Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Felietony Szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Samarkandzie: dialog i współpraca w połączonym świecie

Szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Samarkandzie: dialog i współpraca w połączonym świecie

prezydentPrezydencja Uzbekistanu w SzOW przypadła na okres dynamiczny, pełen różnych wydarzeń i trendów – okres „załamania historycznego”, kiedy kończy się jedna epoka, a zaczyna się kolejna – wciąż nieprzewidywalna i nieznana.

 

Nowoczesny system współpracy międzynarodowej, oparty na uniwersalnych zasadach i normach, zaczyna powodować znaczne zakłócenia. Jednym z głównych powodów tego jest głęboki kryzys zaufania na poziomie globalnym, który z kolei prowokuje geopolityczną konfrontację i ryzyko odrodzenia stereotypów myślenia blokowego. Ten proces wzajemnej alienacji komplikuje powrót światowej gospodarki do poprzedniego kierunku rozwoju i odbudowę globalnych łańcuchów dostaw. Trwające w różnych częściach świata konflikty zbrojne destabilizują przepływy handlowe i inwestycyjne, pogłębiają problemy związane z zapewnieniem bezpieczeństwa żywnościowego i energetycznego. Wraz z tym globalne wstrząsy klimatyczne, rosnący niedobór zasobów naturalnych i wodnych, malejąca różnorodność biologiczna, rozprzestrzenianie się niebezpiecznych chorób zakaźnych ujawniły wrażliwość naszych społeczeństw jak nigdy dotąd. Prowadzą do zniszczenia egzystencjalnych dóbr wspólnych, zagrażając podstawom życia ludzi i zmniejszając źródła dochodów.
W tych warunkach jest oczywiste: żaden kraj nie może mieć nadziei, że uda mu się uniknąć tych globalnych zagrożeń i wyzwań lub poradzić sobie z nimi sam. Wyjście z niebezpiecznej spirali problemów w połączonym świecie, w którym żyjemy dzisiaj, jest tylko jednym – poprzez konstruktywny dialog i wielostronną współpracę opartą na uwzględnieniu i poszanowaniu interesów wszystkich. To właśnie w chwilach kryzysu kraje-duże, średnie i małe – muszą przezwyciężyć swoje wąskie interesy i skupić się na takiej interakcji, zjednoczyć i pomnożyć wspólne wysiłki i możliwości, aby stawić czoła zagrożeniom i wyzwaniom pokoju, bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju dotyczących każdego z nas. Skuteczne zaangażowanie międzynarodowe sprawia, że świat jest bardziej zrównoważony, przewidywalny i dostatni. Jest to najbardziej realna, dostępna i bliska droga do rozwiązania wspólnych problemów naszych czasów oraz powszechna polisa ubezpieczeniowa na nadchodzące wyzwania i wstrząsy.

