ZWYCIĘZCĄ W II ETAPIE KONKURSU FUTURE NOW

2tubW drugiej odsłonie konkursu Future NOW triumfowały projekty spoza europejskiego kręgu kulturowego – Malezji, Brazyli i Iranu. Jednak wśród wyróżnionych prac znalazły się także dwie laureatki z Polski. Konkurs jest częścią Tubądzin Design Awards, a partnerami tegorocznej edycji są firmy Grohe, AQForm, Terma i CAD Projekt K&A.

 

W drugim etapie konkursu Future NOW jury czekało na projekty od 21 sierpnia do 31 października. Ta nowa kategoria konkursowa w międzynarodowym konkursie Tubądzin Design Awards powstała jako spontaniczna odpowiedź na pandemiczną rzeczywistość i wyzwania, z którymi zmuszona jest się mierzyć architektura już dzisiaj. Future NOW dołączyło do dotychczasowych kategorii TDA - Young Power, Everyday Design oraz Unlimited Architecture, stawiając przed architektami, projektantami i studentami kierunków związanych ze wzornictwem zadanie zaprojektowania rozwiązań dla przyszłości, która dzieje się na naszych oczach.
Sytuacja pandemiczna, w której na kilka tygodni wszyscy zostali unieruchomieni w domach spowodowała, że przestrzenie przeznaczone na co dzień do życia prywatnego zaczęły nabierać zupełnie nowych funkcji. Jury szukało projektów, które przedstawią rozwiązania projektowe oddające mobilność pomiędzy pracą a życiem prywatnym i posiadające możliwości szybkiej adaptacji do bieżących potrzeb ich użytkowników.
W drugim etapie konkursu, podobnie jak w pierwszym, liczba i rozmach nadesłanych prac zaskoczyły organizatorów. Przysłane prace konkursowe z 45 krajów spoza Europy. Ich autorzy zaproponowali projekty uwzględniające potrzeby lokalnej społeczności i tym samym zaproponowali nowe, ożywcze myślenie o architekturze i wzornictwie.
Tubądzin Design Awards to jeden z najbardziej cenionych międzynarodowych konkursów dla architektów. W tegorocznej edycji do organizatorów konkursu spłynęły 887 projektów pozytywnie zweryfikowanych, a do społeczności TDA dołączyli już przedstawiciele 83 krajów. W II etapie Future NOW jury postanowiło przyznać nagrodę główną oraz pięć równorzędnych wyróżnień. Zwycięski projekt pochodzi z Malezji i jest autorstwa Yi Yang Chai. Autor projektu postanowił przyjrzeć się opuszczonym rzędom kamienic, szpecącym obecnie malezyjskie miasteczka, a kiedyś tętniącym życiem. Jeszcze nie tak dawno zamieszkiwane przez lokalną społeczność, ze sklepikami i rodzinnymi biznesami stanowią spuściznę historyczną kraju, przypominającą o postkolonialnej architekturze tego rejonu, są symbolem zbiorowej pamięci. Twórca projektu, w swoim projekcie pt. „Journey between the walls” postanowił odpowiedzieć na pytanie: „A gdyby tak nadać tym pustostanom drugie życie, a nie tylko czekać aż poddane zostaną konserwacji?”

1tub
Odpowiedź na to pytanie Yi Yang Chai dał w swojej pracy. Dzięki temu, że Malezja znajduje się w strefie klimatycznej obdarzonej piękną słoneczną pogodą, za główny element swojego projektu nagrodzony autor wybrał światło. Poprzez przeprojektowanie istniejących struktur budynków i interwencję naturalnego oświetlenia dziennego, architekt dał tej przestrzeni i pustostanom drugie życie. W nowym kształcie mogą stać się one zarówno muzeum dokumentującym wspomnienia lokalnej społeczności, jak i galerią, miejscem warsztatów i wydarzeń kulturalnych, małymi sklepikami, kawiarniami, kinami czy biblioteką.

2tub
Z kolei pięć wyróżnień przypadło projektom z trzech różnych kulturowo krajów. Otrzymali je (w kolejności alfabetycznej):
- Morteza Adib (Iran) za projekt przestrzeni parkowej, w której, poprzez proste rozwiązania architektoniczne – schody, mury, amfiteatr, deptaki wkomponowane w zieleń zaistnieć mogą zarówno miejsca do wypoczynku, prezentacji kultury, aktywności sportowych, czytelniczych i konsumpcyjnych.

3tub
- Abdolrahman Kadkohodasalei (Iran) za projekt pt. „Bridge House”, który jest propozycją budowlaną na czasy pandemii. Z jednej strony coraz więcej osób opuszcza miasta by zamieszkać blisko natury, z drugiej inwazja człowieka w środowisku zagraża ekosystemowi. Dom-most jest propozycją, która spełnia wszelkie wymogi mieszkalne, czy też przestrzeni komercyjnej, w minimalnym stopniu ingerując w przyrodę.

