Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Pogrzeb Pawła Królikowskiego będzie miał charakter państwowy

Pogrzeb Pawła Królikowskiego będzie miał charakter państwowy

pawelW czwartek 5 bm. w Warszawie odbędzie się pogrzeb zmarłego 27 lutego aktora Pawła Królikowskiego ( http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/11166-ostatnie-poegnanie-pawa-krolikowskiego-w-czwartek-5-marca-w-warszawie#comments). Uroczystość pożegnania urodzonego w Zduńskiej Woli Pawła Królikowskiego będzie miała charakter państwowy, co potwierdziła we wtorek 3 bm. Anna Bocian z Centrum Informacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na uroczystościach pojawią się przedstawiciele polskich władz, m.in minister kultury. W trakcie pogrzebu zostanie odczytany także list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

 

Zmarły spocznie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Pochówek ma się rozpocząć o godz. 13. Wcześniej, godz. 11 w Kościele Seminaryjnym (Kościół pw. Wniebowzięcia N.M.P i św. Józefa Oblubieńca) przy ul. Krakowskie Przedmieście 52/54 odbędzie się msza żałobna. Do stolicy wybiera się reprezentacja mieszkańców Zduńskiej Woli z prezydentem miasta Konradem Pokorą. Samorząd wynajął na ten cel autobus dla żałobników.
Jeszcze do środy do godz. 20 w holu głównym Ratusza w Zduńskiej Woli wystawiona będzie księga kondolencyjna ( http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/11159-w-zduskowolskim-ratuszu-wyoono-ksig-kondolencyjn-moe-si-do-niej-wpisa-kady-ku-pamici-pawa-krolikowskiego), którą po uroczystościach pogrzebowych prezydent Pokora przekaże rodzicom aktora - Jadwidze i Janowi Królikowskim.
W mediach społecznościowych pojawił się nekrolog zamieszczony przez syna aktora, Antoniego Królikowskiego. Pojawiła się na nim prośba do żałobników: "Zamiast kwiatów prosimy o wpłaty na leczenie Kamila. Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym KAWAŁEK NIEBA" - czytamy: Kamil walczy już 12 lat z glejakiem. W wieku 20 lat usłyszał najbardziej niewyobrażalną i druzgocącą rzecz: „ma pan kilkadziesiąt polipów w jelicie grubym; to nowotwór złośliwy”. Zamiast nawiązywać nowe przyjaźnie na studiach, spędził kolejny rok w szpitalu i przykuty do łóżka, w domu (...) Jedynie błyskawiczne działanie uratuje Kamila od śmierci! Glejak rośnie każdego dnia" - czytamy na stronie mężczyzny. Więcej o jego leczeniu można przeczytać na jego profilu na: --> https://www.kawalek-nieba.pl/kamil-ziolkowski/?fbclid=IwAR14w_dpwpa-ghLwAV0uaRU5lfbBnrC9oOj-qfWjOnCpiDyHgUsc8RclU9k
Mieszkańcy, którzy nie mają możliwości uczestnictwa w uroczystościach pogrzebowych w stolicy, będą mogli wziąć udział w mszy w intencji Pawła Królikowskiego w Zduńskiej Woli. Odbędzie się o godz. 17 w parafii św. Pawła Apostoła, przy ul. Zielonej.

KaMi S

Komu przysługuje pogrzeb państwowy?

Pogrzeb państwowy przysługuje osobom, które zmarły w trakcie służenia państwu. Zaliczają się do tej grupy m.in. żołnierze, parlamentarzyści, prezydent, urzędnicy. Dodatkowo pogrzebem państwowym uhonorowani mogą być ludzie zasłużeni dla kultury, czy nauki. O tym, komu przysługuje pogrzeb państwowy może zadecydować liczba odznaczeń państwowych, które dostał zmarły w trakcie swojej pracy.
Paweł Królikowski w 2018 roku został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (z łaciny: chwała sztuce) – to polskie odznaczenie resortowe, nadawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Od 2016 roku był Ambasadorem Kultury Miasta Zduńska Wola (https://www.youtube.com/watch?v=2OwFQnCzIX0&t=184s ).

Opr. KaMi S

Więcej o Zmarłym:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pawe%C5%82_Kr%C3%B3likowski
http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/11153-pawe-krolikowski-aktor-rodem-ze-zduskiej-woli-nie-yje-by-ambasadorem-kultury-zduskiej-woli#comments
https://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/2020-to-taka-roza-wiatrow-pawel-krolikowski-o-rodzinnej-zdunskiej-woli
Piosenka (2013 r.) w wykonaniu Pawła i Antoniego Królikowskich "Tata mój" ---> https://www.youtube.com/watch?v=_xbXjAo4gn0
Paweł Królikowski o rodzinie: --> https://www.youtube.com/watch?v=kk-wWRdaeMc

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyZaginęła mi teściowa i...

Przejęty mężczyzna przychodzi na policję i mówi:
- Chciałbym zgłosić zaginięcie teściowej.
Policjant się pyta: - Od kiedy teściowej nie ma?
- Od miesiąca.
- To czemu pan przyszedł dopiero teraz??
- Bo ja w ten cud jeszcze teraz nie mogę uwierzyć!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u