Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Rozważni seniorzy nie dali się oszukać

Rozważni seniorzy nie dali się oszukać

seniorNa terenie powiatu zduńskowolskiego policjanci odnotowali ostatnio dwie próby wyłudzenia pieniędzy na szkodę seniorów. Na szczęście przestępcy nie osiągnęli zamierzonego celu, ponieważ starsze osoby wykazały się rozwagą i nie dały się nabrać na wymyśloną historyjkę przekazywaną przez oszustów.

 

W piątek 16 kwietnia roku, po godzinie 11 doszło do dwóch prób oszukania starszych osób pod tak zwaną legendą członka rodziny, który uczestniczył w zdarzeniu drogowym. W pierwszym przypadku 81-latka odebrała dwa połączenia z nieznanego numeru. Podczas pierwszego połączenia nikt się nie odezwał. Za drugi razem usłyszała w słuchawce telefonu płaczliwi głos młodej kobiety, która przedstawiła się jako wnuczka starszej pani. Rzekoma wnuczka w dramatycznych słowach oznajmiła, że potrąciła osobę i znajduje w kłopotach. Seniorka po chwili rozmowy zwietrzyła próbę wyłudzenia od niej pieniędzy i w zdecydowanych słowach oznajmiła swojej rozmówczyni, że nie da się oszukać. W drugim przypadku do 83-latki zadzwonił zrozpaczony „fałszywy” syn, który również potrącił osobę i jest przesłuchiwany na komendzie policji. Przestępca prosił kobietę, aby zgromadziła środki w kwocie 65 tysięcy złotych na kaucję, bo inaczej trafi do aresztu. Rozważna starsza kobieta postąpiła bardzo mądrze i gdy prowadziła rozmowę z oszustem przez telefon, w międzyczasie wykonała z drugiego telefonu połączenie do swojego syna i poznała prawdę. Syn nie miał wypadku, był cały i zdrowy. Tylko dzięki właściwym postawom obu seniorek, godnym naśladowania, nie doszło do popełnienia przestępstw i utraty pieniędzy.

Policjanci przypominają:
Scenariusz oszustw wobec seniorów jest zazwyczaj podobny. Sprawca dzwoni do potencjalnej ofiary i podaje się za członka rodziny lub jego znajomego (np. wnuczka, kolegę syna, itp.), za policjanta lub funkcjonariusza CBŚP, a nawet za pracowników banków. Podczas rozmowy telefonicznej podają różne powody uzasadniające potrzebę zdobycia pieniędzy, np. wypadek samochodowy kogoś z rodziny, podróż zagraniczna, tajne działania funkcjonariuszy, czy specjalne przelewy bankowe. Często prowadzą rozmowy stosując techniki manipulacji, niejednokrotnie grają na uczuciach i emocjach ofiar. Doprowadzają do tego, że pokrzywdzony wypłaca pieniądze ze swojego konta i przekazuje oszczędności podstawionym osobom w umówionym miejscu.

Policjanci apelują o rozwagę i radzą:
- Pamiętaj - Policja i funkcjonariusze CBŚP nigdy nie proszą mieszkańców o jakiekolwiek pieniądze! Jeżeli ktoś dzwoni podając się za mundurowego i chce uzyskać pieniądze, natychmiast po zakończonej rozmowie skontaktujmy się z najbliższą jednostką Policji!
- Jeżeli rozmówca podawał się za kogoś z rodziny to po zakończonej rozmowie zadzwońmy do tej osoby na numer, który znamy. Utwierdzimy się w przekonaniu, czy nasz rozmówca był tym za kogo się podawał.
- Jeśli jest to niemożliwe skontaktujmy się z naszymi najbliższymi lub osobami, którym ufamy. Opowiedzmy im o sytuacji. Niech pomogą nam potwierdzić, że to nie oszust jest w potrzebie, tylko ktoś z rodziny.
- Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości skontaktujmy się z najbliższą jednostką policji. Funkcjonariusze pomogą w ustaleniu czy rozmówca był tym za kogo się podawał.

KPP w Zduńskiej Woli

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyRefleksja żony, riposta męża

Żona do męża: - Wiesz kochanie, ta para co mieszka obok bardzo się kocha. On ją całuje a powitanie i pożegnanie. Chcę byś też tak robił.
- Odbiło ci? Przecież prawie jej nie znam!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u