Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Znaczek pocztowy z wizerunkiem Św. Józefa na osiemnastowiecznym obrazie z Sieradza

Znaczek pocztowy z wizerunkiem Św. Józefa na osiemnastowiecznym obrazie z Sieradza

znaczek111Upamiętniając Rok Świętego Józefa Poczta Polska 1 maja wprowadza do obiegu znaczek pocztowy, dedykowany obchodom patrona rodziny. Jak informuje Poczta Polska, znaczek o wartości 3,30 zł zostanie wydany w wielomilionowym nakładzie i będzie służył jako opłata listów nierejestrowanych.

 

Umieszczony na znaczku Poczty Polskiej wizerunek św. Józefa trzymającego w objęciach dzieciątko Jezus, namalowany został przed 1780 rokiem, techniką olejną na płótnie. Opierając się na charakterystycznych cechach stylowych, autorstwo obrazu można przypisywać Janowi Godzkiemu, malarzowi z Piotrkowa Trybunalskiego. To wspaniałe dzieło sztuki sakralnej epoki późnego baroku znajduje się w Bazylice kolegiackiej pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Sieradzu - na terenie Diecezji włocławskiej. W 1945 r. wizerunek św. Józefa z Dzieciątkiem na obrazie został ozdobiony srebrną sukienką ufundowaną przez mieszkańców Sieradza jako wotum dziękczynne za ocalenie świątyni i miasta od zniszczeń wojennych. Replika obrazu, w piątą rocznicę pontyfikatu papieża Franciszka, trafiła do Watykanu.
- Obchody Roku św. Józefa, które upamiętniamy naszym nowym wydawnictwem filatelistycznym, to również doskonała okazja do zaznaczenia ważnej społecznie roli rodziny. Tym razem motywem przewodnim naszego znaczka jest obraz z bocznego ołtarza nawy głównej Bazyliki Mniejszej w Sieradzu. Na uwagę zasługuje sposób przedstawienia tematu, nawiązujący do wzorców ikonograficznych stworzonych w siedemnastowiecznym malarstwie włoskim (zwłaszcza Guido Reni). Sposób ukazania postaci podkreśla mocną duchową więź między Dzieciątkiem Jezus i św. Józefem oraz opiekuńczy charakter tego ostatniego. Jestem przekonany, że wybór tego właśnie, niezwykłego wizerunku św. Józefa z osiemnastowiecznego obrazu, stanie się dla wielu odbiorców inspiracją do głębszej refleksji na temat rodziny. Wierzę, że zachęci też do sięgnięcia w głąb historii polskiego dorobku kulturalnego - również dorobku sztuki sakralnej, stanowiącej kluczowy element naszego dziedzictwa narodowego - mówi Wiesław Włodek, wiceprezes Zarządu Poczty Polskiej.
W celu podkreślenia wyjątkowych walorów tego niezwykłego dzieła sztuki i uzyskania trójwymiarowego efektu, znaczek wydrukowano na papierze fluorescencyjnym, z mieniącymi się fragmentami, m.in. w kolorze złotym. Autorem projektu jest Jarosław Ochendzan. Znaczek wydany zostanie w nakładzie 18 milionów!
Oprócz znaczka Poczta Polska wydaje w limitowanej wersji kopertę FDC, czyli kopertę Pierwszego Dnia Obiegu. Widnieją na niej: kompozycja z narzędziem ciesielskim symbolicznie nawiązująca do fachu św. Józefa, a także cytat z dramatu "Promieniowanie ojcostwa" autorstwa Karola Wojtyły. Na datowniku umieszczono lilię - atrybut św. Józefa.

(opr. KJB)

Źródło: Poczta Polska

znaczek2

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyRefleksja żony, riposta męża

Żona do męża: - Wiesz kochanie, ta para co mieszka obok bardzo się kocha. On ją całuje a powitanie i pożegnanie. Chcę byś też tak robił.
- Odbiło ci? Przecież prawie jej nie znam!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u