Model udanej współpracy regionalnej

Współpraca międzynarodowa, która leży w interesie wszystkich i wszystkich, jest niemożliwa bez instytucji wielostronnych. Pomimo pewnych niedociągnięć nadal służą jako najważniejsi przewodnicy interakcji międzypaństwowych-na poziomie regionalnym i globalnym. Organizacje międzynarodowe i regionalne pomagają krajom przezwyciężać podziały i wzmacniać wzajemne zrozumienie, rozwijać współpracę polityczną i gospodarczą, rozszerzać handel i stymulować wymianę kulturalno-humanitarną. To właśnie te cele i zadania realizuje jedna z najmłodszych instytucji wielostronnych - Szanghajska Organizacja Współpracy. W rzeczywistości jest to wyjątkowa struktura międzypaństwowa, której udało się zjednoczyć kraje o różnych kodeksach kulturowo-cywilizacyjnych, własnych orientacjach polityki zagranicznej i modelach rozwoju narodowego. W krótkim okresie według standardów historycznych SzOW przeszła długą drogę, stając się integralnym elementem współczesnego globalnego porządku politycznego i gospodarczego. Dziś rodzina SzOW jest największą na świecie organizacją regionalną, która zgromadziła ogromną przestrzeń geograficzną i ponad połowę populacji naszej planety. Kluczem do międzynarodowej atrakcyjności prawnej SzOW jest status pozablokowy, otwartość, bezkierunkowość wobec państw trzecich lub organizacji międzynarodowych, równość i poszanowanie suwerenności wszystkich uczestników, odmowa ingerencji w sprawy wewnętrzne, zapobieganie politycznej konfrontacji i konfrontacyjnej rywalizacji. Koncepcja sukcesu SzOW jest promowanie wszechstronnej współpracy poprzez zapewnienie bezpieczeństwa regionalnego. Zasadniczo Szanghajska Organizacja Współpracy ma być biegunem przyciągania bez linii podziału w imię pokoju, współpracy i postępu.
Dlatego z roku na rok rośnie liczba państw gotowych do przyłączenia się do działalności SzOW, Co jest szczególnie widoczne w warunkach transformacji nowoczesnego systemu stosunków międzynarodowych i regionalnych. Wzrost wartości ekonomicznej SzOW przyczynia się do samowystarczalności jej przestrzeni, w której znajdują się dynamicznie rozwijające się gospodarki świata o ogromnym potencjale ludzkim, intelektualnym i technologicznym, obecności dużych, w dużej mierze niewykorzystanych zasobów naturalnych. Obecnie łączny PKB państw członkowskich SzOW osiągnął około jednej czwartej światowego wskaźnika. To już bardzo solidny wkład w Światowy zrównoważony rozwój od organizacji regionalnej, która właśnie przekroczyła swój 20-letni próg. W świecie z nowymi wyzwaniami i możliwościami SzOW ma doskonałe perspektywy transformacji i wzrostu, nie tylko poprzez rekrutację ilościową, ale także poprzez odkrycie nowych wektorów strategicznych. Są to transport i wzajemne powiązania, bezpieczeństwo energetyczne, żywnościowe i środowiskowe, Innowacje, transformacja cyfrowa i zielona gospodarka. Prezydencja Uzbekistanu: do wspólnego sukcesu poprzez wspólny rozwój Republika Uzbekistanu, przejmując odpowiedzialną misję przewodniczącego w SzOW, postawiła na strategię wyprzedzającego rozwoju organizacji poprzez otwarcie nowych horyzontów współpracy i uruchomienie niewykorzystanych rezerw, które posiada każdy z jej uczestników. Innym naszym hasłem jest " SzOW jest silne, jeśli każdy z nas jest silny". Wdrażając go w życie, podjęliśmy poważne wysiłki, aby organizacja stała się jeszcze silniejsza od wewnątrz i bardziej atrakcyjna z zewnątrz – dla naszych międzynarodowych partnerów.
Na terenie ponad osiemdziesięciu dużych wydarzeń, które odbyły się w ciągu roku, opracowano kompleksowy program Dla SzOW – począwszy od kwestii dalszego rozszerzenia interakcji w dziedzinie bezpieczeństwa, wzmocnienia wzajemnych powiązań transportowych i gospodarczych oraz pozycjonowania organizacji na arenie międzynarodowej, aż po poszukiwanie nowych ścieżek i punktów rozwoju. Wszystkie te obiecujące kierunki współpracy Dla SzOW na nowym etapie jej historycznego rozwoju znalazły odzwierciedlenie w trzydziestu sześciu programach koncepcyjnych, ustaleniach i rozwiązaniach przygotowanych w okresie naszej prezydencji. Powiem więcej. Prezydencja Uzbekistanu w SzOW jest logiczną kontynuacją aktywnego i otwartego kursu polityki zagranicznej, który nasz kraj prowadzi w ciągu ostatnich sześciu lat. Polityka ta znajduje swoje urzeczywistnienie przede wszystkim w Azji Środkowej - geograficznym rdzeniu SzOW, gdzie dziś zachodzą pozytywne i nieodwracalne procesy umacniania dobrego sąsiedztwa i współpracy.
Wszystkie państwa członkowskie SzOW są naszymi najbliższymi sąsiadami, przyjaciółmi i partnerami strategicznymi. Prezydencja dała nam dobrą okazję do jeszcze większego wzmocnienia wielostronnej współpracy i poszerzyć współpracę dwustronną z każdym z nich, nakreślić nowe punkty odniesienia dla jeszcze bardziej dogłębnego partnerstwa. Jestem przekonany, że SzOW jest ważne i trzeba podzielić się swoją historią sukcesu z Afganistanem. Ten kraj jest integralną częścią dużej przestrzeni SzOW. Naród afgański bardziej niż kiedykolwiek potrzebują teraz dobrych sąsiadów i ich wsparcia. Naszym moralnym obowiązkiem jest pomóc, zaoferować mu skuteczne sposoby wyjścia z wieloletniego kryzysu poprzez promowanie wzrostu społeczno-gospodarczego kraju, jego integracji z regionalnymi i globalnymi procesami rozwoju. Afganistan, który od wieków odgrywa rolę bufora w konfrontacji globalnych mocarstw i regionalnych centrów sił, musi przymierzyć nową misję pokojową-łącznik między Azją Środkową i Południową. Symbolem takiej wzajemnie korzystnej współpracy międzyregionalnej może być budowa korytarza transafgańskiego. Ważne jest również, aby zrozumieć, że realizując wspólne projekty infrastrukturalne, takie jak Kolej Termez-Mazar-Sharif – Kabul – Peszawar, nie tylko rozwiązujemy problemy społeczno-gospodarcze i transportowo-komunikacyjne, ale także znacząco przyczyniamy się do zapewnienia bezpieczeństwa regionalnego. Zbliżając nasze stanowiska, wspólnie możemy wypracować nową agendę SzOW dla bardziej pokojowego, stabilnego i kwitnącego Afganistanu. Tylko w ten sposób możemy stworzyć prawdziwie stabilną i stabilną przestrzeń SzOW z niepodzielnym bezpieczeństwem.

