Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Młode Siewie Sport jest potrzebny i ważny

Sport jest potrzebny i ważny

PIORNIK1Mówi się, że sport to zdrowie. Najzdrowsze uzależnienie. Ale czy ludzie systematycznie wykonują ćwiczenia fizyczne? Czy uprawiają jakąkolwiek dyscyplinę sportu? Nieliczni, bo przecież w dzisiejszym świecie ciągle narzekają na brak czasu. Z czego to wynika? Przecież wysiłek fizyczny, sport towarzyszył ludziom od dawna. Już w starożytności organizowano zawody i igrzyska. A więc co się zmieniło?

 

Kiedyś młodzi ludzie spotykali się; dziś piszą do siebie na jakże popularnym portalu społecznościowym jakim jest Facebook. Kiedyś grywali w piłkę nożną ze znajomymi na boisku, dziś zastępują im to gry komputerowe. Dawniej rodzice nie mogli doprosić dzieci, by te choć na chwile przyszły do domu, kiedy była sprzyjająca pogoda. Teraz nie mogą sprawić, by na dłużej oderwały się od ekranu telewizora, komputera czy telefonu. Do czego to wszystko zmierza? Potem jakże zaskakującym zjawiskiem jest to, że dzieci i młodzież nie ćwiczą na zajęciach wychowania fizycznego. Nie dlatego że są chorzy, tylko dlatego, że są zbyt leniwi. Sądzę, że wina leży także po stronie rodziców, którzy przyglądają się temu bez reakcji, czasem nawet bez jakiejkolwiek refleksji. Bo przecież to oni, mówiąc potocznie, „załatwiają” swoim dzieciom zwolnienia...
Czynią dobrze? Czy wiedzą jakie są lub dopiero będą tego skutki? Ludzie, którzy nie ćwiczą są wolniejsi, szybciej się męczą, szybciej ulegają chorobom. Czy nie lepiej ćwiczyć? Należy przypomnieć, że codzienna gimnastyka wpływa nie tylko na naszą sprawność, ale także na samopoczucie. Każdy rodzaj sportu, czy to bieganie, czy gry zespołowe, kształtują nie tylko nas na zewnątrz, ale także wewnątrz – kształtują naszą psychikę. Kształtują nasz charakter, wytrwałość w dążeniu do celu, uczą szybkiego podejmowania decyzji. Sport dodaje nam pewności siebie! Przecież często ludzie mówią „Ja tego nie zrobię, nie dam rady, jestem za gruby, za ciężki”. A więc kiedy zaczynamy ćwiczyć? Najczęściej wtedy, kiedy grozi nam otyłość. Ale czy wtedy nie jest już za późno? Zaczynamy ćwiczyć, trenować w okresie przed wakacyjnym. W szczególności czynią to młode kobiety, które chcą zwrócić na siebie uwagę. Chcą kupić sobie letnie ciuszki w nieco mniejszym rozmiarze, no i oczywiście pochwalić się szczupłą sylwetką. Nie zapominajmy jednak o mężczyznach. Oni też chcą zwrócić uwagę płci pięknej. Przecież lepiej mieć tzw. kaloryfer niż bojler... A wiadomo, samo nic się nie zrobi. Chęć dojścia do czegoś, osiągnięcia sukcesu, zmusza nas do wielu wyrzeczeń, poprawy umiejętności, pokonywania trudności i wykonywania obowiązków.
Uważam, że sport odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego człowieka. To właśnie szybki marsz, jazda rowerem, bieg sprawiają, że czujemy się lepiej. Mamy także pod kontrolą swoją sylwetkę. Zastanówmy się zatem: czy to jest duże wymaganie od siebie?
„Nie możesz stać się numerem jeden z dnia na dzień, ani nawet w ciągu kilku lat… Będziesz przegrywać wiele biegów i musisz to zaakceptować, wyciągnąć z tego wnioski i wierzyć, że wygrasz następnym razem, biorąc pod uwagę, że masz szansę następnym razem znów przegrać…, cały czas musisz wierzyć, że następny raz wygrasz… aż do dnia, kiedy to się stanie.” - Paula Radcliffe.

Martyna Mróz - II LO w Sieradzu

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipySynku, jak mogłeś...

Matka strasznie beszta syna, który wybrał się do klubu ze striptizem.
- Jak mogłeś! To straszne, to obrzydliwe! Pewnie widziałeś tam rzeczy, których nie powinieneś zobaczyć!
- Tak. - odpowiada syn - Widziałem tam ojca!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u