Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Miasto Zduńska Wola ponownie wygrało z Remondisem

Miasto Zduńska Wola ponownie wygrało z Remondisem

smieciPrzed Sądem Okręgowym w Warszawie odbyła się rozprawa, podczas której sąd oddalił skargę firmy Remondis na wyrok Krajowej Izby Odwoławczej, przychylny Zduńskiej Woli. Chodziło o to, że samorząd tego miasta zrezygnował z początkiem tego roku z usług Remondisu, który od kilku lat odbierał śmieci od zduńskowolan i powołał do życia własną spółkę komunalną.

 

To kolejne, po grudniowym wyroku KIO ( http://www.siewie.tv/artykuly/aktualnosci/12692-zduska-wola-monopolicie-mieciowemu-powiedziaa-qnieq-i-go-pokonaa-w-kio-dawid-wygra-z-goliatem) zwycięstwo miasta w walce o odbiór śmieci z prywatnym monopolistą.
- Wyrok jest bezprecedensowy! Najpierw Krajowa Izba Odwoławcza, a teraz sąd uznały, że mieliśmy prawo przekazać zadanie odbioru śmieci z gospodarstw domowych spółce komunalnej, którą do tego celu stworzyliśmy. Remondis walczy, bo wie, że rozgrywka nie dotyczy tylko naszego miasta. Coraz więcej samorządów chce wziąć z nas przykład. Otrzymujemy wiele zapytań o to, jak przeprowadziliśmy zmiany.
W czerwcu 2020 r. Remondis zażądał od miasta niemal 7 mln zł za półroczną obsługę systemu śmieciowego - podkreśla Konrad Pokora, prezydent miasta. Wyjaśnia, że gdyby podzielić tę kwotę przez liczbę zduńskowolan płacących za odbiór odpadów, miesięczna opłata powinna wtedy wzrosnąć do 34 zł. Dlatego w niespełna pół roku utworzono spółkę komunalną. Cel był jeden – chronić mieszkańców przed drastycznymi podwyżkami. Obecnie opłata za wywóz śmieci segregowanych wynosi 28 zł miesięcznie do mieszkańca. Nie podwyższono jej w nowym roku, kiedy śmieci od zduńskowolan odbiera Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.
- Tymczasem wiele samorządów w całej Polsce znów stanęło pod ścianą: koncerny śmieciowe zażądały wyższych honorariów, tłumacząc się wzrostem cen prądu i podniesieniem pensji minimalnej. Nie mamy w planach zwiększania opłat w tym roku. Wiele zależeć będzie jednak od polityki rządu. W 60 procentach wysokości opłat na rynku odbioru śmieci kształtuje rząd, ustalając wysokość opłat środowiskowych czy recyklingowych. W pozostałych 40 procentach na cenę wpływają koszty ponoszone przez firmy śmieciowe. Dzięki temu, że powołaliśmy naszą spółkę, kontrolujemy tę cześć. Dlatego wyhamowaliśmy wzrost opłat śmieciowych - dodaje prezydent. Jednak Remondis się nie poddaje. Mimo dwóch przegranych w batalii sądowej rozważa odwołanie się do ostatniego wyroku, po poznaniu uzasadnienia, do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

KaMi S

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyRefleksja żony, riposta męża

Żona do męża: - Wiesz kochanie, ta para co mieszka obok bardzo się kocha. On ją całuje a powitanie i pożegnanie. Chcę byś też tak robił.
- Odbiło ci? Przecież prawie jej nie znam!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u