"Duch Samarkandy – - uosobienie współpracy, wzajemnego zrozumienia i przyjaźni

Po trzyletniej przerwie pandemicznej, która spowodowała poważne zakłócenia w powiązaniach handlowych, gospodarczych i produkcyjnych, kraje i narody SzOW potrzebują bezpośredniej komunikacji. Starożytne miasto Samarkanda - klejnot Jedwabnego Szlaku - jest gotowe spotkać przywódców czternastu krajów świata z nowymi przełomowymi propozycjami i inicjatywami mającymi służyć dobru i dobrobytowi SzOW i każdego z jego uczestników. Nie ma wątpliwości, że to legendarne miasto otworzy kolejną stronę historii sukcesu SzOW. Przyczyni się do tego chwalebne dziedzictwo historyczne Samarkandy. Przez wiele stuleci to miasto, jakby nićmi, łączyło kraje od Europy po Chiny, łącząc północ i Południe, Wschód i zachód w jeden węzeł.
Historycznie Samarkanda była tyglem idei i wiedzy, w której" gotowano " wspólny cel - żyć lepiej, odnieść sukces i stać się szczęśliwszym. I wszyscy rozumieli, że przyjaźni sąsiedzi to połowa twojego bogactwa, ty sam jesteś dla nich błogosławieństwem, ponieważ wiesz, że współpraca, handel, kreatywność, nauka, sztuka i najlepsze pomysły czynią dobro, wzbogacają i zbliżają narody. Te wyjątkowe cechy Samarkandy, która dziś dysponuje nowoczesną i dynamicznie rozwijającą się infrastrukturą, sprawiają, że jest ona najbardziej odpowiednia i poszukiwaną platformę do wspólnej dyskusji, wyszukiwania i koordynowania niezbędnych odpowiedzi na wyzwania regionalne i globalne. Integralność i wzajemne powiązania ludzkości są następujące, że większość połączeń wymaga pracy nie tylko na poziomie regionalnym, ale i ogólnoświatowym. Opierając się na doświadczeniu naszej wieloletniej współpracy, jesteśmy przekonani, że szczyt SzOW w Samarkandzie da przykład tego, jak można rozpocząć nowy, integracyjny dialog oparty na zasadach wzajemnego szacunku, zaufania, konstruktywnej współpracy w imię wspólnego bezpieczeństwa i dobrobytu. Samarkanda może stać się platformą, która jest w stanie zjednoczyć i pogodzić Państwa z różnymi priorytetami polityki zagranicznej.
Historycznie świat z Samarkandy jest postrzegany jako zjednoczony i niepodzielny, a nie podzielony. W tym i to jest istota unikalnego zjawiska - "ducha Samarkandy", na podstawie którego można zbudować całkowicie nowy format interakcji międzynarodowej, w tym w ramach Szanghajskiej Organizacji Współpracy. W rzeczywistości "Duch Samarkandy" ma na celu organiczne uzupełnienie tego samego "Ducha Szanghaju", dzięki któremu ponad 20 lat temu nasze kraje zdecydowały się na utworzenie nowej poszukiwanej organizacji. Dlatego jesteśmy przekonani, że w Samarkandzie będziemy świadkami narodzin nowego etapu w życiu SzOW – liczba organizacji zostanie uzupełniona i powstanie przyszła agenda – i to jest bardzo symboliczne. Jesteśmy pełni optymizmu i przekonani, że decyzje zbliżającego się szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy przyczynią się do wzmocnienia dialogu, wzajemnego zrozumienia i współpracy zarówno na poziomie regionalnym, jak i globalnym.

Szawkat Mirzijojew

Prezydent Republiki Uzbekistanu

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

Z krainy dowcipu

terkamichal24
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u