Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Felietony NOWY UZBEKISTAN

NOWY UZBEKISTAN

FotooUzbekistan coraz bardziej staje się dla nas Polaków krajem rozpoznawalnym. To już w wizji przeciętnego Polaka nie jedno z państw położonych gdzieś w Azji Centralnej, ale konkretny kraj ze stolicą w Taszkencie i ogromną spuścizną kulturową sięgająca ponad trzech tysięcy lat, z takimi perełkami jak Buchara, Samarkanda, czy Chiwa, które należy uwzględniać w swoich turystycznych planach.

 

Ale Uzbekistan, to także a może przede wszystkim niezwykle potencjalnie atrakcyjny partner dla polskiego biznesu, środowisk gospodarczych czy nawet politycznych, gdyż nie dość, że posiada ogromne zasoby różnych bogactw naturalnych (można powiedzieć, że zawiera prawie całą tablicę Mendelejewa), to jeszcze jest na etapie przekształcania się ze spuścizny dawnej republiki postsowieckiej w demokratyczny, nastawiony na rozwój, kraj. A w tym rozwoju Polska może być dla Uzbeków wzorcem, z którego są chętni skorzystać. To między innymi stwierdził z prof. Akmal Saidov, pierwszy Zastępca Przewodniczącego Izby Ustawodawczej Parlamentu Uzbekistanu, Dyrektor Narodowego Centrum Praw Człowieka w Uzbekistanie, który przybył do Warszawy i w Ambasadzie Uzbekistanu kierowanej przez Pana dr Bakhroma Babaeva Ambasadora Uzbekistanu w Polsce (niezwykle aktywnego promotora Uzbekistanu w Polsce), spotkał się z przedstawicielami polskiego świata polityki, biznesu, kultury i z dziennikarzami.
Jak zauważył profesor Akmal Saidov w momencie przejęcia władzy przez prezydenta Szawkat Mirzijojewa, 14 grudnia 2016 roku rozpoczął się nowy etap w historii kraju. Nastał czas przekształcania pozostałości postsowieskiego kultu jednostki w demokratyczne struktury zarządzania oraz funkcjonowania państwa i jego obywateli. Ten proces ciągle trwa, ale dzisiaj już można mówić o jego pierwszych poważnych efektach, wśród, których na plan pierwszy wybijają się wyniki przeprowadzonego niedawno w dniu 30 kwietnia br. Referendum. Jego efektem będzie nowa Konstytucja Uzbekistanu. Ponad 80 procent obywateli poparło prezydencki program przemian i budowy nowego państwa.
Podczas poprzedzającej referendum ogólnonarodowej dyskusji nad projektem ustawy konstytucyjnej wpłynęło ponad 220 tysięcy propozycji jej ulepszenia zarówno od obywateli jak i różnych organizacji. Po zakończeniu ogólnokrajowej dyskusji projekt został przyjęty przez ustawodawczą (niższą) izbę parlamentu, zatwierdzony przez Senat (wyższą izbę parlamentu). Został też pozytywnie oceniony przez 10 zagranicznych i międzynarodowych instytucji. Zgodnie z proponowanymi zmianami, Konstytucja zobowiąże do wzmocnienia ochrony praw człowieka, uczciwych i otwartych wartości demokratycznych, a także równości wśród wielowyznaniowej i wieloetnicznej ludności Uzbekistanu. Powstaje państwo dbające o dobrobyt obywateli, w tym o ludzi młodych, bo jest to kraj ludzi młodych. Dzisiaj ponad 18 milionów ludności kraju to ludzie młodzi. Oczekuje się, że liczba ta osiągnie 25 milionów do 2040 roku.
Pierwszym widocznym efektem wprowadzenia nowej Konstytucji będą przedterminowe wybory prezydenckie, które odbędą się 7 lipca. A zgodnie z zapisami art. 128 nowej Konstytucji Prezydent swoją kadencje może sprawować dwukrotnie przez 7 lat. I to miałoby się rozpocząć za trzy i pół roku, po zakończeniu obecnej w 2026 roku. Jednak zdaniem obecnych władz kraju i Prezydenta Mirzijojewa, nie można tracić czasu, nowa Konstytucja to nowe wyzwania i oczekiwania społeczne. Dlatego już teraz wybory. W tej chwili partie i organizacje zgłosiły do wyborów czterech kandydatów, ale ta lista nie jest zamknięta.
Prof. Akmal Saidov w swojej wypowiedzi w Warszawie na przedstawienie nowej sytuacji w Uzbekistanie użył określenia, iż dzisiaj Uzbekistan otworzył się na Świat a Świat na Uzbekistan. Zauważył też, że polskie doświadczenia w rozwoju demokracji są w jego ojczyźnie zauważone i często są wzorcem dla jej tam budowania. Dlatego wykorzystajmy te sprzyjające wzorce i stańmy się bardzo silnym partnerem gospodarczym tego kraju. Bo możemy na tym tylko wzajemnie zyskać. A na pomoc Ambasady Uzbekistanu w Warszawie i szczególnie Ambasadora dr Bakhroma Babaeva zawsze można liczyć

Andrzej Kazimierski

IMG20230430133055

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u