Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Młode Siewie PIÓRNIK - Muzyka nie zaczęła się wczoraj

PIÓRNIK - Muzyka nie zaczęła się wczoraj

PIORNIK1Słuchając piosenek Lady Pank, Maanamu, Republiki, Kombi, Lombardu, Budki Suflera czy Perfectu, w mojej głowie pojawia się wiele pięknych wspomnień z dzieciństwa. Chęć sięgania do przeszłości zawdzięczam mojemu tacie, który często puszczał mi hity lat 80.

 

Jednak kiedy wracam do współczesności zauważam, że większość moich kolegów, koleżanek nie chce nawet spróbować posłuchać tych wspaniałych piosenek. Wtedy zastanawiam się dlaczego?. Jaki jest powód niechęci młodzieży do polskiego bogactwa muzycznego z tamtych lat?

Być może powód jest banalnie prosty. Moi rówieśnicy nie byli zaznajamiani z taką muzyką. Sięgając do czasów naszych rodziców, czy też babć i dziadków, dowiadujemy się, że interesującym zajęciem było słuchanie melodii wydobywającej się z gramofonu. Nuda, czy też ciekawość zachęcała ich do zgłębiania muzyki. Dodatkowo w szkołach uczono rytmiki, czytania nut, czy nawet gry na instrumencie. Chcąc nie chcąc zapoznawali się z melodią i jej przesłaniem. Myślę, więc że warto zaszczepiać w dzieciach chęć słuchania różnych gatunków muzycznych, nie tylko tych które są popularne właśnie teraz.

W XXI wieku młodzi ludzie szukają w muzyce inspiracji, wskazówek, zrozumienia. Wielu z nich słucha jej, aby poczuć się lepiej, swobodniej. Dlaczego więc sięgają tylko do muzyki współczesnej? Być może z powodu chęci bycia "na topie"? Młodzież słuchająca głośnego rapu czy techno czuje się po prostu pewniej, lepiej. Natomiast słuchanie muzyki klasycznej bywa uznawane za "sztywne". Być może z powodu nie zrozumienia jej przesłania.

Myślę, że podobnie jest z muzyką lat 80. Młodzi ludzie nie słuchają jej ponieważ jest "starodawna" , "niemodna". Dla mnie to olbrzymi błąd. Te piosenki nie dosyć, że są rytmiczne i wpadają w ucho, mają często swoje znaczenie w odniesieniu do lat, w których powstały. Muzyka rockowa lat 80. była fenomenem europejskiej kultury tego okresu. Często wymykała się z kontroli władz i ukazywała olbrzymi bunt ówczesnych ludzi. Dobitnym przykładem tego zjawiska jest piosenka Perfectu "Chcemy być sobą", która była wykorzystywana do szerzenia propagandy antykomunistycznej. Często na koncertach tej grrupy młodzi śpiewali ,,Chcemy być w ZOMO...''.

Uważam, że warto "otworzyć się" na piosenki wykonawców z przeszłości jak Perfect, Budka Suflera, Lombard itd., ponieważ mogą nas, młodych ludzi, wiele nauczyć. "Czym jest muzyka? Może po prostu niebem, z nutami zamiast gwiazd?"

Natalia Jabłońska

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipySynku, jak mogłeś...

Matka strasznie beszta syna, który wybrał się do klubu ze striptizem.
- Jak mogłeś! To straszne, to obrzydliwe! Pewnie widziałeś tam rzeczy, których nie powinieneś zobaczyć!
- Tak. - odpowiada syn - Widziałem tam ojca!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u