Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Młode Siewie Niebezpieczna seksualizacja młodego pokolenia

Niebezpieczna seksualizacja młodego pokolenia

100porsiebieSeksualizacja jest procesem, w wyniku którego wartościowanie drugiej osoby oraz samego siebie jest dokonywane z punktu widzenia atrakcyjności seksualnej. Sprzyja ona uprzedmiotowieniu człowieka, w szczególności dziewcząt. Podmiotem seksualizacji mogą stać się wszyscy: dziewczęta, chłopcy, kobiety i mężczyźni a nawet dzieci! Jednakże to dziewczęta i młode kobiety są najbardziej narażone na to zjawisko.

 

Otoczenie i środowisko, w którym przyszło nam wszystkim obecnie żyć, niemalże nieustannie zachęca coraz to młodsze dziewczęta do bycia „sexy”. Przyczyniają się do tego mass media, ale w głównej mierze reklamy telewizyjne oraz videoklipy muzyczne. Kiedyś 8-latki na pierwszą komunię dostawały na przykład: zegarki, później rowery. A teraz- laptopy, smartphony, iPady i wiele, wiele innych gadżetów, które umożliwiają dzieciom swobodny dostęp do internetu i tym samym do rejklam, czy wręcz pornografii. W reklamach bardzo wyraźnie można dostrzec zjawisko seksualizacji; w spotach reklamowych wielu popularnych marek można dostrzec kobiety skąpo i wyzywająco ubrane, które poprzez prowokacyjne gesty lub podteksty słowne zachęcają do kupowania reklamowanego produktu.

Poza reklamami, duży udział w seksualizacji odgrywają także teledyski. Analiza ich treści wskazuje, że od 44 do 81 proc. zawierają one treści o charakterze seksualnym. Młode dziewczęta oglądają na ekranie swoje idolki, ubrane w bardzo skąpą garderobę, pokuszę się nawet o stwierdzenie, że są one w pół ubrane, bo większość swego zgrabnego ciała odsłaniają, prezentując tym samym widzom swe wdzięki. Na ich twarzy widnieje ostry i wyzywający makijaż, na głowie idealna fryzura, a ciało wygina się w prowokujących erotycznych pozycjach oczywiście w rytm muzyki.

Co więcej, wszelkiego rodzaju zarówno portale plotkarskie, jak i gazety o tej samej tematyce także przyczyniają się do rozpowszechniania seksualizjacji. W gazetach dostrzec możemy rubryki, w których to pseudo-specjaliści namawiają dziewczęta do kupowania określonych produktów, kosmetyków, ubrań oraz przestrzegania sugerowanych diet i wykonywania ćwiczeń, które mają na celu wydobyć z dziewcząt idealne ciało i wygląd, który ma wzbudzić pożądanie w oczach mężczyzn, ich potencjalnych partnerów. Z kolei portale plotkarskie lansują osoby nic nie wnoszące w życie publiczne społeczeństwa- wyglądają ładnie, pozują ładnie, uśmiechają się ładnie. Są piękne, bogate i na ogół znane z tego, że... są znane. A jeżeli znajdzie się osoba publiczna, która nie daj Boże wyjdzie na ulice bez makijażu, to kolejnego dnia na portalach tego typu wytykane jej są... błędy; bo T-shirt nie był markowy, bo nie było makijażu, bo nie było idealnego wyglądu, który jest powszechnie promowany. Seksualizacja młodych dziewcząt przekłada się na ich niską samoocenę, spadek ambicji a także często zaburza normalne relacje z grupą rówieśniczą; często przeszkadza w nawiązaniu i utrzymaniu dojrzałych relacji. Dziewczęta czerpią niewłaściwe wzorce, ponieważ to właśnie takie są promowane w mediach. Świat telewizyjny bardzo intensywnie promuje kobiety, które ze swego ciała uczyniły „towar dochodowy”. Młode dziewczyny zaczynają ubierać się bardziej kobieco aniżeli adekwatnie do swojego wieku, co jest bardzo niepokojące. Coraz więcej organizowanych jest konferencji i szkoleń mających na celu powstrzymanie seksualizacji młodych dziewcząt. Mam nadzieję, że zjawisko to stopniowo będzie hamowane, bo strach pomyśleć, co może dziać się z młodymi dziewczynami za kilka lub kilkanaście lat..

Św. Anna

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u