4tub
- Julia Kuśmierz (Polska) za projekt pt. „Mój azyl. Moja przestrzeń”. Projektantka zaproponowała przestrzeń, która spełnia zarówno funkcję mieszkania, jak i biura dla architekta.

5tub
- Elżbieta Szymańska (Polska) za projekt bryły architektonicznej spełniającej wiele funkcji – projektantka zaprojektowała budynek będący kontynuacją miejskiej przestrzeni publicznej, w formie spiętrzonych, otwartych tarasów. Obiekt mieści w sobie zarówno biura jak i przestrzeń kreatywnego rzemiosła, miejsce projektów społecznych itd.

6tub
- Leonardo Zanatta (Brazylia) za projekt „Urban Skin Experiment” – za stworzenie urządzenia technicznego w przestrzeni miasta, które wpisuje się w ideę bioniki i światową dyskusję o tym jak interakcje pomiędzy organizmami żywymi i technologią mogą pomóc rozwiązać wielkie problemy ekologii i środowiska w miastach. Projekt stwarza przestrzeń, w której m.in. złagodzony zostaje efekt cieplarniany, ludzie poruszają się bez samochodów, wegetacja roślin następuje syntetycznie, bez użycia świeżej wody, następuje absorbcja CO2 i zredukowany poziom energii, którą zużywa klimatyzacja.

7tub
Zwycięzca konkursu w kategorii Future NOW zdobywa nagrodę pieniężną w wysokości 1000 euro, wywiad na łamach magazynów White Mad, PRIMA Interior (Ukraina) oraz nagrody specjalne od Grupy Tubądzin. W całym konkursie, oprócz niezwykle atrakcyjnej nagrody głównej (wyjazd do Abu Dhabi lub wycieczka na Islandię), na uczestników czekają wartościowe vouchery od Partnerów konkursu, takich jak firma Grohe, Terma, AQForm i CAD Projekt K&A. Szczegóły można znaleźć na stronie: https://www.tubadzin.pl/design/pl

Grupa Tubądzin należy do najlepiej rozpoznawalnych producentów płytek ceramicznych w Polsce. Od 35 lat wyznacza trendy wzornicze, wprowadza nowatorskie produkty i rozwiązania. W Polsce jest pionierem w produkcji płyt wielkoformatowych, sięgających rozmiarem aż 120x240 cm. Jej produkty, wytwarzane z najwyższej jakości surowców, znajdują zastosowanie w każdej przestrzeni, nie tylko łazienkowej. Najwyższej jakości płytki, do złudzenia przypominające drewno, marmur czy beton, produkowane w oparciu o najnowocześniejsze światowe technologie są znakiem rozpoznawczym Grupy Tubądzin. W roku 2019 firma sprzedawała swoje produkty do 60 krajów. Tubądzin zaprasza do współpracy wybitnych twórców designu i kultury (wśród nich m.in. Maciej Zień, Dorota Koziara, Wojciech Siudmak), organizuje prestiżowe konkursy dla młodych projektantów i architektów – Tubądzin Design Awards oraz angażuje się w działania edukacyjne, społeczne i ekologiczne.
Płytki marki Tubądzin powstają z naturalnych i szlachetnych surowców, a do ich zdobienia stosowane są bezpieczne dla zdrowia i przyrody barwniki. Mając na uwadze dbałość o środowisko firma Tubądzin promuje zasady zrównoważonego rozwoju i inwestuje w innowacyjne rozwiązania – m.in. technologię Continua+, przyczyniając się tym samym do redukcji zużycia energii i emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Firma angażuje się również w projekty proekologiczne i podejmuje działania zmierzające do wzrostu świadomości społeczności lokalnej w tym zakresie.

Kontakt dla mediów:
Agata Grenda
rzeczniczka prasowa Grupy Tubądzin
tel. kom. + 48 608 558 405
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyBieda, a ty sobie ptaszka stroisz!

To było nie tak dawno, pod koniec ubiegłego wieku. Stara chałupa na końcu wsi Brzęczyszczykowice, ubogie małżeństwo, bo przecież nie było jeszcze wtedy 500 plus, wychowujące ośmioro dzieci.
Pewnego wieczora chłop, pouczony przez lekarza, z namaszczeniem zakłada prezerwatywę. Widząc to małżonka oburzona podnosi lament:
- Jasiu, czyś ty zgłupiał do reszty? Dzieci butów na zime nie maja, a ty se ptaszka stroisz?!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u