Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Młode Siewie Łączka 2.0

Łączka 2.0

PIORNIK1Od ostatniej relacji sytuacja na poślej łączce uległa zmianom. Przez szereg lat jedne kwiatki zastępowały inne i - pomimo tego, że zmian było wiele - to łączka jakby cały czas ta sama. Co prawda nie znajdziemy już tutaj na przykład bratków z Samoobrony, ale z pewnością spotkamy inne, dobrze nam znane od wielu lat gatunki. Zostały też te same cięte wiązanki.

 

Łąka dawno nie była tak podzielona, choć podzielona była nie raz. Nadal jest tu różnorodnie i kolorowo z całym bogactwem ekosystemu. Najbardziej po prawo kroczy niezdarnie dudek. Jest to ptak reprezentacyjny, ale każdy dudek ma swój czubek. Wydaje mu się, że jest orłem, ale prawdę znają wszyscy. Widziałem orła cień… Krzyczał, że wolność domem jest, ale pole widzenia ogranicza mu kaczyniec. Złośliwi śmieją się, że gdzie kaczyniec nie może, tam dudka pośle. Ale to złośliwi... Tak widzą ten fragment grządki kwiatki z innych stron łąki, bo kaczyniec oprócz dudka posyła również inne, rozsiane pośród niego pisianki, sasinki, lepnice i blekoty. Kaczyniec, oprócz nich w swoim zielniku, ma też kilka pozewników, a nawet trafił się ogórek. Na łące kręci się też jeden rydzyk, choć to zdecydowanie nie miejsce dla niego.
Niedaleko, choć ponoć zupełnie z innej strony, przycupnęły POwrotniki. Pora na nie już minęła, ale nadal są drugą najbardziej liczną grupą na łące. Siedzą sobie, a raz na jakiś czas wyskoczy jakaś szczerba, ni to ni sio ni nitras. Prawdziwe śmiałki, ale to tylko żeby zachować pozory i żeby o sobie przypomnieć. One czekają na powrót pełnika europejskiego. Wtedy dopiero, być może, rozkwitną na nowo, ale kto wie czy na pewno, i na jak długo. Teraz obok nich rosną .Nowalijki.
Po lewej stronie nie jest tak tłoczno. Jest za to bardziej zielono i barwnie. Odmian roślin jest tu tak wiele, że trudno rozpoznać konkretny gatunek. Prawie każdy pachnie i wygląda inaczej. Gdzieniegdzie tylko wyzierają rozpierzchłe dzwonki, które próbują zebrać się w grupy. Tam też coraz wyżej do słońca wzbijają się biedrońki. Teraz to one zwiastują wiosnę. Wygryzły z tego zadania mazurskie jaskółki, kaczyńce i sasinki. Wygląda na to, że są od nich lepsze, bo w prawdzie jedna jaskółka wiosny nie czyni, a jedna biedrońka już tak. Zobaczymy, jak dalej im pójdzie. Na łączce są i tacy, którzy ze wszech miar posadziliby bez-czarny. Według nich lepiej żeby wokół kwitły tylko kwiatki biało-czerwone, a najlepiej bez płatków – takie łyse. A to andrusy, międlą wszystko dookoła.
Ostatnio łączkę obiegła wieść, że sławetna krzyżówka wyczyńca łąkowego z szalejem jadowitym, pani profesor, odsuwa się w cień. Niestety, to chyba radość zbyt wczesna, bo zbliża się przesadzanie kwiatków i okaz ten objawi się w pełnej krasie w przyszłym sezonie. I tak to na tej poślej łączce już jest. Zmienia się tylko morowa murawa, a wszyscy skaczą z kwiatka na kwiatek – po staremu.

Filip

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipySynku, jak mogłeś...

Matka strasznie beszta syna, który wybrał się do klubu ze striptizem.
- Jak mogłeś! To straszne, to obrzydliwe! Pewnie widziałeś tam rzeczy, których nie powinieneś zobaczyć!
- Tak. - odpowiada syn - Widziałem tam ojca!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u