Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności NOC MUZEÓW' 2021 W REGIONIE W REŻIMIE SANITARNYM

NOC MUZEÓW' 2021 W REGIONIE W REŻIMIE SANITARNYM

NOCMUZEOWSIERADZW najbliższą sobotę, 15 maja w całym kraju organizowana jest Noc Muzeów'2021, do której przyłączyło się blisko 30 tysięcy instytucji muzealnych, kulturalnych i galeri sztuki. Do akcji włączyły się także placówki muzealne w Sieradzkiem. Co zaplanowano w regionie? O tym poniżej.

 

ZDUŃSKA WOLA

W Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola przy ulicy Złotnickiego 7 placówka otwarta będzie od godz. 18 do 23. Wejścia o pełnych godzinach (jedno wejście dla 16 osób). Obowiązywać będą maseczki i zachowanie odstępu 1,5 metra między zwiedzającymi. W planach jest m.in.:
- Wystawa w “Czasie i przestrzeni” – przeniesie gości w świat zegarów i budzików.
- Łowcy Wspomnień – dzieci wraz z dorosłymi MHM zaprasza na poszukiwanie zabawnych “Przewodników Muzeum” oraz słuchanie ich wspomnień. Za rozwiązanie zagadek przewidziano nagrody. MHM proponuje, aby goście przygotowali czytniki kodów QR i najlepiej własne słuchawki.
- Tworzymy komiksy – warsztaty dla dzieci (9 – 13 lat), na których MHM stworzy dalsze losy muzealnych bohaterów – Stefana Czółenko i Zegara Zgrzytka. Na zwiedzanie obowiązują zapisy (pod. nr tel. 43 823 48 43), liczba miejsc ograniczona. Wejścia zaplanowano na godz 18.30, 19.30 i 20.30. Warsztaty trwają pół godziny.

ZDUŃSKA WOLA - KARSZNICE

Otwarty będzie także w sobotę Skansen Lokomotyw i Urządzeń Technicznych w Karsznicach. Od godz. 16 do 21. Tam na zwiedzających czeka nowa Makieta Kolejowa oraz zwiedzanie całego obiektu.

WIELUŃ

Muzeum Ziemi Wieluńskiej, po rocznej przerwie też organizuje Noc Muzeów. W najbliższą sobotę będzie można zwiedzać wystawy stałe i czasowe, wybrać się też w podróż w czasie z przewodnikiem po Wieluniu. Dla odwiedzających przygotowano bowiem dwa spacery edukacyjne po centrum miasta lub obejrzeć narzędzia tortur w Baszcie Męczarni. Będzie można zobaczyć między innymi nową wystawę „Ukraina przed wiekami”, to jest wystawa archeologiczna i spotkać się z grupą rekonstrukcyjną Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej, która będzie nawiązywała do III Powstania Śląskiego. Będzie też prezentacja obiektów związanych z plebiscytem na Śląsku i z powstaniami śląskimi. W tym roku wypada bowiem 100-lecie III Powstania Śląskiego. Warto o tym pamiętać, bo mieszkańcy Ziemi Wieluńskiej także brali udział w tymże powstaniu. Spacery edukacyjne odbędą się o godzinie 17 i 18. Baszta Męczarnia czynna będzie od godziny 16 do 21.

OŻARÓW

Nie w sobotę, a w niedzielę - 16 maja - od godziny 11 do 17 będzie można pospacerować po parku dworskim Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie. Placówka jest przed remontem, więc to ostatni moment, aby zobaczyć jeszcze dworek w starej odsłonie. Zwiedzanie parku i wiatraka w Kocilewie odbędzie się w ramach Nocy Muzeów. Warto dodać, że podczas zwiedzania parku czynne będzie również stoisko z pamiątkami. Park będzie już można zwiedzać bez maseczek.

SIERADZ

Wydarzenie Noc Muzeów organizują wspólnie Muzeum Okręgowe oraz Biuro Wstaw Artystycznych. Obie placówki zapraszają od godz. 17 do godz. 22. Wstęp jest wolny. W muzeum przebywać może 10 osób. Zwiedzających będzie obowiązywać zachowanie dystansu i założenie maseczki. Dostępne będą wszystkie wystawy stałe. Z kolei, Biuro Wystaw Artystycznych w Sieradzu zaprasza na wystawę malarstwa Marcina Jaszczaka i Olgi Pelipas. W BWA zwiedzić będzie można wystawę „Jej Światło” oraz obejrzeć pracownię ceramiki artystycznej, która niebawem rozpocznie działalność w murach placówki.

ŁASK

Jeszcze nie wiadomo, czy do Nocy Muzeów włączy się Muzeum Historii Łasku. Decyzja ma zapaść w czwartek 13 bm.

KaMi S

Dla tych, którzy 15 maja będą przebywać poza naszym regionem podpowiadamy, jakie atrakcje przygotowano w innych miastach, m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu czy Łodzi. Warto z tych ofert skorzystać, bo to taka jedyna noc z roku, kiedy największe i najbardziej renomowane placówki muzealne można zwiedzić za darmo. Szczegóły propozycji na ten dzień poniżej:
https://piklodz.pl/noc-muzeow-w-lodzi/ https://pik.poznan.pl/noc-muzeow-w-poznaniu/
https://www.um.warszawa.pl/nocmuzeow/
https://turystyka.wp.pl/noc-muzeow-2021-kiedy-bedzie-i-z-jakich-atrakcji-mozna-skorzystac-6638481640553120a
https://pik.wroclaw.pl/noc-muzeow-we-wroclawiu/

NOCMUZEOWWIELUN

nocmuzeumezd

nocmuzeowBWA

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyRefleksja żony, riposta męża

Żona do męża: - Wiesz kochanie, ta para co mieszka obok bardzo się kocha. On ją całuje a powitanie i pożegnanie. Chcę byś też tak robił.
- Odbiło ci? Przecież prawie jej nie znam!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u